Szerinte a vállalatnál senki sem rosszindulatú, de az egész rendszer működése olyan félresikerült ösztönzőkre épül, hogy mindig a profitérdekek érvényesülnek a közjóval szemben.

A The Wall Street Journal szeptember közepén szemlézett a Facebooknál belső használatra készített kutatási anyagokat, amelyekből mások mellett kiderült, hogy a vállalatnál tökéltetesen tisztában vannak vele, milyen problémákat okozhat az Instagram használata a fiatal lányok egy jelentős részének. A mentális problémák súlyosbodására vagy személyiségzavarok kialakulására rámutató dokumentumokról és a társaság reakciójáról itt írtunk részletesebben; ez utóbbiról szólva ismét kiderült, hogy a Facebook érveit mennyivel könnyebb lenne komolyan venni, ha a szolgáltató nem szállítaná rendszeresen az olyan ügyeket, amelyekben magyarázkodnia kellett, és amelyek egy részét nem is sikerült megmagyaráznia.

Néhány napja egyébként kiderült, hogy a Facebook végül elkaszálta a kifejezetten gyerekeket célzó Instagram Kids terveit, amelyet továbbra sem tart rossz ötletnek, de kénytelen volt reagálni a politikai szintet is elérő felháborodásra. A WSJ riportjából, illetve a kiszivárogtatott dokumentumokból tudjuk azt is, hogy a közösségi hálózat bizonyos népszerű felhasználókkal szemben sokkal lazább moderációs gyakorlatot követett, mint a többi felhasználó esetében. Ez a mára több milliós lista a Facebook szerint csak arra szolgál, hogy a megfelelő fiókokat éppen azok népszerűsége miatt kiemelt módon ellenőrizhessék, bár a lap által felhozott példák ennek éppen az ellenkezőjére utalnak.

A szivárogtatás legújabb fejleménye, hogy tegnap a CBS egyik műsorában megszólalt az anyagokat a laphoz eljuttató korábbi Facebook-alkalmazott is. Frances Haugen 2019-től idén májusig volt a vállalat termékmenedzsere, ahol a demokrácia vagy a félretájékoztatás kérdéseivel is foglalkozott, holnap egy szenátusi meghallgatáson is részt vesz majd a gyerekek online védelmének és az Instagram kártékony hatásainak témájában. A beszélgetés során elmondta, hogy a cégnél töltött ideje alatt konfliktusokat tapasztalt a közjó és a társaság saját érdekei között, a cég pedig rendszeresen az utóbbi szerint optimalizálta működését, vagyis a profitot helyezte más szempontok fölé.

A rendszer csak a profitra koncentrál

Haugen szerint a Facebook nem mond igazat azzal kapcsolatban, hogy milyen eredményeket ért el platformján a félretájékoztatás és a gyűlöletbeszéd visszaszorításában. Ehhez a januári capitoliumi erőszakról szólva hozzátette: annak közvetlen előzménye volt, hogy a cég pontosan tudta, hogyan terjednek a hálózatában az oda vezető kártékony tartalmak, mégsem volt hajlandó a belső javaslatokra hallgatva változtatni az algoritmusokon. Bár azt ő sem gondolja, hogy a Facebooknál bárki kifejetten gonosz lenne, szerinte a társaság félresikerült ösztönzőkkel működik, és így nem csoda, hogy mindig a haszon érvényesül a biztonsággal szemben.

A korábban már a Google-nél és a Pinterestnél is megfordult szakember úgy fogalmazott, hogy látott már belülről közösségi hálózatokat, de a Facebook azok mindegyikénél sokkal rosszabbnak tartja. A Reuters közben a Facebook nyilatkozatát is idézi, amelyet a vállalat a CBS interjújára reagálva tett közzé. Ebben ismát csak hangsúlyozzák, hogy jelentős fejlesztéseket hajtanak végre a valótlan információ és a káros tartalom terjesztésének megakadályozására. Valótlanságnak nevezik, hogy ösztönöznék az ilyen megosztásokat, vagy hogy ne tennének ellenük semmit, a Fecebook kommunikációs vezetője pedig nevetségesnek nevezte azt az állítást, hogy a januári eseményekért a közösségi média lenne a felelős.

A Facebook bő két héttel ezelőtt közleményben is taglalta, hogy milyen sokat költöttaz elmúlt évek során hálózatának biztosítására, erről (és az ezt megelőző kisebb-nagyobb botrányokról) bővebben itt számoltunk be.

Vasárnap Haugen ügyvédje, a Whistleblower Aid non-profit jogvédő szervezet alapítója megerősítette, hogy a szóban forgó belső dokumentumok egy részét megosztották több amerikai állam főügyészeivel is. Ezen felül a tőzsdefelügyelethez fordultak azzal kapcsolatban, hogy a Facebook hazudott vagy lényeges információkat hallgatott el a befektetők elől. A Whistleblower Aid a msotani ügyben európai és ázsiai törvényhozókkal is felvették a kapcsolatot, tekintettel arra, hogy a szivárogtatás motivációját jelentő esetek egy része (így a mianmari rohingja népirtás, amelyben a Facebook maga is elismert némi felelősséget) más régióból ered. A Frances Haugent pro bono képviselő szervezet most közösségi finanszírozással próbál összegyűjteni 50 ezer dollárt a jogi költségeihez.

Közösség & HR

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.