A telekommunikációs vállalat kifejezetten szép számokat mutatott a tavalyi utolsó negyedévben. A vezetőség az idei évre némi osztalékemelkedést is belengetett.

Tegnap tette közzé 2018 utolsó negyedévének eredményeit a Magyar Telekom. A társaság számai szinte minden tekintetben felülmúlták mind az elemzők várakozásait, mind az előzetes vezetői célkitűzéseket. A pozitív képhez nagyban hozzájárult az IT és rendszerintegrációs üzletág teljesítménye.

Minden klappolt

Az év utolsó három hónapjában  (az IFRS 15 alkalmazásának hatása nélkül) 174 milliárd forintnyi forgalmat realizált a vállalatcsoport, ami közel 8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A teljes 2018-as periódust nézve a cég bevételei hasonló dinamikát mutatnak: a bő 655 milliárd forintnyi árbevétel 7,2 százalékos javulást jelent.

Nem alakult rosszul a negyedik negyedévben a működési- és az adózott eredmény sem. Előbbi majdnem 18, utóbbi hajszál híjján 60 százalékos növekedést produkált éves összevetésben. A bevételi adattal szemben azonban itt az elemzői várakozásokat nem sikerült túlszárnyalni, mert azok nagyjából ezeket a szinteket vetítették előre. 

A vezetői célkitűzéseknél is szebben alakult tavalyi év után idénre visszafogott optimizmussal tekint a menedzsment. A bevételek tekintetében például enyhe csökkenésre számítanak, miközben az EBITDA-t egy-két százalékkal tervezik javítani. Érdekes fejlemény viszont, hogy az utóbbi időkben bebetonozott 25 forintos osztalékról hajlandóság mutatkozik a felfelé mozdulásra. Erre utal, hogy idénre a vezetőség bizonyos feltételek megvalósulása esetén már 27 forint kifizetését sem látja megoldhatatlannak.

Részletesen a részlegekről

A vállalatcsoportnál a forgalom növekedéséhez gyakorlatilag minden üzletág és régió pozitívan tudott hozzájárulni. Például a macedón leányvállalat a negyedik negyedévben összességében 14 milliárd forintnyi bevételet termelt, ami majdnem 1 milliárddal több a 2017 végén elért forgalomnál.

Ami a hazai részlegeket illeti: a legtöbb pénzt természetesen továbbra is a mobil divízió hozza. Az itthon bonyolított 160 milliárdos forgalomból 82,2 "vállalt" ez az üzleti egység. Ezen belül a hangalapú bevételek csak nagyon mérsékelten, míg a mobiladat-forgalmazás és a készülékértékesítés volumene erőteljesen (13,9, illetve 25,7 százalékkal) nőtt.

Az egyetlen alulteljesítő szegmenst a vezetékes divíziónál találjuk, de abban semmi meglepő nincs, hogy a hangalapú bevételekből egyre kevesebb pénzt lehet kihozni. Az egység többi lába viszont jól muzsikált: az internet-előfizetésekből 8,2, a tévés szolgáltatásokból 5,5, a készülékek értékesítéséből pedig több mint 30 százalékkal nagyobb forgalom keletkezett 2018 negyedik negyedévében, mint egy évvel korábban. 

Ahogy az már korábban is tapasztalható volt, a rendszerintegrációs és informatikai ügyletek felülteljesítették a céges átlagot. Az RI/IT divizió itthon 26-ról 29 milliárd forintra növelte a negyedéves bevételeit. A teljes évre vetített több mint 22 százalékos forgalomnövekedés elsősorban a közszféra megrendelései hozták, de a jelentés kiemeli a bankoknak szállított azonnali fizetési megoldások iránti keresletélénkülést is.

Jó hírekre jött az esés

Amennyire jól alakultak a mutatók, annyira érdekes volt a tőzsde mai reakciója a negyedéves beszámolóra. A Telekom papírjai ugyanis lefelé vették az irányt. Ezt elemzők annak tudják be, hogy a cég részvényei tavaly november óta jelentős erősödésen vannak túl. Így elképzelhető, hogy a befektetők egy része a bejelentést követően a profitrealizálás mellett döntött. Lehet olyan elem is a történetben, hogy egyesek már a 2018-as eredmények után is megnövelt osztalékfizetésre számítottak, amiben viszont csalódniuk kellett.

Piaci hírek

Elhunyt Sziebig Andrea

Az ITBUSINESS alapító-főszerkesztője 19 éven át irányította üzleti informatikára fókuszáló lapját.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.