Vége a várakozásnak, indul a régóta emlegetett előfizetéses modell. Aki fizet, annak nem kell reklámokat néznie.

Néhány órája a Google bejelentette, hogy október 28-án elindul a YouTube jó ideje emlegetett fizetős szolgáltatása. Havi 10 dollárért egyelőre csak az Egyesült Államokban lehet majd kiváltani a videók előtt futó reklámokat.

(Reklám)védelmi pénz

Az előfizetéses konstrukció nem csupán a hirdetések megnézésétől, átugrálásától menti meg az erre pénzt áldozó felhasználókat, de az ígéretek szerint számos exkluzív tartalomhoz is hozzáférhetnek az előfizetők. A kizárólagos tartalom készítőinek egy részét már egy hivatalos közlemény is megemlíti, köztük olyan online sztárvideózókkal, mint a 40 millió követőnél járó PewDiePie. Apró szépséghiba, hogy ez a része a szolgáltatásnak, csak 2016 elején indul. Mondjuk a nem amerikai felhasználók számára ez persze nem okoz majd traumát, mert addig bizonyosan nem indul el az előfizetéses modell külföldi terjeszkedése.

A szolgáltatás egyébként meglehetősen furcsa nevet kapott, hiszen a YouTube Red meglehetősen összecseng a RedTube-bal, ami viszont egy rendkívül nagy látogatottságnak örvendő pornóoldal. A megfelelő oldalra navigáló amerikai felhasználók mindenesetre október 28-tól egy hónapig ingyenesen próbálhatják ki, milyen az, amikor nem kell megnézni mondjuk egy autóreklámot az Így csináld meg a világ legjobb hamburgerét című videó előtt. Sőt olyan prémium funkciókat is kapnak, mint például a videók elmentése, ami lehetővé teszi, hogy később, offline üzemmódban is megnézhető legyen a tartalom.

Profitra várva

A YouTube havi szinten több mint egymilliárd emberhez jut el, ám ez az irdatlan szám is kevés volt ahhoz, hogy a részleg nyereséget tudjon termelni. A probléma többek között az, hogy egyes becslések szerint az összes megtekintés 85 százaléka a felhasználók 9 százalékához köthető, ráadásul ezeknek az extrém "teherbírású" nézőknek a többsége fiatal. Ez pedig nem túl vonzó konbináció a hirdetők számára, akik jobbára minél szélesebb réteget akarnak elérni, és lehetőleg olyanokat, akik értékelhető mennyiségű elkölthető jövedelemmel rendelkeznek.

További gond, hogy a videókat általában nem a YouTube főoldaláról indulva nézik az emberek, hanem egy külső szolgáltatónál beágyazott formában, vagy jobb esetben egy direkt linken keresztül jutnak a videomegosztó adott aloldalára. Ez viszont szűkíti a Google lehetőségeit a felhasználók "terelésében", és végső soron a több hirdetési bevétel elérésében. Természetesen az sem segít sokat a helyzeten, hogy az utóbbi időben mások is erőteljesen ráfeküdtek a videós tartalmakra. A Facebook nyomulása mellett például a Twitter is kezdi felismerni a formátumban rejlő lehetőségeket.

A most bevezetett előfizetéses modelltől nyilvánvalóan azt várják a cégnél, hogy új bevételi forrásként megerősítse a jövedelmezőségi mutatókat, és végre profitábilis legyen a világ legnagyobb videós oldalát üzemeltetni.

Közösség & HR

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.