Stílusosan robotokkal kívánt boldog új évet a világnak. Nem is akárhogyan!

Néhány nap alatt több mint 21 millióan nézték meg a Boston Dynamics legújabb attrakcióját a YouTube-on (a beágyazott videó a cikk végén látható). A zenei aláfestés stílusosan Berry Gordy 1962-es klasszikusa, a Do You Love Me, ami egy szintén klasszikus előadásában csendül fel: a The Temptation énekel a közel hatvanéves felvételen a tánctanulás keserveiről és örömeiről. "You broke my heart / 'Cause I couldn't dance / You didn't even want me around / And now I'm back / To let you know / I can really shake 'em down" – szól a dal. És most természetesen a Boston Dynamics robotjairól-robotjainak szól, amelyek (akik?) bemutatják: a lábukban van a bugi, és ahogy a dalbeli hősnek, nekik sem kell már összetört szívvel a sarokban szomorkodni a tánciskolában.

Meg azt is bemutatják, hogy a vállalat mennyit fejlődött robotprogramozás terén.

Mérnöki teljesítménynek sem utolsó

Kevés dolog van, ami Elon Muskot lenyűgözi saját ötletein kívül, de a Boston Dynamicsnak még belőle is sikerült kiváltani egy elismerő tweetet. Tény, nem beszélte túl: "This is not CGI", írta a videó fölé.

Kellenek az új évi jó kívánságok az egész világnak – és a Boston Dynamicsnak is. Bár félelmetes robotjaik elképesztő tudását bemutató videóikat – ekképpen a bennük megtestesülő hatalmas mérnöki tudást – tízmilliók csodálják, az üzleti siker valahogy nem akar megérkezni. A MIT (Massachusetts Institute of Technology) spin-off cégeként, DARPA-finanszírozásból 1992-ben (!) elinduló cég az utóbbi pár évben háromszor cserélt gazdát. 2013-ban szerezte meg a Google, amely akkor még minden őrült ötletre vevő volt. Aztán kiderült, számukra mégsem olyan jó ötlet a pénzszórásnak ez a módja. Az sem tett jót a részleg Google-ön belüli pozíciójának, hogy Boston Dynamics-robotok inkább keltettek félelmet az emberekben, mint elismerést, különösen a humanoid Atlas. Ez pedig negatívan hatott az anyavállalat imázsára.

Ha nem is pont ezért, de végül 2017-ben a Google a részleget tokkal-vonóval eladta az épp óriási pénzégetésbe kezdő SoftBanknak. Nyereség azonban csak nem akart termelődni, így most a SoftBank is túladott az 1,1 milliárd dollárra értékelt cég 80 százalékán. A vevő korábbi hírekkel ellentétben nem az ipari robotokat gyártó Hyundai Robotics lett, hanem a szolgáltatói piac felé nyitni kívánó Hyundai Motors (a névazonosság és a közös gyökerek ellenére jogilag már nincs köze a két vállalatnak egymáshoz).

És ha a Hyundai Motorsnak szerencséje van, akár be is jöhet a vásárlás. A kisebb robotkutyájuk, Spot már piacra került. A 2016-ban bemutatott robotot, amely az elsősorban katonai felhasználásra szánt, és emiatt is félelmetes a BigDog mellett cuki ölebnek tűnik, az USA-ban 75 ezer dollárért vehetik meg vállalatok.

És hogy hol tart a robotika, azon belül is a Boston Dynamics, kiválóan demonstrálja a lenti újévi videó, amelyben a három leghíresebb Boston Dynamics-kreatúra szerepel: Spot, a robotkutya, valamint két, egyelőre csak prototípusként létező modell: a rongylábú humanoid Atlas és a leginkább protézises, génsebészeti módszerekkel módosított óriáshangyára emlékeztető, kerekeken guruló Handle. Kétségtelen, hogy a videós show Atlas körül forog, amely (aki?) már tavaly bizonyította, hogy summa cum laude végezte a bukfencegyetemet, azóta pedig PhD fokozatot szerezett boogie-woogie-ból.
 

Piaci hírek

Rengeteg személyes adatot lophattak el francia kórházakból

A támadók szerint több 1,5 millió ember adatai vannak náluk, ennek felét pedig a híradások szerint már áruba is bocsátották.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.