Tegnap tette közzé 2018 utolsó negyedévének eredményeit a Magyar Telekom. A társaság számai szinte minden tekintetben felülmúlták mind az elemzők várakozásait, mind az előzetes vezetői célkitűzéseket. A pozitív képhez nagyban hozzájárult az IT és rendszerintegrációs üzletág teljesítménye.
Minden klappolt
Az év utolsó három hónapjában (az IFRS 15 alkalmazásának hatása nélkül) 174 milliárd forintnyi forgalmat realizált a vállalatcsoport, ami közel 8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A teljes 2018-as periódust nézve a cég bevételei hasonló dinamikát mutatnak: a bő 655 milliárd forintnyi árbevétel 7,2 százalékos javulást jelent.
Nem alakult rosszul a negyedik negyedévben a működési- és az adózott eredmény sem. Előbbi majdnem 18, utóbbi hajszál híjján 60 százalékos növekedést produkált éves összevetésben. A bevételi adattal szemben azonban itt az elemzői várakozásokat nem sikerült túlszárnyalni, mert azok nagyjából ezeket a szinteket vetítették előre.
A vezetői célkitűzéseknél is szebben alakult tavalyi év után idénre visszafogott optimizmussal tekint a menedzsment. A bevételek tekintetében például enyhe csökkenésre számítanak, miközben az EBITDA-t egy-két százalékkal tervezik javítani. Érdekes fejlemény viszont, hogy az utóbbi időkben bebetonozott 25 forintos osztalékról hajlandóság mutatkozik a felfelé mozdulásra. Erre utal, hogy idénre a vezetőség bizonyos feltételek megvalósulása esetén már 27 forint kifizetését sem látja megoldhatatlannak.
Részletesen a részlegekről
A vállalatcsoportnál a forgalom növekedéséhez gyakorlatilag minden üzletág és régió pozitívan tudott hozzájárulni. Például a macedón leányvállalat a negyedik negyedévben összességében 14 milliárd forintnyi bevételet termelt, ami majdnem 1 milliárddal több a 2017 végén elért forgalomnál.
Ami a hazai részlegeket illeti: a legtöbb pénzt természetesen továbbra is a mobil divízió hozza. Az itthon bonyolított 160 milliárdos forgalomból 82,2 "vállalt" ez az üzleti egység. Ezen belül a hangalapú bevételek csak nagyon mérsékelten, míg a mobiladat-forgalmazás és a készülékértékesítés volumene erőteljesen (13,9, illetve 25,7 százalékkal) nőtt.
Az egyetlen alulteljesítő szegmenst a vezetékes divíziónál találjuk, de abban semmi meglepő nincs, hogy a hangalapú bevételekből egyre kevesebb pénzt lehet kihozni. Az egység többi lába viszont jól muzsikált: az internet-előfizetésekből 8,2, a tévés szolgáltatásokból 5,5, a készülékek értékesítéséből pedig több mint 30 százalékkal nagyobb forgalom keletkezett 2018 negyedik negyedévében, mint egy évvel korábban.
Ahogy az már korábban is tapasztalható volt, a rendszerintegrációs és informatikai ügyletek felülteljesítették a céges átlagot. Az RI/IT divizió itthon 26-ról 29 milliárd forintra növelte a negyedéves bevételeit. A teljes évre vetített több mint 22 százalékos forgalomnövekedés elsősorban a közszféra megrendelései hozták, de a jelentés kiemeli a bankoknak szállított azonnali fizetési megoldások iránti keresletélénkülést is.
Jó hírekre jött az esés
Amennyire jól alakultak a mutatók, annyira érdekes volt a tőzsde mai reakciója a negyedéves beszámolóra. A Telekom papírjai ugyanis lefelé vették az irányt. Ezt elemzők annak tudják be, hogy a cég részvényei tavaly november óta jelentős erősödésen vannak túl. Így elképzelhető, hogy a befektetők egy része a bejelentést követően a profitrealizálás mellett döntött. Lehet olyan elem is a történetben, hogy egyesek már a 2018-as eredmények után is megnövelt osztalékfizetésre számítottak, amiben viszont csalódniuk kellett.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak