Alig egy hónapja szűntek meg a roamingdíjak Európában, és máris itt vannak az első becslések arról, hogy idén mennyivel csökkenhetnek a szolgáltatók barangolásból származó bevételei.
Hirdetés
 

Eddig a legtöbb operátor hétpecsétes titokként kezelte, mekkora bevétele származik a roaming szolgáltatásból, amikor hálózatát külföldi szolgáltatók ügyfelei használják hanghívásra, vagy adatforgalomra. Most, hogy bő egy évtizedes vita után Európa túl van a nehezén, nagyjából egy hónapja az érintett uniós országokban lényegében megszűntek a roamingdíjak, egyre több adat lát arról napvilágot, hogy mennyibe is kerül majd a mobilszolgáltatóknak ez az intézkedés, és hogy milyen taktikát érdemes követniük, hogy máshonnan kompenzálják az így kieső bevételeket.

A brit Juniper Research most adta ki jelentését a mobilos roamingbevételek idei alakulásáról, ami világméretekben nagyjából 11 százalékos csökkenést vetít előre. Ez európai piacon érdekelt szolgáltatóknak azonban akár 33 százalékos visszaesést is okozhat a „Roam Like At Home” , aminek a lényege, hogy az ügyfelek az európai országokban utazgatva ugyanazt a tarifát fizetik hang- adathívásaik és sms-eik után, mint otthon.
 


A piackutató a tavalyi 54 milliárd dollár után 2017-re globálisan 48 milliárd dolláros roamingbevételt jósol a szolgáltatóknak, a visszaesés oroszlánrészét pedig a már említett európai intézkedéseknek hatásának tulajdonítja.

Európán kívül mások egyelőre nem akarnak változást

Az elemzők azzal számolnak, hogy az Európán kívüli piacok többsége a roaming szempontjából továbbra is szabályozatlan marad, emiatt ott az árak már most is jelentősen magasabbak. Az európai lépés azonban valamelyest abba az irányba hajtja a többi szolgáltatót is, hogy innovatívan csomagolt és lehetőleg minél testreszabottabb tarifaajánlatokkal jelenjenek meg, hogy megőrizhessék, netán növelhessék is a turisták, vendégmunkások telefonálásából származó bevételeiket.
 


A kutatás szerint 2018-tól már ismét hegymenetbe válthatnak a roamingbevételek az aktív barangolók abszolút számának és adathasználatának a növekedése miatt.

A turizmust monitorozó nemzetközi szervezetek szerint ugyanis az utóbbi években évi 5 százalékkal nőtt a külföldre utazók száma, ami 2015-re már megközelítette a másfél milliárd főt. Ez a Juniper becslése alapján 2022-re további félmilliárd fővel bővülhet, átlépve a 2 milliárdos küszöböt. A légi úton bonyolított turizmus főként az ázsiai-csendes-óceáni keresletnek köszönhetően a következő két évtized során egyenesen megduplázódik.

De mi lesz a britekkel a Brexit után?

A 2016-os népszavazás feladja a leckét a roaming kapcsán is a brit tárgyalóknak, mivel az EU-t elhagyó szigetországi ügyfelek 2019 után már nem élvezhetik a barangolási szabályok változásának az előnyeit. Hacsak Londonnak nem sikerül másképp megállapodnia Brüsszellel.

Ha a kedvezőtlenebb szcenárió következik be, akkor a brit operátorok várhatóan emelni fogják a belföldi tarifáikat, hogy ezzel is kompenzálják az utóbbi öt évben a haszonrésükben bekövetkezett évi 1-2 százalékos csökkenést. Választhatják azt is, hogy az Egyesült Királyságban roamingolókra a Rest of the World tarifákat alkalmazzák, ami azt jelenti az aktív barangolók számára, hogy éves roaming költésük megduplázódik, a jelenlegi 75 dollárról 150 dollárra nő.

Mobilitás

Nincs tévedhetetlen kiberbiztonsági csapat

Az online fenyegetéseket egyik szervezetnél sem lehet teljesen kivédeni. Az IT-biztonsági csapat munkáját ezért inkább az incidensek kezelésének minősége alapján érdemes értékelni - tanácsolja a Gartner.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Hogyan kezdje meg a felkészülést a NIS2-re egy szervezet? Milyen teendőkkel, költségekkel kell számolnia, és milyen kérdéseket kell megválaszolnia? NIS2-ről szóló összeállításunk második része.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.