Nyilvános konzultációt hirdetett az Európai Bizottság a roamingról. A 2017 június 15-én hatályba lépett uniós jogszabály ugyanis jövőre hatályát veszti, így a bizottságnak ki kell dolgoznia a folytatást. Ennek első lépése a nyilvános konzultáció.
A EB arra kérdez rá, hogy a fogyasztók és a vállalkozások számára volt-e pozitív hozadéka a romanigdíjak eltörlésének az EU-n belül. A romaingrendelet 2022. június 30-án jár le, addig kell konszenzusra jutni a folytatásról. A konzultációs folyamat szeptember 11-ig tart. Az EB az operátorok és nemzeti hatóságok véleménye mellett arra is kíváncsi, hogy mint mondanak az EU-s polgárok, a fogyasztóvédelmi szövetségek, a társadalmi szervezetek, a vállalkozások és a szakértők.
Az EB célja egy olyan keret kialakítása, ami önszabályzó módon biztosítja a roamingmentesség fenntartását az EU-s mobilpiacon.
Tíz év alatt nullázták le
A roaming korábban meglehetősen költséges mutatvány volt, de csak hosszú évek alatt sikerült lebontani. Az Unió 2007-től szabályozta egységesen a tagállamok közötti roamingot, majd lényegében 2016-ig évről évre mérsékelte a díjat.
Az operátorok több körben is nekifutottak, hogy megfúrják a roaming eltörlését, különösen a kedvelt turistacélpont országok. Ezért főleg az Orange, a Telefónica és a Telecom Italia lobbizott legerőteljesebben a roamingdíjak eltörlése ellen, hiszen ez számukra mindenképpen komoly bevételkiesést jelentett.
A jelenlegi szabályozás szerint bár a végfelhasználó nem fizet a roamingért, a szolgáltatók továbbra is elszámolnak egymással egy az Unió által meghatározott ár alapján a roamingforgalom után. Ezzel együtt veszítettek a bolton, ez már röviddel a roaming eltörlése után is látszott.
A végfelhasználói szinten nagy változásokra egyébként senki sem számít. Az azonban kérdés, hogy a szolgáltatók egymás közti elszámolásának szabályozásában, és a nagykereskedelmi díjak meghatározásában lesznek-e új a fejlemények.
A nyilvános konzultációban bárki részt vehet az EB oldalán. A feldolgozásnál csak a szeptember 11-ig beérkező véleményeket veszik figyelembe.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak