Miközben a papírmentes iroda gondolatával már legalább egy évtizede találkozhatunk lépten-nyomon, a fénymásolók, nyomtatók és multifunkciós eszközök eladásain ez az elmúlt években nemigen látszott meg. A piac ha nem is öles léptekkel, de határozottan felfelé araszolt. Úgy tűnik, idén ez másként lesz.
Irány a lejtő
Az elmúlt két évben mindig meglehetősen biztatóan indult az év a gyártók szempontjából, hiszen az eladásokat mindkét esetben sikerült 1-1,5 százalékkal megfejelni a megelőző év hasonló időszakához képest. Ehhez képest a mostani helyzet meglehetősen éles váltást jelent, mivel az IDC számításai szerint az idei első negyedéves eredmény közel 4 százalékkal múlja alul a 2018-as nyitást. A valamivel több mint 22,8 millió darabos forgalomhoz egyik komoly piaci szereplő sem tudott többel hozzájárulni, mint egy évvel korábban.
Ahogy a fenti táblázatból is kitűnik, a gyártók maximum abban versenyezhetnek, hogy ki bukott kevesebbet. Ebben az összevetésben a Canon járt a legjobban, hiszen a mindössze egyetlen százaléknyi visszaeséssel még piaci jelenlétét is növelni tudta. Ettől függetlenül a szektor trónján továbbra is magabiztosan csücsül a HP Inc., amely valamivel jobb eredményt produkált az első negyedévben a globális átlagnál. A körülményekhez képest szintén elfogadható periódust hagyott maga mögött az Epson, amely nagyjából a Canon eladásainak megfelelő mennyiséget értékesített.
A nyomtatópiacra korábban sem volt jellemző, hogy töredezett lenne, de a koncentráció az elmúlt években tovább erősödött. Ehhez persze olyan manőverek is kellettek, mint a Samsung nyomtatós üzletágának HP általi felvásárlása még 2016-ban.
Ami a készüléktípusok teljesítményét illeti, a sok mínusz között elég nehéz pozitív példákat találni. Ilyenek az alsóbb kategóriás színes multifunkciós tintasugaras gépek, amelyekből 6,2 milliót adtak el, ami közel 5 százalékos növekedésnek felel meg. Említést érdemel még az A3-as méretű multifunkciós lézer kategória, ahol 1 százalékos éves javulást mutat a regisztrált közel 600 ezer darabos értékesítés.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak