Elképesztően megemelte az elmúlt két-három évben a csúcsjutalmait a nulladik napi sérülékenységet gyűjtő Zerodium. A legmagasabb jutalmat – maximum 2 millió dollárt – azért lehet elnyerni, ha valaki az iOS-ben távolról kivitelezhető jailbreakelést mutat be (root hozzáférési jogosultságot szerez a rendszerhez) egy vagy több sérülékenység kihasználásával.
Nem újdonság, hogy a Zerodium ennyire magas jutalmakat fizet. Jutalmai már akkor szembeötlően magasak voltak, amikor az Apple beindította meglehetősen bőkezű hibavadász programját.
A vállalati szoftverekben is érdemes kutakodni
Mint a Biztonságportál írja, a Zerodiumnál most már a vállalati szoftverek is igencsak jól fizetnek. Legfőképpen a virtualizáció került előtérbe. Ha valaki nagyon súlyos biztonsági rést talál valamilyen virtualizációs szoftverben, azzal akár 500 ezer dollárt is kereshet.
Ezeknél a szoftvereknél egyébként különösen szembeötlő a jutalmak emelkedése. A VMware ESXi esetében például tavaly még 100 ezer dollár volt a legmagasabb díj, amit a Zerodium idén januárban megduplázta. Csakhogy még a 200 ezerre sem ugrottak a kutatók – mondjuk a milliós Apple-hibák valószínűleg sokkal vonzóbbak, a presztízsről nem is beszélve –, ezért a közelmúltban drasztikusan, 500 ezer dollárra növelték a maximális jutalmat.
Ennyi pénzt az kap, aki az ESXi-ben olyan hibát talál, amelynek kihasználásával a vendég rendszerekről alapértelmezett konfigurációs beállítások mellett teljes körű jogosultságot lehet szerezni a host rendszerhez. Ezt megbízható exploit révén kell megoldaniuk a szakembereknek. A Hyper-V sebezhetőségeiért fizethető jutalom maximumát szintén félmillióra emelték.
A megemelt jutalmak a tervek szerint csak néhány hónapig élnek. A lezárásnak nincs konkrét dátuma, a Zerodium akkor áll vissza az eredeti árazásra, ha sikerült nagyobb számú biztonsági résről értékelhető bejelentést szereznie.
Továbbra is a konzumer termékek a menők
Bár ezzel az akcióval a vállalati szoftverek is kezdik közelíteni a végfelhasználói alkalmazások díjazását, nagy pénzt továbbra is az utóbbiakkal lehet kaszálni. Ha például a WhatsAppban, az iMessage-ben és egyes SMS/MMS-küldő appokban mutat ki valaki távoli kódfuttatást is lehetővé tevő sebezhetőséget, azért akár egymillió dollárt is kaphat.
Ahogy minden hibavadász programnál, a Zerodiuménál is előírás, hogy a biztonsági kutatóknak a szabályoknak megfelelően, etikus módon kell kezelniük a felfedezésüket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak