Az alapító árulja a kompromittált fiókadatokat rendszerező és globálisan elérhetővé tevő online adatbázisát. Nem mindegy, ki szerzi meg.

Vevőt keres az alapító Troy Hunt a Have I Been Pwned nevű szolgáltatására. Ezt maga Hunt jelentette be Project Svalbard: The Future of Have I Been Pwned című posztjában. (A Poject Svalbard a Spitzbergákon – norvég neve Svalbard – létesített hatalmas vetőmagbankra utal.)

Ingyenes, nagyon nagy, és fejleszteni is kell

Az ausztrál biztonsági szakember 2013-ban hozta létre az online adatbázisát, amelyen a nagy adatszivárgásokban érintett email-címeket gyűjtötte és tette kereshetővé. Az oldal, amely minden nagyobb adatszivárgási incidens adatait begyűjtötte, gyorsan népszerűvé vált, hiszen pár kattintással bárki megtudhatta, hogy érintett-e, és kell-e jelszót cserélnie. Eddig közel 8 milliárd kompromittálódott cím gyűlt össze.

Hunt később lehetővé tette, hogy emailes értesítést is lehessen kérni, ha mailcímünket érintette adatszivárgási incidens. Az feliratkozó mintegy 3 millió felhasználónak összesen 7 millió emailt küldött. Magát a webhelyet normál napokon 150 ezren, egy-egy incidens napvilágra kerülésekor olykor 10 millióan is felkeresték. Az automatizált lekérdezést lehetővé tevő API-n keresztül is napi több millió kérés érkezett az adatbázishoz.

A végfelhasználók lényegében ingyen használhatták az adatbázist, de Hunt 2015-ben vállalati ügyfeleknek kereskedelmi szolgáltatást is indított. Telkókkal, biztonsági cégekkel stb. köztött egyedi megállapodásokat.

A nagy probléma az volt, hogy mindezt Hunt egyedül csinálta. A napi munkához pedig az ismetség növekedésével jöttek az mind gyakoribb interjúk, a nemzetközi konferenciák. Így teljesen érthető, ha a szakember úgy érzi, a hat éve hobbiprojektként indított oldal túlnőtt rajta, és már komoly csapat kell az üzemeltetéshez.

Különösen úgy, hogy közben egyfajta netes intézmény is lett. Tavaly a szolgáltatást a Mozilla becsatornázta a Firefox Monitorba, majd idén a Google is kiadott egy Chrome-kiegészítőt, a Password Checkupot, amely Troy Hunt adatbázisa alapján jelzi, ha a böngészőben kompromittálódott jelszóval akarunk bejelentkezni egy webes fiókba.

A Collection #1 hozta a döntést

A fordulópontot egy januárban kikerült adatcsomag hozta. A Collection #1-ként emlegetett, összesen 87 gigabájtos gyűjtemény hatalmas feladat elé állította Huntot.

A szakember lelkiismeretes munkát végzett, és rendszerezte a meglehetősen kaotikus adattömeget, ennek eredményeként derült ki, hogy 773 millió egyedi mailcím mellett 21 millió egyedi jelszó is része volt a gyűjteménynek. Azt azonban végképp világossá vált számára, hogy ezt a munka egyedül nem tudja folytatni a kiégés veszélye nélkül. Ekkor megkeresett olyan szervezeteket, melyekről úgy gondolta, érdekelheti őket a Have I Been Pwned továbbvitele.

Mint a posztban írja, azóta annyi történt, hogy a KPMG segítségét is kérte az értékesítéshez. Ötletek vannak, több vevőjelölttel is folynak tárgyalások, de konkrétumok egyelőre nincsenek.

Hunt a vevőkeresést bejelentő posztjában külön kitért a feltételeire. Ragaszkodik például ahhoz, hogy magánszemélyek továbbra is ingyenesen férjenek hozzá a keresési lehetőséghez, de vannak tervei a szolgáltatások bővítésére, valamint a vállalatok számára nyújtandó támogatásokra is. Szintén nagy hangsúlyt fektetne a felhasználók oktatására, a biztonságtudatosságuk javítására. Az alku része maga az alapító is, azaz maradna továbbra is a Have I Been Pwnednél, hiszen a szolgáltatás összeforrt alapítója nevével.

Egyáltalán nem mindegy, milyen kezekbe kerül a gyűjtemény, hiszen egy ekkora gyűjtemény hatalmas fegyver is. Elég csak abba belegondolni, hogy a felhasználók jelentős része soha nem ellenőrzi online fiókjai biztonságát, és így kompromittálódott fiókjai jelszavát sem módosítja.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.