Néhány órája a Google bejelentette, hogy október 28-án elindul a YouTube jó ideje emlegetett fizetős szolgáltatása. Havi 10 dollárért egyelőre csak az Egyesült Államokban lehet majd kiváltani a videók előtt futó reklámokat.
(Reklám)védelmi pénz
Az előfizetéses konstrukció nem csupán a hirdetések megnézésétől, átugrálásától menti meg az erre pénzt áldozó felhasználókat, de az ígéretek szerint számos exkluzív tartalomhoz is hozzáférhetnek az előfizetők. A kizárólagos tartalom készítőinek egy részét már egy hivatalos közlemény is megemlíti, köztük olyan online sztárvideózókkal, mint a 40 millió követőnél járó PewDiePie. Apró szépséghiba, hogy ez a része a szolgáltatásnak, csak 2016 elején indul. Mondjuk a nem amerikai felhasználók számára ez persze nem okoz majd traumát, mert addig bizonyosan nem indul el az előfizetéses modell külföldi terjeszkedése.
A szolgáltatás egyébként meglehetősen furcsa nevet kapott, hiszen a YouTube Red meglehetősen összecseng a RedTube-bal, ami viszont egy rendkívül nagy látogatottságnak örvendő pornóoldal. A megfelelő oldalra navigáló amerikai felhasználók mindenesetre október 28-tól egy hónapig ingyenesen próbálhatják ki, milyen az, amikor nem kell megnézni mondjuk egy autóreklámot az Így csináld meg a világ legjobb hamburgerét című videó előtt. Sőt olyan prémium funkciókat is kapnak, mint például a videók elmentése, ami lehetővé teszi, hogy később, offline üzemmódban is megnézhető legyen a tartalom.
Profitra várva
A YouTube havi szinten több mint egymilliárd emberhez jut el, ám ez az irdatlan szám is kevés volt ahhoz, hogy a részleg nyereséget tudjon termelni. A probléma többek között az, hogy egyes becslések szerint az összes megtekintés 85 százaléka a felhasználók 9 százalékához köthető, ráadásul ezeknek az extrém "teherbírású" nézőknek a többsége fiatal. Ez pedig nem túl vonzó konbináció a hirdetők számára, akik jobbára minél szélesebb réteget akarnak elérni, és lehetőleg olyanokat, akik értékelhető mennyiségű elkölthető jövedelemmel rendelkeznek.
További gond, hogy a videókat általában nem a YouTube főoldaláról indulva nézik az emberek, hanem egy külső szolgáltatónál beágyazott formában, vagy jobb esetben egy direkt linken keresztül jutnak a videomegosztó adott aloldalára. Ez viszont szűkíti a Google lehetőségeit a felhasználók "terelésében", és végső soron a több hirdetési bevétel elérésében. Természetesen az sem segít sokat a helyzeten, hogy az utóbbi időben mások is erőteljesen ráfeküdtek a videós tartalmakra. A Facebook nyomulása mellett például a Twitter is kezdi felismerni a formátumban rejlő lehetőségeket.
A most bevezetett előfizetéses modelltől nyilvánvalóan azt várják a cégnél, hogy új bevételi forrásként megerősítse a jövedelmezőségi mutatókat, és végre profitábilis legyen a világ legnagyobb videós oldalát üzemeltetni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak