A kedvezőtlen gazdasági kilátások és a drága források elapasztották a magyar vállalatok innovációs kedvét.

Csak minden harmadik magyarországi vállalat tervezi, hogy komolyabb forrásokat fordít kutatás-fejlesztésre, derül ki a K&H legfrissebb innovációs indexéből. Az immár hetedik alkalommal kiadott elemzés szerint a cégek a kedvezőtlen gazdasági kilátások és a drága források miatt elsősorban a meglévő ügyfélkörük megtartására, kiszolgálásuk színvonalának emelésére, valamint belső folyamataik hatékonyságának javítására fordítják energiáikat.

Bár magának a K&H innovációs indexnek a pontszáma nem változott, ugyanazon a szinten, 29 ponton áll, akárcsak fél évvel korábban. A bank elemzői a mostani elemzés kapcsán hangsúlyozzák: a felmérés kezdete, azaz 2021 első féléve óta az innovációs index csak kis mértékben, 31 és 28 pont között ingadozott, ami arra utal, hogy a magyarországi vállalatoknál az innovációs kedv az elmúlt három évben lényegében stagnált.

Az innovációra erősen hat a makrogazdasági környezet, amit most a cégek rosszabbnak ítélnek mint egy éve: a tavalyi 52 százalékkal szemben idén 62 százalék mondta, hogy a gazdasági helyzet negatív hatással lesz az innovációikra. A jövőbeni negatív hatást prognosztizáló cégek aránya nem változott érdemben, de szingifikánsan, 19 százalékról 14-re csökkent a jelentős negatív befolyásra számítók aránya.

Nem készülnek innovációs stratégiák

A kutatás szerint továbbra is kevés cég készít innovációs stratégiát (a stratégiai alindex negyedik féléve 21-22 pont), akár csak a vállalati stratégia részeként, mindössze a válaszadók 8 százaléka készít, ők jellemzően magukat vezető innovátor cégnek is vallják. A valóság azonban kicsit más: a magukat az átlagosnál innovatívabbnak valló cégek 43 százaléka nem vezetett be új terméket vagy szolgáltatást az elmúlt két évben, 81 százalékuk pedig nem tervez ilyet egy éven belül.

A megvalósult innovációkat értékelő alindex viszont 4 pontot emelkedett (37 pont). Ez jól tükrözi a vállalatok általános hozzáállását: nincsenek nagy terveik, de a szükséges fejlesztéseket megvalósítják. Németh Balázs, a K&H innovációs igazgatója szerint a "távlatosabb fejlesztéseket gyakorta az akasztja meg, hogy a cégek elégségesnek gondolják az eddig elvégzett újításokat, illetve sokan forráshiánnyal küzdenek. A jelenlegi inflációs környezetben és bizonytalan gazdasági kilátások mellett azt sem látják pontosan, hogy a befektetés költségeit érvényesíteni tudják az árakban, megtérül-e egyáltalán a fejlesztésük."

A korábbi felmérésekhez képest nincs elmozdulás abban sem, hogy az innovációs indexet továbbra is a 4 milliárd forintot meghaladó árbevételű nagyvállalatok húzzák fel (ezeknek a szervezeteknek az értékelése 39 pont), amitől a többi árbevételi csoport 7-12 ponttal marad el.

Ágazati bontásban a legmagasabb a kereskedelmi cégek indexe (31 pont), mutatójuk 2022 második féléve óta folyamatosan emelkedik. A legalacsonyabb pedig a mezőgazdasági vállalatoké (22 pont). Szignifikánsan, 3 ponttal emelkedett a szolgáltatási ágazat indexe (31 pont), az iparé viszont 4 ponttal csökkent (26 pont).

18 százalékról 12 százalékra csökkent azon cégek aránya, amelyek a következő két évben kevesebb újítást terveznek, mint amennyit az elmúlt két évben végrehajtottak – eközben a a vállalatok 67 százaléka tervez a korábbihoz nagyjából hasonló fejlesztési volument, szemben az előző kutatás 57 százalékával. 24 százalékról 22-re csökkent azon cégek aránya, amelyek a korábbinál több újításban gondolkodnak.

A cégek átlagosan az árbevételük 9 százalékát költötték innovációra (ez az arány félévről félévre 10 százalék körül mozog). A válaszadók becslése alapján az új termékekből, szolgáltatásokból származó árbevétel a teljes árbevételnek átlagosan 14 százalékát tette ki.

A kutatásból kiderült az is: jelentősen, 22 százalékról 16 százalékra csökkent azon cégek aránya, amelyek sikerrel pályáztak támogatásra az új termékek, szolgáltatások kifejlesztéséhez.

Piaci hírek

Titkokat lophattak az OpenAI-tól

A még tavaly történt incidens során lehallgathatták a cég belső kommunikációs rendszerét, de kritikus kódhoz állítólag nem jutottak hozzá a támadók.
 
A kiberbiztonsági tanúsítási rendszerből kivettek egy olyan követelményt, amely hátrányosan érintette a nem uniós felhőszolgáltatókat.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.