A Password Checkup azonnal sikít, ha a kompromittálódott jelszóval akarunk valahová belépni.

Egyszerű, de nagyon praktikus és naprakész jelszóvédelemet biztosít az a kiegészítő, amit a Google a biztonságos internet napja alkalmából adott ki. A Password Checkup (amely innen tölthető le) nem a Google-fiókok védelmére szolgál, arra már vannak egyéb, proaktívan alkalmazott védelmek is, hanem minden olyan egyéb fiókéra, amit a Chrome-ból webes felületen érünk el.

Naprakész a jelszavakból

Volt már ilyen alkalmazás a Chorme-hoz. Tavaly jelent meg az Okta fejlesztette PassProtect kiegészítő, ami a Have I Been Pwned adatbázisára épülve jelzi, ha egy jelszó kompromittálódott. Hasonlóképpen működik a Google saját kiegészítője is. Van azonban egy nagyon fontos előnye a korábbi megoldással szemben: csak azokban az esetekben jelez, ha az aktuális felhasználónév-jelszó párossal gond van, míg Troy Hunt adatbázisa a régebbi, de már módosított jelszavú hozzáféréseket is feldobja.

Telepítés után a Password Checkup figyel minden webes bejelentkezést, és a jelszót összeveti azokkal az ismert felhasználónév-jelszó párosokkal, melyek valamilyen, a Google által ismert adatvédelmi incidensben megsérülhettek. Ha talál egyezést, azonnal jelez, és javasolja a jelszó módosítását. De akkor is figyelmeztetést küld, ha észreveszi, hogy két különböző fióknál is ugyanazt a felhasználónév-jelszó párost használjuk.

A biztonságtudatos felhasználókban persze azonnal felmerül: az egyezések felderítéséhez a Google-nek hozzá kell férnie a jelszavakhoz. A Google állítása szerint azonban olyan titkosítási technikát dolgoztak ki a Stanford Egyetem kutatóival közösen, amely egyszerre biztosítja az adat anonimitását, titkosítását és ellenőrizhetőségét. Ehhez többféle technikát használnak a hasheléstől a k-anonimitásnak nevezett módszeren át a blinding technológiáig.

A Google tervezi, hogy a böngészőkiegészítő működését a jövőben továbbfejleszti és finomítja.

Ha máshol használjuk a Google-fiókunkat…

Sok helyen kínálják fel lehetőségként, hogy a bejelentkezéshez használhatjuk a Facebook- vagy Google-fiókunkat. Ha azonban épp a bejelentkezéshez használt fiók kompromittálódik, akkor veszélybe kerül minden ilyen hozzáférésünk. (Állítólag ez történt a közelmúltban néhány a Spotify-felhasználó esetében is.)

Ebben segít a webfejlesztőknek Safer Internet Day-re időzített Cross Account Protection. Egyelőre nem ad generális generális megoldást a problémára, de figyelmezti a fejlesztőket, ha kompromittálódott a bejelentkezésünkhöz használt Google-fiókunk.

Biztonság

Még nem nőtt az égig, de az EU-nak máris gondja támadt a Bluesky működésével

Az X-ről politikai okokból távozó tömegek kedvelt célpontja a Twitter-alapító gründolta platform. A Bluesky egyelőre nem elég nagy ahhoz, hogy a legszigorúbb EU-s szabályozás alá essen, de így sem ússza meg Brüsszel piszkálódását.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.