Egy friss januári lista szerint 75 milliárd dollárra taksálják a világ legdrágábbra értékelt feltörekvő vállalkozását.

Airbnb, WeWork, SpaceX? Dehogy! A nemzetközi médiában sokat forgó amerikai vállalatok kis túlzással a kanyarban sincsenek, ha a legdrágábbra értékelt startupot keressük. A CB Insights friss, idén januári összesítése szerint már ezen a területen is egyre inkább Kína tekinthető a domináns hatalomnak.

Ritmusosan mozgó milliárdok

Az elemzőcég gyűjtése alapján jelenleg 445 unikornis csatangol a világban. Így nevezik ugyanis a legalább egymilliárd dolláros cégértékre becsült gyorsan növekvő vállalkozásokat. A startupok krémjének elméleti összértéke pedig 1344 milliárd dollárra becsülhető. Bár ez egy felfoghatatlanul nagy összeg, azért akad néhány technológiai óriás, amelyik egymaga is képes közel ennyit felmutatni.

A startupos toplista élén a mesterséges intelligenciával támogatott tartalomplatformokban utazó kínai ByteDance-t találjuk 75 milliárd dolláros becsléssel. Ha sokaknak ez a név semmit nem mond, az nem véletlen, hiszen a kevesebb mint 7 éve alakított cég az első években hazai terepre dolgozott. Egy kifejezetten nemzetközi piacra szánt újabb terméke viszont valósággal végigsöpört a világban. A jellemzően rövid zenés videókkal operáló TikTok valószínűleg ma már itthon sem ismeretlen (különösen a tinikorú családtagokkal rendelkezők körében).

 

A világ 10 legértékesebb startupja - CB Insights 2020/01
Infogram

 

A második helyre a "kínai Uber", azaz a Didi Chuxing futott be 56 milliárddal, míg a legértékesebb amerikai cégnek, az e-cigarettákkal foglalkozó Juul Labs 50 milliárdos teljesítménye csak a harmadik helyre lett elég. A dobogósokat viszont már három, egyaránt USA-ban bejegyzett startup követi: a fintech területen mozgó Stripe, a szállásfoglalásokat megreformáló Airbnb és Elon Musk egyik szerelemgyereke, a marsi kolóniákat álmodó SpaceX.

A CB Insights adataiból az is kiderült, hogy jelenleg 23 dekakornis, azaz minimum 10 milliárdot érő startup van. Ezek között azért már több olyat is találni, amelyik nem a két rivális nagyhatalomhoz köthető. Például 11. a szingapúri Grab, 17. az Egyesült Királyságban található Global Switch, két hellyel hátrébb jön a WeChat indonéz megfelelője, a Go-Jek, 19. a brazil Nubank, a 22. helyen pedig a második indiai vállalat, a szállodaiparban érdekelt Oyo következik.

Máshol mások a számok

A fentieket érdemes azzal kiegészíteni, hogy a magánkézben lévő cégek esetében az értékelés nem mindig tud konkrét számokon és világosan leírt tényeken alapulni. A nem ritkán folyosói pletykák szintjén nyert értesülések pedig óhatatlanul eltérésekhez vezetnek. Így lehet az, hogy a The Wall Street Journal hasonló toplistáján nem teljesen ugyanazokat a neveket és értékeléseket látni.

Piaci hírek

Az adatközpontok betonjából árad a felhő szén-dioxidja

A Microsoft hiába csökkentette 2020 óta 6,3 százalékkal az energiaigényét, ha adatközpontjai betonjából minden eddiginél több üvegházhatású gáz szivárog.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.