A koreai fejlesztésű robot majdnem olyan sebességre képes, mint az Boston Dynamics gepárdja.

A robotok fejlődésének állapota nagyjából azóta kap kiemelt figyelmet, mióta a Google megszerezte magának a Boston Dynamicsot. A cég az egyik legismertebb robot építő vállalkozás, amely elsősorban az állatvilágból merít mintát magának egy-egy új szerkezet megalkotásakor. A levegőben közlekedő drónok már a mindennapjaink részévé váltak, és a fejlődés ütemét látva nem elképzelhetetlen, hogy hamarosan négy, illetve kétlábú robotok fognak sürgölődni körülöttünk.

Fut mint a...Velociraptor

A Boston Dynamics tartja a gyorsasági világrekordot (47 km/h) a Gepárd nevű robottal, de most egy koreai kutatólaboratórium is bejelentkezett saját, különleges kialakítású gépével. Az Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) nevű intézet kutatói teljesen más módon közelítenek a témához, bár ők is az állatvilágot vették mintául a robot megtervezésekor.

A KAIST a két lábon, nagy sebességgel közlekedő dinoszaurusz, a Velociraptor mozgását és felépítését igyekezett másolni, ami a videó tanúsága szerint kifejezetten jól sikerült. A Gepárdhoz képest a Raptor sokkal könnyebb és kisebb is, mindössze 47 centiméter magas, és csak 3 kg-ot nyom. A lábak nem is lábak, hanem szénszálas, pengevékonyságú protézisek, amelyek egészen 46 km/h-ig képesek felgyorsítani a robotot. A szerkezet tetején elhelyezett és futás közben pörgő tengely a robot egyensúlyozását végzi, és akadályozza meg, hogy előre, vagy hátrazuhanjon.

A Raptor kiválóan végzi a dolgát és még akkor sem akad el, vagy veszít a sebességéből, amikor akadályokat gördítenek elé, azaz a futópadra. Ahogy a legtöbb tesztfázisban lévő robot, egyelőre ez sem képes laboratóriumi körülményeken kívül mozogni és közlekedni, ezért még nem kell tartani attól, hogy az emberiség egy összehangolt robottámadás áldozata legyen.

Békével jöttünk!

Ami egyébként is botor feltételezés, bár az eddig napvilágra hozott, nem humanoid formájú prototípusok legtöbbje valamilyen katonai tevékenységet támogató céllal készült. Éppen ezért váltott ki még tavaly év végén alapos meghökkenést az, amikor a Google ismeretlen (valószínűleg milliárdos) összegért megvásárolta a Boston Dynamicsot, aminek egyik legismertebb megrendelője az USA Védelmi Minisztériumához tartozó kutatórészleg, a DARPA. A Google egyértelművé tette, hogy kizárólag békés céllal fog robotokat fejleszteni, arról viszont egyelőre nincs információ, hogy a KAIST kinek és milyen céllal ajánlja a Raptort. 

Piaci hírek

Téved és hazudozik a kórházakban is egyre többet használt MI-eszköz

Az OpenAI technológiájával hajtott Nablánál emberi szintű teljesítménnyel hirdetik az orvos-beteg megbeszélésekről átiratokat készítő terméküket, bár azt ők sem gondolhatják, hogy az egészségügyben dolgozó emberek rendszeresen ilyen hibákat követnének el.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.