A Tesla a hét elején jelentette be legújabb csúcstermékét, a Megapack nevű akkumulátorrendszert, amelyet a vállalat hivatalos blogján közölt bejegyzés szerint a korábbiaknál egyszerűbb és gyorsabb telepítés mellett célzottan közüzemi szintű energiatárolási projektekhez terveztek. A Megapack 3 megawattórás tárolókapacitása mellett egyetlen tápforrásból 1,5 megawattórás inverter kapacitással működik, és a műszaki tervezés alapjául szolgáló Powerpack telepekhez képest 60 százalékkal magasabb energiasűrűséget biztosít.
A vállalat szerint így emondható, hogy egy-egy Megapack rendszer nem csak olcsóbban, de hatékonyabban is üzembe állítható a hagyományos fosszilis erőműveknél, legyen szó szélturbinákkal vagy napelemfarmokkal együtt való felhasználásról. Mindez az arányokat tekintve azt jelenti, hogy az új termékre alapozva kevesebb mint három hónap alatt kibocsátásmentes, 250 megawattos teljesítményű, 1 gigawattórás tárolókapacitással erőműveket lehet felhúzni 3 holdas (0,012 négyzetkilométeres) területen.
Az áramtermeléstől az értékesítésig
A közleményből kiderül, hogy a Megapack első telepítésére Kaliforniában, a Pacific Gas and Electric Company megbízásából kerül sor, ahol az lesz a szerepe, hogy besegítsen a társaság saját kapacitásait meghaladó energiaigény esetén a helyi hálózatban. Mint ismeretes, a korábbi Powerpack termékeket már két évvel ezelőtt is hasonló célláal állították üzembe Ausztráliában, ahol ezzel nem csak a világ legnagyobb, közműhálózatot támogató lítiumionos telepe jött létre, de állítólag már az első évben 40 millió dolláros költségcsökkenést eredményezett.
A Tesla arról is beszámolt, hogy a Megapack mellé saját fejlesztésű szoftvert is biztosít az erőművek háron belüli irányítására, monitorozására és monetizálására. Minden Megapack a Powerhub nevű, a közmű- és mikrohálózatokat is kiszolgáló kiszoplatformhoz csatlakozik, ezen felül integrálható a Tesla Autobidder gépi tanuló platfromjával az automatizált energiakereskedelem érdekében. A blogbejegyzésből kiderül, hogy a vállalat ügyfelei a globális piacokon ma már több mint 100 megawattórányi energiát osztanak ki ezen a módon.
A gyártó Powerwall és Powerpack termékein keresztül már az előző évben is több mint 1 gigawattórás tárolókapacitást épített ki világszerte, ami azt jelenti, hogy összesen 2 gigawattóra fölé emelkedett Tesla-telepeket alkalmazó tárolási projektek kumulatív teljesítményének szintje. A Megapack egyébként már saját termékoldalt is kapott a társaság honlapján, ami a további részletekért ezen a hivatkozáson keresztül is elérhető.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak