Nagyon fontosnak érzi a videós tartalom erősítését a világ legnagyobb közösségi oldala, amely tegnap kiadott közleményében boldogan kürtölte világgá, hogy immár átlagosan több mint egymilliárd felhasználói megtekintést regisztrál. Ez és a többi, impresszív növekedésről tanúskodó adat azonban önmagukban szebb képet festenek, mint amilyen a valódi érdeklődés a videós tartalmak iránt.
Akkor is nézed, ha nem akarod
A Facebook a tavaly decemberben beindított új marketingeszköz, a hírfolyamokba ágyazható videós hirdetés bevezetésénél rögtön egy merészet lépett: a felhasználóknál ugyanis alapesetben automatikusan elindulnak ezek a tartalmak. A hang nélkül, ám kéretlenül lejátszott videók pedig természetesen vastagon benne vannak a fentebb említett egymilliárdos statisztikában. A sok szempontból megkérdőjelezhető eljárás már több facebookozónál is megugrasztotta a havi mobilszámlát. Öröm az ürömben, hogy az autólejátszást legalább ki lehet kapcsolni a személyes beállítások menüpontban.
A videós letöltések növekedésének másik, hosszú távon nem fenntartható motorja az volt, hogy mint minden egyéb funkció, szolgáltatás esetében, a Facebook ezt is részlegesen vezette, vezeti be. Így azért lehet ilyen lendületesen felfelé görbülő grafikont rajzolni, mert a felhasználói bázis is bővült párhuzamosan az eltelt idő alatt.
Célkeresztben a YouTube
Az egymilliárdos lejátszási adat nyilván jól hangzik, de egyelőre még messze a YouTube, amely 2012 elején jelentette be, hogy átlépte a napi 4 milliárdos szintet. Ennek ellenére a cél egyértelműen az lehet a Facebooknál, hogy idővel egyenrangú riválissá növesszék ki a közösségi oldal ezen szeletét. A közeledést a funkciók másolásával is igyekeznek biztosítani, hiszen épp a mostani bejelentésből az is kiderül, hogy a jövőben a megtekintési számok is láthatóak lesznek a videós bejegyzésekben. Persze a YouTube-ot tulajdonló Google sem ül a babérjain: éppen néhány napja jelentette be, hogy a videós csatornák tulajdonosainak közvetlen támogatását elősegítő új, adakozó funkciót épít a rendszerébe.
Annak ellenére, hogy a Facebook statisztikái meglehetősen mesterkélten vannak felfújva, a komoly versengés a YouTube-bal egyáltalán nem ireális. Jó példa erre Beyoncé legutóbbi akciója. Az énekesnő az MTV díjátadóján készült kulisszák mögötti kisfilmjét 2,4 millióan nézték meg mindössze 4 óra alatt a Facebookon, miközben az ugyanakkor publikált YouTube változat csak néhány ezer megtekintést produkált. A példa jól mutatja, hogy vannak olyan típusú tartalmak, amelyek sokkal jobban fekszenek a Facebooknak. A hírfolyamba ágyazott megjelenést pedig sokkal egyszerűbben osztják meg a felhasználók, mint egy YouTube-on látott videót.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak