Személyes jelenlétével is hangsúlyozta az ipar, az egyetemek által képviselt tudásközpontok és az állam összefogásának fontosságát az ország verssenyképességének javításában Palkovics László innovációs és technológiai miniszter azon az eseményen, melyen a Telekom Csoport partneri megállapodást írt alá két magyarországi egyetemmel.
A Szegedi Tudományegyetemmel és a Szent István Egyetemmel a Magyar Telekom és a T-Systems elsősorban kutatás-fejlesztésben működik együtt. Az együttműködés kiterjed többek között a hazai orvosképzésre, az informatikai oktatásra, valamint az agrár- és élelmiszeripari képzésre is. Mint Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója mondta, a megállapodás alapján hatékony együttműködést szeretnének kialakítani a kutatás-fejlesztésben, az innovációs és kutatási eredmények hasznosításában, a technológiatranszferben és az intézmények digitális infrastruktúrájának fejlesztésében is. Ennek szerves részeként a leendő mérnökök és iparági szakemberek képzésében évről évre növekvő hangsúlyt kaphatnak a digitális készségek.
Három szereplő kölcsönhatása az innovációs képesség javulása
Palkovics László beszédében azt hangsúlyozta, hogy a megállapodás teljes mértékben beleillik a kormány innovációt támogató terveibe. Megismételte a kormány régóta hangoztatott álláspontját: olyan felsőoktatásra van szükség, amelyből nem hiányozhatnak a kutatás-fejlesztés és a gazdasági igények.
Mint mondta, míg a vállalatok innovációs költése folyamatosan nőtt az elmúlt másfél-két évtizedben, addig a költségvetési ráfordítások gyakorlatilag a 2002-es szinten maradtak. A Bloomberg napokban megjelent legfrissebb innovációs indexe is ezt mutatja, melyen Magyarország a tavalyi helyezéséhez képes öt helyet rontva a 32. helyen áll, és a korábban jóval hátrébb sorolt Románia is előttünk végzett. Ez is azt igazolja Palkovics szerint, hogy kiemelten kell foglalkozni a kérdéssel. Ezzel magyarázta az akadémiai kutatóhálózat finanszírozásának átalakítását is.
Követendő példaként az ún. triple helix modellt említette – lényegében erre épül a Telekom Csoport és az egyetemek partnersége is –, amely szerint az egyetemek, az ipar és a kormányzat kölcsönhatása tud létrehozni olyan új tudásközvetítő központokat, amelyek révén az innováció a leghatékonyabban jut érvényre. A modell szerint nincs éles határ az egyetemek és az ipar között, hanem folyamatos az interakció, ezáltal a tudásátadás, így az egyetemi tudásközpontok is túllépnek az alapkutatáson, de az ipar szereplői is belefolynak az alapkutatásokba. A kormányzatnak mind az ipar, mind a felsőoktatás felé szabályozói feladata van, amit például támogatások formájában is megvalósít.
Ezek a konkrét tervek
A Szegedi Tudományegyetem rektora, Rovó László arról beszélt, hogy Szeged regionálisan és európai szinten is komoly tudásközponttá vált. Az ELI-ALPS Lézerkutató Központ mellett európai tudásváros épül. Az ELI Science Parkba kifejezetten tudás- és innovációorientált, kutatás-fejlesztési tevékenységet folytató cégeket, laboratóriumokat várnak. A rektor elmondta, hogy megkezdődött a központnak helyet adó telken a területrendezés. Emellett egy inkubátorház is épül (utóbbit egyébként még 2015-ben jelentették be). A tervek között szerepel még közös, integrált oktatási, gyakornoki és ösztöndíjprogramok elindítása, illetve már meglévők korszerűsítése.
A Szent István Egyetem esetében a hazai élelmiszeripar és mezőgazdaság informatikai fejlesztését, a technológiai fejlődés integrációját és a megfelelő szakemberek képzését célozza meg az együttműködés, mondta Palkovics László, az egyetem rektora (aki csak névrokona a miniszternek). Az egyetem a Telekommal közösen tervezi elindítani az Élelmiszertudományi Karon az agrár- és élelmiszerinformatikai szakot.
A nyitóképen balról jobbra: Dr. Fendler Judit kancellár (SZTE), Prof. Dr. Rovó László rektor (SZTE), Rékasi Tibor vezérigazgató, Magyar Telekom, Prof. Dr. Palkovics László miniszter, Kaszás Zoltán vezérigazgató, T-Systems Magyarország, Prof. Dr. Palkovics László rektor (SZIE) és Magyar Ferenc kancellár (SZIE).
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak