Legalábbis erről árulkodik a Google hibavadász programjának éves jelentése. A kifizetett 6,5 millió dollár a duplája a 2018-as összegnek.

A Google tíz éve kezdett bele az úgynevezett Vulnerability Reward Program (VRP) kiterjesztésébe. Ennek keretében évről évre jelentős összegeket utal azoknak a szakembereknek, akik fontos biztonsági hibákra, sérülékenységekre mutatnak rá termékeiben. A tavalyi év minden eddiginél nagyobb pénzesőt hozott a bugvadászoknak - derül ki a cég beszámolójából.

Zajlott az élet, csörgött a kassza

2010-től kezdve eddig több mint 21 millió dollárt fordított ilyen célokra a keresőóriás. A tavalyi rekord aktivitást jól mutatja, hogy ennek nagyjából harmadát, egészen pontosan 6,5 millió dollárt fizettek ki csak 2019-ben. Ez az összeg egyébként a duplája az egy évvel korábban összejött mennyiségnek.

 

A kifizetett díjak változása az elmúlt években (millió USD)

 

A program bővülését természetesen az is segíti, hogy a cég egyre több és több területen van jelen különböző szolgáltatásokkal és megoldásokkal. A szélesebb portfólió pedig több lehetőséget ad a hibázásra, illetve ezek felfedezésére. A "vérdíjak" éves szummájának emelkedését nem csupán a lehetséges bugok elszaporodása fűti, hanem maga a Google is fokozatosan emeli a különböző kategóriákban kifizethető díjak szintjét.

Tavaly összesen 461 biztonsági szakembernek utalt a vállalat. Ezek közül a legnagyobb összeg, bő 200 ezer dollár egy Pixel 3-ban meglévő sebezhetőség felfedezéséért járt.

Mindenki jól jár

Az ilyen bugvadász programok egyáltalán nem ritkák a nagy cégek gyakorlatában, mivel méretükhöz és jelentőségükhöz képest ezek az összegek számukra kerekítési hibának is kevesek, ám a kutatókat kellően ösztönzi az önkéntes munkára. Egy-egy komolyabb hiba megfogásával a nagyvállalatok megúszhatják az ezek rosszindulatú kihasználásával együtt járó kiadásokat és - ami talán még fontosabb - renoméjuk csökkenését a fogyasztók szemében.

Ma már gyakorlatilag a Forbes 2000-es listán szereplő összes cég futtat valamiféle biztonsági hibák felfedezésére kihegyezett programot. Igaz, voltak olyanok is, akik elég későn álltak be a sorba. Miközben a Facebook már 2014-ben 1,3 millió dollárt költött ilyesmire, az Apple csak 2016 nyarán indította el saját programját. Igaz, ez utóbbi viszont rögtön impresszív maximum tételekkel nyitott. Ráadásul iOS-es sérülékenységekért más szervezetek is hajlandóak megdöbbentő összegeket fizetni.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.