Kétezer szakembert tervez felvenni az Oracle, hogy globálisan erősítse versenyképességét a felhős piacon – írta a Reuters. A vállalat 136 ezer alkalmazottjához képest ez a szám elenyésző, de a felhőalapú szolgáltatások és a licenctámogatások területén dolgozó 18 ezerhez képest jelentős a létszámbővítés.
Az új alkalmazottak a vállalat seattle-i, kaliforniai és indiai szoftverfejlesztő központjában, illetve az új adatközpontok közelében fognak dolgozni. A létszámbővítésnek az a célja, hogy gyorsíthassák az ügyfelek áttérését az új (felhős) vállalati rendszerekbe, és javuljon az Oracle versenyképessége nagy riválisaival szemben.
A bővítésével párhuzamosan a jövő év végig a jelenlegi 16 felhős régió mellé további 20-at fognak kialakítani. Ezeknek az önálló régióknak az adatközpontjait olyan vállalatok is használhatják majd, melyeknek törvény írja az adatok országhatáron belül történő tárolását. A jelenleg már működő régiók többségét egyébként tavaly nyitották. Az újak pedig Chilében, Japánban, Dél-Afrikában, az Egyesült Arab Emírségekben, valamint Ázsiában és Európában létesülnek.
A felhős piacon, melynek teljes értékét az idei évre a Gartner 39 milliárd dollárra becsüli, jelenleg az Amazon az egyértelmű piacvezető, de a Microsoftnál Satya Nadella érkeztével bekövetkezett stratégiai irányváltás már kezd beérni, és a vállalat az Amazon legnagyobb kihívójává vált ezen a piacon. Emellett a Google és az IBM is jelentős szereplője a vállalati felhős piacnak.
Nem csak szájkaratéra épít az Oracle
Az Oracle évek óta küzd azért, hogy felnőjön a legnagyobb felhőszolgáltatókhoz. Bár ennek leglátványosabb részei mindig a vállalat elnökének és fő technológusának, Larry Ellisonnak az OpenWorld konferenciákon mondott beszédei, az elnöki szájkarate-mutatványok mellett is történt egy s más. Az erőteljes fejlesztéseken (szinte az összes szoftver felhősítése, intenzív adatközpont-építés stb.), illetve azon túl, hogy a vállalat mindent bevetett ügyfelei felhőbe tereléséhez, fontos lépés volt néhány éve Don Johnson leigazolása az Amazontól, aki tavaly év végén megkapta a Oracle felhős infrastruktúráért felelős alelnöki posztját is.
Johnson nevéhez kötődik az Oracle második generációs felhőinfrastruktúrájának, a tavaly ősszel bejelentett Oracle Gen 2 Cloud kiépítése. Ezzel az Oracle is azt a stratégiát követi, amit az Amazon és a Microsoft már régóta alkalmazott: ugyanazon az infrastruktúrán futtatja a szolgáltatásként kínált vállalati szoftvereit, mint amit az ügyfeleinek is kínál. Azaz ebben (és csak ebben fut például az Oracle autonóm adatbázisa, de a publikus Gen 2-ben az ügyfelek is építhetik a saját Gen 2-es felhőjüket). Mint Johnson fogalmazott, minden az egyszerűsítésről szól, amit nagyon gyorsan és keményen le akarnak zavarni: minden és mindenhol a Gen 2-n fog futni.
Az egyszerűsítés irányába mutat az a megállapodás is, amit nyáron hoztak össze a Microsofttal – az "ellenségem ellensége a barátom" szellemében. A két vállalat szélessávú adatkapcsolattal köti össze adatközpontjait, hogy átjárást biztosíthassanak ügyfeleiknek egymás szolgáltatásai között. Így egyszerűbb az Azure-ból használt analitikai vagy mesterségesintelligencia-szolgáltatásokat összekapcsolni például az Oracle autonóm adatbázisával.
A barátkozásnak persze vannak korlátai. Az Oracle komoly versenyben van a Microsofttal (de az Amazonnal és az IBM-mel is) az USA védelmi minisztériuma által kiírt 10 milliárd dolláros JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure Cloud) projekt elnyeréséért. Nyáron még az Amazon tűnt befutónak, de aztán az Oracle, a Microsoft és az IBM is panaszt tett, hogy az egész kiírást az Amazonra szabták. Jelenleg a pályázat felülvizsgálata zajlik. A Reutersnek Johnson azt mondta, hogy a mostani létszámbővítést nem függ össze a JEDI projekttel, de azt elismerte, hogy folytatják a potenciális ügyfeleknek szánt adatközpontjaik kiépítését.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak