Az öt ország kiberbiztonsági ügynökségei szerint ezeket a sebezhetőségeket használták ki legintenzívebben a kiberbűnözők.

Egyre gyakoribban a nulladik napi sérülékenységeket kihasználó támadások, figyelmeztetett a Five Eyes. Az USA, Kanada, az Egyesült Királyság, valamint Ausztrália és Új-Zéland kiberbiztonsági szervei alkotta szövetség idén is kiadta a listáját a 15 legjobban kihasznált sebezhetőségről.

A brit NCSC (National Cyber Security Centre) technológiai igazgatója, Ollie Whitehouse szerint a lista is tükrözi, hogy a nulladik napi sebezhetőségek kihasználása egyre rutinszerűbb, ezért erre a kockázatra a végfelhasználó szervezeteknek és a gyártóknak is sokkal jobban kell figyelniük. Létfontosságú lenne például, hogy a felhasználó szervezetek azonnal telepítsék a megjelenő patch-eket, ahogy az is, hogy a fejlesztők a biztonságot tegyék a terméktervezés és az életciklus központi elemévé.

A tizenöt sebezhetőség, amit sokszor kihasználtak

A listának a Citrix valószínűleg nem örült, az első két hely ugyanis az övé. A NetScaler ADC-ben és a Gateway-ben tavaly nyáron (jogosulatlan kódfuttatás) és októberben (érézkeny adatok kiszivárgása) is azonosítottak súlyos és gyakran kiaknázott sérülékenységet.

A Cisco is két helyet foglal (3-4. hely). Mindkét hiba az IOS XE operációs rendszert érinti. A szoftver webes felhasználói felületének egy hibája miatt jogosultság nélkül lehetett létrehozni új felhasználó-jelszó párost, míg a másik sérülékenység kiaknázásával a támadó root jogosultságot szerezhet.

Ötödik a Fortinet FortiOS-e, amelyben egy puffertúlcsordulási sebezhetőség miatt lehetőség nyílt lehetőség jogosulatlan távoli kódfuttatásra.

A hatodik helyre egy SQL-injekciós sebezhetőség került, melyet a Progress MOVEit Transferben találtak. A használt adatbázis-motortól függően (MySQL, Microsoft SQL Server , Azure SQL) a támadó képes lehet az adatbázis szerkezetére és tartalmára vonatkozó információkhoz hozzájutni, és olyan SQL utasításokat végrehajtani, amelyek módosítják vagy törlik az adatbázis elemeit.

Hetedik lett az Atlassian Confluence-ének a Data Center és Server verziója, amikben a támadó admin jogokat szerezhet, és jogosulatlanul kódot futtathat. A sérülékenység a felhős verziót nem érinti.

A nyolcadik helyezett régi és ragaszkodó ismerősünk: az Apache Log4j-t 2021-ben azonosították, és réges-rég javították is. "Remek" helyezése azonban azt mutatja, hogy a javítás sok helyen elmaradt.

2023-ban fedezték fel a kínai támadók egyik kedvencét, a Barracuda Networks Email Security Gateway sérülékenységét. A távoli parancsinjektálást lehetővé tevő biztonsági rés mit sem veszített népszerűségéből, ezért is a jó helyezése.

Az első tízbe még a Zoho nevű gyártó ManageEngine eszköze fért be, amelynek sérülékenysége távoli kódfuttatást tesz lehetővé, ha a a SAML (Security Assertion Markup Language) egyszeri bejelentkezési mechanizmus aktív.

A tizenötös listára felkerült még a PaperCut nyomtatásmenedzsment rendszer (hitelesítésmegkerülés), a Microsoft a netlogon protokoll egy 2020-ban(!) felfedezett hibájával (root jogosultságok megszerzése), valamint egy 2023 márciusában azonosított Outlook-hibával (jogosultságkiterjesztés). A két MS-hiba közé ékelődött egy cseh cég, a JetBrains a TeamCity nevű termékének hitelesítési problémáival. A lista utolsó szereplője egy nyílt forráskódú projekt, az ownCloud (érzékeny adatok szivárgása).

További részletek az amerikai kiberbiztonsági ügynökség oldalán »

Biztonság

800 millió euróba kerül a Facebook Marketplace favorizálása

A közösségi oldalt birtokló Metának mintegy 798 millió eurós bírságot kell fizetnie, mivel az Európai Bizottság versenyellenesnek minősítette apróhirdetési platformja működését.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.