A perifériákból láthatóan kevesebb fogyott az idei első negyedévben, mint korábban, de a gyártók erősorrendjén ez nem sokat változtatott.

Miközben a papírmentes iroda gondolatával már legalább egy évtizede találkozhatunk lépten-nyomon, a fénymásolók, nyomtatók és multifunkciós eszközök eladásain ez az elmúlt években nemigen látszott meg. A piac ha nem is öles léptekkel, de határozottan felfelé araszolt. Úgy tűnik, idén ez másként lesz.

Irány a lejtő

Az elmúlt két évben mindig meglehetősen biztatóan indult az év a gyártók szempontjából, hiszen az eladásokat mindkét esetben sikerült 1-1,5 százalékkal megfejelni a megelőző év hasonló időszakához képest. Ehhez képest a mostani helyzet meglehetősen éles váltást jelent, mivel az IDC számításai szerint az idei első negyedéves eredmény közel 4 százalékkal múlja alul a 2018-as nyitást. A valamivel több mint 22,8 millió darabos forgalomhoz egyik komoly piaci szereplő sem tudott többel hozzájárulni, mint egy évvel korábban.  

 

Nyomtatók világpiaca (IDC)
Infogram


Ahogy a fenti táblázatból is kitűnik, a gyártók maximum abban versenyezhetnek, hogy ki bukott kevesebbet. Ebben az összevetésben a Canon járt a legjobban, hiszen a mindössze egyetlen százaléknyi visszaeséssel még piaci jelenlétét is növelni tudta. Ettől függetlenül a szektor trónján továbbra is magabiztosan csücsül a HP Inc., amely valamivel jobb eredményt produkált az első negyedévben a globális átlagnál. A körülményekhez képest szintén elfogadható periódust hagyott maga mögött az Epson, amely nagyjából a Canon eladásainak megfelelő mennyiséget értékesített.

A nyomtatópiacra korábban sem volt jellemző, hogy töredezett lenne, de a koncentráció az elmúlt években tovább erősödött. Ehhez persze olyan manőverek is kellettek, mint a Samsung nyomtatós üzletágának HP általi felvásárlása még 2016-ban. 

Ami a készüléktípusok teljesítményét illeti, a sok mínusz között elég nehéz pozitív példákat találni. Ilyenek az alsóbb kategóriás színes multifunkciós tintasugaras gépek, amelyekből 6,2 milliót adtak el, ami közel 5 százalékos növekedésnek felel meg. Említést érdemel még az A3-as méretű multifunkciós lézer kategória, ahol 1 százalékos éves javulást mutat a regisztrált közel 600 ezer darabos értékesítés.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.