A mind inkább személyre szabott kommunikációs térben egyszerre igazak és hamisak az állítások. De lenne-e értelme a fekete-fehér besorolásnak? Többek között erre is keresi a választ a kétnapos, ingyenesen látogatható, neves előadókat felsorakoztató informatikai biztonsági rendezvény, az idén 15 éves ITBN.

Egy állítás egyszerre lehet igaz vagy hamis, mert a megítélése mindig a befogadón múlik. Ez az értelmezési kettősség végigkíséri az emberiség történelmét. A digitális korba érve pusztán annyival jutottunk előrébb, hogy könnyebben felismerhető a jelenség. Könnyebben?

Másfél évtizedes múlt
Az először 2005-ben megrendezett ITBN folyamatosan gyarapodó látogatószám – 2019-re kétezernél is többen regisztráltak – mellett idén ünnepli 15. születésnapját. Visszatekintő jellegű események keretei között a szervezők köszöntik a másfél évtizede hűséges résztvevőket, illetve megszólalási lehetőséget kapnak a rendezvény hőskorában felszólaló előadók is. Természetesen sor kerül a 2011. óta elmaradhatatlan ITBN-díjak átadására is.

A szeptember 25-i, Vision Day nevű napon elsősorban stratégiai témák kerülnek terítékre, a szeptember 26-i Power Day-en pedig a megfigyeléssel kapcsolatos, társadalmi kérdéseket boncolgató beszélgetéseké lesz a terep. Érdemes előre megtervezni a felkeresni kívánt előadásokat és workshopokat, hiszen a gazdag kínálat miatt rengeteg program közül lehet választani. A szervezők a résztvevőket a social media felületeken és hírleveleikben folyamatosan tájékoztatják a programlehetőségekről és aktualitásokról a konferenciáig.

Az ITBN mára kinőtte hazai kereteit, ezért nemzetközi szintű terjeszkedésbe kezdenek a szervezők. A konferencia szellemiségét, minőségét, formátumát több régiós városba is elviszik. Így az ITBN a legnagyobb ilyen jellegű rendezvény sorozattá nő Közép_kelet-Európában. A környező országokban beinduló itbn.global szervezése már zajlik, és a hazai ITBN fő szervezője, Keleti Arthur várja a javaslatokat, ötleteket a helyszínekkel és a potenciális partnerekkel kapcsolatban, és örömmel válaszol az érdeklődők kérdéseire.

The cyberlaw of contradiction

Avagy az ellentmondás kibertörvénye: a 2019-es ITBN jelmondata erre a kettősségre világít rá. A fakenews kifejezés ugyanis nem feltétlenül hamis híreket jelent, hanem az események, állítások alternatív, szubjektív bemutatásának képlékenységét jelzi. Perspektívabuborékok veszik körül az internetezőket, vagyis a közösségi hálózatokkal olyan közeget teremtenek maguk köré, ahol saját valóságuk veszi körül őket.

A valóság átalakulóban, az egy igazság megtalálása mind nehezebbé válik, hiszen évezredeken keresztül megbízhatónak bizonyult érzékszerveink lassan cserben hagynak. De tényleg elvesztünk? A 2019-es ITBN fő témája ezt a kérdéskört járja körül. Bemutatja, hogy a deepfake videók létrejöttéért felelős mesterséges intelligencia egyben segíthet lerántani a leplet az emberi szemmel már észrevehetetlen manipulációkról. Tartalomelemzéssel rámutathat egy cikk valóságtartalmának arányára, és megbecsülheti, hogy mekkora eséllyel fedik a tényleges valóságot az olvasottak.

Milyen eszközök állnak ehhez rendelkezésre? Egor Zakharov, a Samsung moszkvai, mesterséges intelligencia-kutató központjának mérnöke bemutatja, hol tart jelenleg a technika ezen a téren. Az ő nevéhez köthető az a hír, amely néhány hete bejárta a médiát: már akár egy darab kétdimenziós kép alapján is képesek természetesnek látszó mozgást és beszédet bemutató videókat készíteni. Így szólaltatták meg például a híres festmény, a Mona Lisa alakját, de Marilyn Monroe szájába is olyan mondatokat tudtak adni, amik sosem hangzottak el. A technológia arra is képes, hogy képeken szereplő személyeket állíthatnak általuk sosem felvett pozíciókba. A technika nagyban segítheti az olyan feladatokat, mint a filmek digitális utómunkálatai, de közszereplők lejáratására is alkalmazható.

Kivárni, megfigyelni, támadni és védekezni

A felhasználók figyelméért, valóságértelmezésük alakításáért komoly harc folyik már egy ideje. A hazánkat is tagjai között tudó NATO közel sem tehetetlen ebben a háborúban. Erről fog beszélni Clair Lane, az Észak-Atlanti Szerződés kibervédelmi központjának stratégiai kutatója. Megvizsgálja, hogy a kibertér és a benne zajló küzdelmek miként illeszkednek a geopolitikai sémákba. Kit hogyan véd vagy támad – és főleg: miért – a NATO. Hol vannak a határok, mi az a pont, ami után be kell avatkozni, és egyáltalán, kik azok, akik beavatkoznak; az előadó, amennyire lehet, megmutatja a katonai szövetség digitális képességeit is.

Meghackeltek vagy sem – felhasználói szinten viszonylag könnyű eldönteni, köszönhetően az olyan szolgáltatásoknak, mint a Have I been pwned. Ennek létrehozója és üzemeltetője, a 3 milliós felhasználói táborral rendelkező adatbázis-szolgáltatása eladásán dolgozó világhírű Troy Hunt szintén előadást tart az idei ITBN-en. Az ausztrál biztonsági szakember, aki az ITBN meghívására előszőr jár Magyarországon, beavatja a hallgatókat rendszere működésébe. Bemutatja, hogy köszönhetően a milliós közösségnek hogyan fedhetők fel az áldozatul esett, de a történtekről titkolózó cégek. A brandjét évek óta építgető Hunt ráadásul egy nagy meglepetéssel készül, hiszen jelenleg is zajlik a HIPB átalakítása, és talán az új tulajdonos(oka)t is megismerhetjük.

Függetlenségnek tere sincs Ázsiában, ami a megfigyeléseket illeti. Vagy mégis? A részben kínai származású Prinya Hom-Anek ezt a témát fogja boncolni előadásában. A thaiföldi biztonsági szakértő a várakozások szerint kendőzetlenül beszél arról, milyen hatásokkal jár a globális megfigyelési projekt Kínában. Az ország belső piaca minden ágazatban óriási, és ez alól nem kivétel a megfigyelőrendszerek szegmense sem. Az ilyen rendszerek iránt az érdeklődés azonban Kínán kívül is egyre erősebb. Vajon Európa jó utat választott-e a személyes adatok fokozott védelmével, vagy a távol-keleti modell hozza el az emberiség számára a szebb jövőt?

Az etikus hackeléssel foglalkozók fontos feladatot látnak el az intézmények, szervezetek védelmében. Biztonsági réseket fednek fel, melyekről aztán tájékoztatják az érintetteket. Hollandia élen járó ezen a területen; az ország korábbi európai uniós elnöksége alatt hoztak tető alá a tagállamok hivatalos megállapodást a sebezhetőségek felelősségteljes nyilvánosságra hozataláról. Edwin van Andel holland etikus hacker részt vett ebben a folyamatban, és a 2019-es ITBN-en be is mutatja, milyen utat kellett bejárnia a szakmabelieknek napjainkig. Előadásából kiderül, hogyan lehet a hackerek kíváncsiságát törvényes keretek között úgy kielégíteni, hogy abból a vállalatok is profitálhassanak. A témához kapcsolódóan pedig a Hackersuli program ad gyakorlati bemutatót.

Gyakorlatorientált információk

Kiberbiztonsági startup-versenynek is helyet biztosít az idei konferencia. Az ITBN szervezőcsapata az OXO Cybersecurity Labs és a CEU közreműködésével várja pitchelni a régiós biztonsági startupokat, akiket nívós szakmai zsűri értékel majd, a legjobbakat pedig további lehetőségek és nyeremények várják. Ennek a szekciónak az Experience Café nevű helyszín ad otthont a Vision Day-en, ahol a versenyen kívül a feltörekvő vállalkozások képbe kerülhetnek, hogy mikor kell elkezdeni foglalkozni a biztonsággal, és, hogy mennyire gátolják vagy segítik a fejlődést az adatok védelmére törekvő intézkedések. Ugyanazon a helyszínen rendezik meg a Power Day nevű programot is, melyen a kiberbiztonság olyan, a mindennapi életet befolyásoló határterületeit vizsgálják majd, mint az okosvárosok lehetőségei vagy a biztonsági oktatás és a gyermekek védelme.
 


A mesterséges intelligencia általános alkalmazásáról már rengeteg információ áll rendelkezésre, de konkrét, részletes példákkal viszonylag ritkán lehet találkozni. Ezért lesz annyira fontos Mo Cashman előadása. A három éve ismét önállósodott McAfee nagyvállalati mérnöke arról beszél majd, hogy az MI és a velük felépített rendszerek hogyan épülnek be a cégkultúrába és a stratégiába.

Kulcselőadást tart a 2019-es ITBN-en a jogosultsági rendszereket fejlesztő Innomatrix Services, melyből kiderülnek az emberek azonosításának és jogosultságaik kezelésének legfrissebb lehetőségei. Különleges pozíciójának köszönhetően érdekes információkat ad majd át a sérülékenység- és kockázatelemzéssel foglalkozó Secudit ügyvezető igazgatója, Leitold Ferenc. A következő generációs tűzfalakkal, végponti biztonsággal foglalkozó Palo Alto Networks pedig egyedi, prémiumszintű biztonsági kínálatába enged betekintést.

A támogatóknak köszönhetően még mindig ingyenesen (előzetes regisztrációhoz és referencia visszaigazoláshoz kötötten) látogatható rendezvényen az ESET a friss fertőzések elleni gyors és hatékony védelemről tart előadást. De sor kerül a kiberbűnözéssel kapcsolatos beszélgetésre is, rendvédelmi és adózási szakértők konkrét példákkal, esetekkel érkeznek majd. Szó lesz az októberi kiberhónapról és azok eseményeiről, és tervezés alatt áll egy exkluzív, kifejezetten a média munkatársainak, újságíróknak szóló szekció, ahol a forrásvédelem, a fact checking és sok-sok praktikus kibervédelmi tanács lesz a téma.

Folyamatosan zajló, gyakorlatorientált biztonsági bemutatók és workshopok teszik teljessé a 2019-es ITBN-t. Amellett, hogy az aktuális trendekről, veszélyekről és védelmi lehetőségekről első kézből lehet tájékozódni, ezek az események adnak kézzelfogható tudást az érdeklődők számára. Többek között konkrét feltörésekről is lehet majd tájékozódni a Groupama Arénában, a szeptember 25. és 26. között megrendezésre kerülő konferencián.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.