A félzevezetőpiac a kedvezőtlen körülmények ellenére is a vártnál jobban muzsikált az előző évben, köszönhetően a cloud computing megoldások folyamatos bővülésének és ezzel összefüggésben annak, hogy a világjárvány nyomán a távmunkát és a távoktatást támogató eszközök iránti kereslet is erős volt. Mindez azt jelenti, hogy az ágazat globális forgalma 442 milliárd dollár körül lehetett, ami az IDC nemrég kiadott elemzése alapján 5,4 százalékos növekedésnek felel meg a tavalyi eredményekhez képest.
A piackutató kiemeli, hogy a DRAM and NAND szegmens magára talált a gyászos 2019-es szereplés után, rendre 4 és 32,9 százalékos növekedést produkálva. Az IDC előrejelzése szerint ráadásul a 2021-es évben még jobban futhat majd a szekér: ha tényleg beindul a különböző oltóanyagok szállítása, és világszerte nyitnak majd a gazdaságok, akkor a félvezetőipar további 7,7 százalékos bővüléssel 476 milliárd dolláros globális bevétellel számolhat.
A számítási rendszerekbe (praktikusan PC-kbe és szervergépekbe) szánt termékek általában legyorsulták a piac átlagos növekedését, és 10,9 százalékos éves fejlődéssel 152 milliárd dolláros forgalmat generáltak 2020-ban, miután a járvány hatásai miatt a vállalati és a végfelhasználói ügyfelek is alaposan bevásároltak. Ahogy a munkavállalók vagy a diákok is tömegesen távolodtak el a korábbi, centralizált környezetektől, úgy a felhőszolgáltatók, a távközlési szolgáltatók és a vállalati IT-részlegek is kénytelenek voltak komolyabb befektetéseket eszközölni a számítási infrastruktúrájukban.
Erős év jöhet az 5G-vel és a becsipelt autókkal
Bár ez a tempó az idén már lassulni fog, az IDC így is 6,3 százalékos növekedést és 161 milliárd dollárnyi bevételt prognosztizál a számítási rendszerek néven hivatkozott piaci kategóriában. A növekedés második legfontosabb motorja az okostelefonok, ezen belül is az 5G-képes okostelefonok iránti kereslet volt, amit segített az egészséges verseny az olcsóbb 5G-s SoC-lapkák területén, lehetővé téve az árakat vagy képességeket is tekintve szélesebb modellválaszték megjelenését. Érdekesség, hogy 2020-ban a mobil eszközök eladásainak volumene csökkent ugyan a 2019-es szinthez képest, az innen eredő félvezetőipari bevételek mégis 3 százalékkal növekedtek.
A 2021-es év azért lehet különösen jelentős időszak ebben a szegmensben, mert az idénre jósolják az 5G-képes okostelefonok fősodorba kerülését az új szállításokban 30 százalék körüli részesedéssel, ami a félvezetőipari beszállítók szempontjából azonban már az összes eladás értékének 54 százalékát is kiteheti. A mobilos forgalom így 11,4 százalékkal 128 milliárd dollárra bővülhet 2021 során, ami egy február eleji becslésben nyilván csak tájékoztató jellegű adat, de a trendek várható alakulását mindenképpen jól érzékelteti.
Mostanában mi is sokat írtunk a digitalizálódó autóiparról, ami az utóbbi időszakban a konzumer számítástechnikai piac közvetlen versenytársaként áll sorban a megrendelői oldalon a csipgyártóknál. Mivel nem csak szervergépekből vagy laptopokból fogyott nagyon sok a gyorsan megváltozott körülmények között, de az előző év végéig az új autókra leadott megrendelések száma is magasabb lett, mint amivel a világjárvány kirobbanásakor számoltak, az autógyártók komoly problémákkal küzdenek az ellátási láncban, sőt a csiphiánynak és a gyárleállásoknak pedig már hazai aktualitása is van.
Az IDC anyagából kiderül, hogy 2020-ban a vártnál jobb autóipari eredmények is 14-15 százalékos éves visszaesést jelentettek, ami a félvezetőipari megrendelések vonatkozásában 8,4 százalékos mínusznak és 37 milliárd dolláros teljes forgalomnak felelt meg. A csipgyártók már tavaly figyelmeztették járműipari partnereiket, hogy a világjárvány hatásaitól függetlenül nagyon kockázatos lesz visszavenniük a megrendelések volumenéből, mert az elektronikai csipek iránti kereslet összességében folyamatosan növekszik; ennek megfelelően a szállítások most komoly elmaradásban vannak, de az IDC a magára találó autóipartól így is a nem-memória félvezetőipari komponensek rendeléseinek 12,6 százalékos erősödését várja.
A félvezetőipar anomáliáival és a félvezetőgyártók felértékelődésével nemrég foglalkoztunk ebben a cikkben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak