A Password Checkup azonnal sikít, ha a kompromittálódott jelszóval akarunk valahová belépni.

Egyszerű, de nagyon praktikus és naprakész jelszóvédelemet biztosít az a kiegészítő, amit a Google a biztonságos internet napja alkalmából adott ki. A Password Checkup (amely innen tölthető le) nem a Google-fiókok védelmére szolgál, arra már vannak egyéb, proaktívan alkalmazott védelmek is, hanem minden olyan egyéb fiókéra, amit a Chrome-ból webes felületen érünk el.

Naprakész a jelszavakból

Volt már ilyen alkalmazás a Chorme-hoz. Tavaly jelent meg az Okta fejlesztette PassProtect kiegészítő, ami a Have I Been Pwned adatbázisára épülve jelzi, ha egy jelszó kompromittálódott. Hasonlóképpen működik a Google saját kiegészítője is. Van azonban egy nagyon fontos előnye a korábbi megoldással szemben: csak azokban az esetekben jelez, ha az aktuális felhasználónév-jelszó párossal gond van, míg Troy Hunt adatbázisa a régebbi, de már módosított jelszavú hozzáféréseket is feldobja.

Telepítés után a Password Checkup figyel minden webes bejelentkezést, és a jelszót összeveti azokkal az ismert felhasználónév-jelszó párosokkal, melyek valamilyen, a Google által ismert adatvédelmi incidensben megsérülhettek. Ha talál egyezést, azonnal jelez, és javasolja a jelszó módosítását. De akkor is figyelmeztetést küld, ha észreveszi, hogy két különböző fióknál is ugyanazt a felhasználónév-jelszó párost használjuk.

A biztonságtudatos felhasználókban persze azonnal felmerül: az egyezések felderítéséhez a Google-nek hozzá kell férnie a jelszavakhoz. A Google állítása szerint azonban olyan titkosítási technikát dolgoztak ki a Stanford Egyetem kutatóival közösen, amely egyszerre biztosítja az adat anonimitását, titkosítását és ellenőrizhetőségét. Ehhez többféle technikát használnak a hasheléstől a k-anonimitásnak nevezett módszeren át a blinding technológiáig.

A Google tervezi, hogy a böngészőkiegészítő működését a jövőben továbbfejleszti és finomítja.

Ha máshol használjuk a Google-fiókunkat…

Sok helyen kínálják fel lehetőségként, hogy a bejelentkezéshez használhatjuk a Facebook- vagy Google-fiókunkat. Ha azonban épp a bejelentkezéshez használt fiók kompromittálódik, akkor veszélybe kerül minden ilyen hozzáférésünk. (Állítólag ez történt a közelmúltban néhány a Spotify-felhasználó esetében is.)

Ebben segít a webfejlesztőknek Safer Internet Day-re időzített Cross Account Protection. Egyelőre nem ad generális generális megoldást a problémára, de figyelmezti a fejlesztőket, ha kompromittálódott a bejelentkezésünkhöz használt Google-fiókunk.

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.