A szigetországban hagyományosan kedvelt szórakozási formát rendszeresen bélyegzik egészségtelennek világszerte. Egy közel 100 ezer ember bevonásával készült felmérés azonban ennek az ellenkezőjét mutatja.

Egészen érdekes, a leggyakrabban hangoztatott állásponthoz képest merőben eltérő eredményre jutott egy japán kutatás a videójátékok mentális egészségre gyakorolt hatásaival kapcsolatban.

A tokiói Nihon Egyetem tudósai kihasználták, hogy a pandémia idején rendkívül népszerűvé vált ez a szórakozási forma, ám a játékkonzolok gyártói nem birták a keresleti nyomást. Japánban ezért a kereskedők sorshúzásos módszerrel utalták ki a két legkeresettebb termék, a Sony Playstation 5 és a Nintendo Switch elérhető darabjait.

A Nature Human Behaviour szaklapban publikált tanulmány szerint ennek köszönhetően össze tudták vetni az "átlagos japánok" és a szerencsésen konzoltulajdonossá vált honfitársak állapotát. A felmérésbe összesen több mintz 97 600 embert vontak be 10 és 69 év között. Közülük közel 8200 olyan volt, aki konzolhoz jutott a szűk esztendők idején.

Már a birtoklása is felemelő

Az okozati összefüggéseket gépi tanulási algoritmus segítségével igyekeztek minél pontosabban feltérképezni. Ennek alapján arra jutottak, hogy a játékgépek birtoklása és a videójátékozás pozitív hatással volt a személyek mentális állapotára. A válaszokból ugyanakkor az is kirajzolódott, hogy ha valaki napi három óránál többet nyüstölte a gépét, az extra idő már nem hozott számára lényegi pozitívumot. Érdekes módon az átlagosnál jobb közérzet azoknál a konzoltulajdonosoknál is kimutatható volt, akik nem is nagyon kapcsolták be az eszközüket.

A kutatócsapat azért igyekezett kis távolságot tartani saját meglepő eredményeitől, mivel írásukban hangsúlyozzák, hogy a válaszokat befolyásolhatták a világjárvány okozta speciális körülmények. Az is kiderült, hogy a fenti pozitív hatások egyenetlen arányban mutathatók ki a különböző nemű, korú, foglalkozású vagy családi állapotú csoportok esetében. Ennek megfelelően a tanulmány szerzői további vizsgálatokat szorgalmaznak, amelyekkel pontosabban feltárhatók a videojátékok mentális jóllétre gyakorolt hatásának hátterében álló mechanizmusok.

(Illusztráció: Roblox)

Konzumer tech

A golyóvonatokat is algoritmusok vezetik majd

Japán büszkeségeit azért csak lassan, megfontolva haladva rakják át teljesen automatikus működésre. Az óvatosság érthető, hiszen a Sinkanszenek 300 felett repítik utasaikat.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.