Ezzel a kínai márka formálisan is elbúcsúzhat a Google-től, bár a teljes mobil ökoszisztéma átalakítása valószínűleg hosszabb időt vesz majd igénybe.

A Huawei Technologies közlése szerint június 2-án érkezik meg a piacra vállalat okostelefonos HarmonyOS operációs rendszere, amit a kommentárok az eddigi legjelentősebb lépésnek minősítenek az amerikai szankciók által okozott károk helyreállítására a kínai gyártó mobilos üzletágában. A saját fejlesztésű OS bevezetése ugyanis azt jelentené, hogy a Huawei önállósíthatja magát az Android ökoszisztémájától, amelyben a kereskedelmi korlátozások nyomán a Google nem nyújthat technikai támogatást az újabb Huawei eszközökhöz, sőt a Google fejlesztői szolgáltatáscsomagjához, a Mobile Services-hez való hozzáférés is ellehetetlenült.

A HarmonyOS természetesen nem jelent mindenben megoldást a 2019 óta élő szankciók hatásaival szemben, hiszen a Huawei így is feketelistán marad az Egyesült Államokból származó kritikus technológiák tekintetében, ez pedig egyrészt jelentősen korlátozza a vállalat lehetőségeit a saját csipek megtervezésében, másrészt abban, hogy a készülékeiben használt különféle komponenseket külső gyártóktól szerezze be. A Reuters tudósítása ugyanakkor a Huawei vezérigazgatóját is idézi, aki úgy látja, hogy a szoftveres vonal erősítésével a Huawei olyan új üzleti területekre is benyomulhat, ahol az amerikai korlátozásoknak nem lehet hasonló hatása a cég lehetőségeire.

Az egyelőre nem egyértelmű, hogy a HarmonyOS megjelenésével a kínaiak egyből új okostelefonokat is piacra dobnak-e, illetve mi a helyzet a már forgalmazott modellek frissítésével, és egyáltalán milyen gyors lesz a bevezetés ütemezése. Ahogy május elején mi is beszámoltunk róla, a Canalys első negyedéves piaci jelentésében a Huawei hosszú idő óta először már nem szerepelt nevesítve a vezető gyártók között, hanem az egyéb kategóriát erősítette 18,6 milliós darabos értékesítéssel.

Lejtőn le, lejtőn fel

A Counterpoint ennél is kevesebb, 15 milliós menyiséggel számol, ami 4 százalék körüli globális részesedést jelentene. Ez azt jelenti, hogy még az előző év megfelelő időszakához képest is negyedére-ötödére olvadt a kínai óriásvállalat okostelefonos üzlete, amiben persze nagyon nagy szerepe van a Honor márka tavaly év végi leválasztásának, de ez a lépés is az amerikai intézkedések következményei közé sorolható.

A Huawei legelőször 2019 augusztusában mutatta be HarmonyOS (Hongmeng) nevű operációs rendszerét, amit már korábban is egyfajta B tervként lobogtaott az Android és a hozzá kapcsolódó alkalmazásáruház elvesztésére. Az akkori nyilatkozatok alapján a Harmony legkésőbb 2020 tavaszán jelent volna meg, és már akkor kompatibilis lett volna az androidos és webes alkalmazásokkal. Nem sokkal később aztán kiderült, hogy ennyire nem eszik forrón a kását, mivel a 2012 óta fejlesztett rendszert eredetileg nem is mobil eszközökre, hanem IoT-felhasználásra szánták, másrészt az európai vagy délkelet-ázsiai felhasználók már teljesen megszokták a Google rendszeréhez kapcsolódó alkalmazásokat, egy applikációk nélküli operációs rendszer pedig értelmezhetetlen dolog ebben az összefüggésben.

A Financial Times másfél évvel ezelőtti interjújában a Huawei társadalmi kapcsolatokért felelős alelnöke már években határozta meg az ahhoz szükséges időt, hogy a Hongmeng (utóbb Harmony vagy HarmonyOS) érdemben az Android helyére léphessen. Ennek mindenesetre a legelső és nagyon fontos lépése lesz a amobil operációs rendszer piacra küldése, amit helyi idő szerint június 2-án este 8 órakor indítanak útnak egy élőben közvetített eseményen. A vállalat korábban azt a célt tűzte ki, hogy a Harmony 2021 végéig nagyjából 300 millió eszközön működjön világszerte, amelyek harmadát adnák a gyárból frissen kikerült, eleve az új szoftverrel telepített készülékek.

A Huawei mobiljai aktuálisan az EMUI nevű androidos felületet használják, ami tulajdonképpen a Google rendszerének egy korábbi verziója a kínai márka saját UI-ával és hozzáadott funkcióival. Az EMUI legfrissebb, 11-es kiadása (még mindig a 10-es Androidon) tavaly ősszel debütált, és decemberben vagy az idei első negyedévben frissült a legtöbb okostelefonon vagy táblagépen.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.