Önálló mesterségesintelligencia-részleget állít fel az Arm, értesült a Nikkei. A tervek szerint a brit csiptervező cég 2025 tavaszán mutatja be az MI-re kihegyezett csipek első prototípusait.
A fejlesztések jelentős részét a SoftBank finanszírozza abból a mintegy 64 milliárd dollárnyi tőkéből, melyet a cég vezetője, Szon Maszajosi az MI-iparban szeretne elkölteni. A prototípusok fejlesztésére több százmilliárd jent (100 milliárd jen kb. 640 millió dollár) fordítanak majd. A távlati terv állítólag az, hogy a tömeggyártás beindulásával az üzletágat önállósítják, és közvetlenül a SoftBank alá szervezik.
Magát a gyártást bérgyártó partnerekkel oldják meg. Az első példányok jövő év őszén jöhetnek a gyártósorokról. Állítólag a SoftBank már több bérgyártóval, köztük a TSMC-vel is tárgyal, hogy biztosíthassa a szükséges gyártási kapacitást.
A terv végrehajtásában Szonékat semmi sem akadályozza. Bár az Arm tavaly szeptember óta ismét tőzsdei cég, mégpedig igencsak sikeres, a részvények 90 százaléka továbbra is a SoftBank kezében van, így gyakorlatilag bármit át tud vinni a menedzsmenten.
Minden iparágba be akarnak nyomulni
Az MI csipekben jelentős piaci potenciál van. A Nikkei idézi a kanadai Precedence Research előrejelzését, amely szerint idén várhatóan 30 milliárd dollár méretű lesz ez a piac, de elképesztő tempóban bővül: 2029-ben meghaladja a 100 milliárd, 2032-ben pedig a 200 milliárd dollárt. Ezt a piacot jelenleg az Nvidia vezeti, de a kereslet sokkal gyorsabban nő, mint a vállalat gyártási kapacitásai. A SoftBank pedig ebben komoly lehetőségeket lát, amihez az Arm sikeres tőzsdei szereplése miatt most forrásai is vannak.
Így nem meglepő, hogy Szon, aki amúgy is mélyen hisz a mesterséges intelligenciában, bátran kockáztat. Elképzelése az, hogy a SoftBank az MI-n keresztül lesz képes intenzíven terjeszkedni olyan területeken, mint az adatközpontok, a robotika vagy az energiatermelés. Ehhez akarja egyesíteni a legújabb MI-, félvezető- és robotikai technológiákat. Koncepciója helyességéről igyekszik meggyőzni minden olyan fontos félvezetőipari szereplőt, mellyel a SoftBank a jövőben együtt szeretne működni.
Az Arm pozíciói mindenesetre ígéretesek. Már vannak létező kapcsolatai, architektúráit használja többek között az Nvidia is, amely épp az MI-hájpnak köszönhetően szárnyal a tőzsdén. Szintén fontos lehet Szon koncepciójának sikere szempontjából, hogy a legfontosabb végponti eszközök, az okostelefonok 90 százalékában Arm architektúrájú csipeket használnak, ahogy az Apple is.
A tervben egyébként nincs semmi meglepő. Szon már az Arm tőzsdére vitelekor azt tervezte, hogy siker esetén a SoftBank erőforrásainak jelentős részét az MI-iparban szeretné fialtatni. A befektető cég teljes ökoszisztémában gondolkodik: 2026-ra tervezi, hogy saját gyártású csipekre alapozva épít adatközpontokat világszerte. És mivel az adatközpontokhoz sok energia kell, beszáll a megújulóenergia-iparba is, beleértve fúziós technológiát.
(Illusztráció: Arm.com)
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak