A naplózó eszköz fejlesztői radikálisan léptek: egy problémás funkciót kilőttek, egyet pedig alapértelmezésben letiltottak.

A közelmúltban azonosítottak az Apache Log4j naplózó eszköz 2.x verziójában egy kritikus hibát. A sérülékenységet, amely a Microsoft által üzemeltetett Minecraft szervereknél bukott ki Log4Shell vagy LogJam néven emlegetik (hivatalos azonosítója: CVE-2021-44228).

A távoli kódfuttatási sebezhetőség könnyen kihasználható, és ezen keresztül a rendszer teljes irányítását át lehet venni. Ehhez egy speciális kérést kell küldeni a megcélzott rendszernek. A kérés a Log4j segítségével létrehoz egy logot, ami a JNDI (Java Naming and Directory Interface) keresési szolgáltatást felhasználva összekapcsolja a fertőzött rendszert a támadó vezérlőszerverével, és arról rosszindulatú kódokat kér le.

A legnagyobb probléma, hogy a Log4j mindenhol ott van, érinti az Amazont, az Apple-t, a Cloudflare-t, a Google-t, a Microsoftot, a Steamet, a Teslát, a Twittert, a VMWare-t és még hosszan sorolhatnánk. Egyszerűen és univerzálisan használható: DDoS-támadásokhoz, kriptovaluta-bányász algoritmusok telepítéséhez, zsarolóprogramokhoz stb. És természetesen használták is nem csak leleményes kiberbűnözők, hanem államok is. Utóbbiak közül leggyakrabban Kínát és Iránt emlegeti a sajtó, de a Microsoft már azonosított észak-koreai és török támadásokat is.

Újabb hibák sorakoznak

Mint a SecurityWeek írja, a fejlesztők ugyan már december 6-án kiadták a Log4Shellre a javítást, ám azóta kiderült, a javítás bizonyos konfigurációk esetén nem ad teljes megoldást, és további támadásokra ad lehetőséget. A probléma önálló azonosítót is kapott (CVE-2021-45046), és megvan hozzá a javítás is. Ezek is elérhetők az Apache.org fentebb már linkelt oldalán.

A javítások radikálisabbak, mint az előző, december elején kiadott frissítésnél: a fejlesztők eltávolították a frissített verziókból az üzenetkeresés funkciót, és alapértelmezés szerint letiltották a JNDI-hoz való hozzáférést.

Kiderült az is, hogy ugyan a Log4j előző főverziójánál (1.x) kisebb a támadások kockázata, az azt használó rendszerek is sebezhetők, ha használják a JNDI-t. Ahhoz azonban már nem adtak ki javítást, mivel lezárult a verzió támogatási ciklusa. (Az érintettek a CVE-2021-4104-es azonosító alatt találják meg a biztonsági rés leírását.)

A hibák gyors intézkedést kívánnak, mert a Log4j rendkívül elterjedt eszköz. van olyan kutatás, mely szerint tíz IT-környezetből kilencben vannak sebezhető Log4j-könyvtárak. De mint azt Ami Luttwak, a Wiz felhőbiztonsági vállalat társalapítója és technológiai igazgatója mondta a SecurityWeeknek, az igazi veszély abban van, hogy eközben sokan, főleg a fejlesztők, meg vannak győződve arról, hogy nulla a kitettségük a hibának. Aztán jön a keserű felismerés: olyan harmadik féltől származó komponenst használtak a kódjukban, ami Java felhasználásával készült, és azon keresztül rájuk is leselkedik a Log4Shell.

A hibát kihasználni igyekvő támadások érzékelhetően megszaporodtak. A CheckPoint például több mint egymillió támadási kísérletet regisztrált, a vállalati hálózatok 44 százalékánál próbálták a Log4Shellt kihasználni. A támadások közel felét már ismert, azonosított támadó csoportok hajtották végre.

Az eddig felfedezett összes biztonsági réshez készült javítás, illetve módszer a veszélyek csökkentésére. Erről az Apache.org-on lehet olvasni bővebben.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.