A BBC egyik munkatársának tűnt fel, hogy számára teljesen ismeretlen előadók bukkantak fel a lejátszólistájában.

Véletlenül bukott ki, hogy valami biztonsági rés lehet a Spotify rendszerében. Bár a cég ezt tagadta, szakértők szerint a jelenség minimum gyanús. A BBC egy munkatársa vette észre, hogy lejátszólistájában számára teljesen ismeretlen előadók is felbukkantak. Ráadásul ezeket az előadókat állítólag elég sokan meg is hallgatják, azaz valószínűleg jogdíjat is kapnak a streamingszolgáltatótól.

Az ismeretlen előadókhoz köthető számok közös jellemzője, hogy zenei szempontból lényegében értékelhetetlenek, rövid leíró jellegű címük van, rövidek, alig van szövegük, a borító pedig általában olyan általános, hogy abból végképp semmire sem lehet következtetni. BBC blogja szerint ilyen rejtőzködőművész például a Bergenulo Five, az Onxyia, a Cappisko, a Hundra Ao, a Doublin Night vagy a Funkena néven futó előadó is.

A Facebook lehet a ludas…

Kiderült az is, hogy nem egyedi a jelenség, a BBC munkatársa több olyan bejegyzésre bukkant a Redditen, a Twitteren és a Last FM-en, ami ugyanezt a problémát taglalta. A felhasználók ugyanis arra kezdtek gyanakodni, hogy valaki feltörte a Spotify-fiókjukat, és spamelik őket. Csakhogy a problémát sokaknál a jelszócsere sem oldotta meg.

A Black Duck biztonsági szoftvercég vezetője szerint azonban ez nagy valószínűséggel biztonsági hiba, amelyet kihasználva illetéktelenek manipulálják egyes Spotifí-felhasználók lejátszási listáit. A szakértő szerint a probléma összefügghet a Facebook-fiókokat ért adatlopási üggyel. Akkor a Facebook azt állította, hogy megszüntette a problémát, és a fiókok nincsenek veszélyben. Ettől függetlenül azokat a felhasználókat, akik a Facebook-profiljukat használták más oldalra, szolgáltatásra, például a Spotifyra történő bejelentkezéshez, megkérték, hogy szüntessék meg, majd hozzák létre újra az összekapcsolást.

Bár a közösségi oldal nem talált arra utaló jeleket, hogy a kompromittálódott fiókokat felhasználták volna más oldalakra történő illetéktelen hozzáféréshez, a rejtélyes zenekarok feltűnése a Spotify-használók listájában feltűnő egybeesést mutat a biztonsági incidenssel.

Persze nem kell mindent a Facebookra kenni. Itt is szerepet játszhatott a felhasználóknak az a rossz szokása, hogy több weboldalon és online szolgáltatásnál használják ugyanazt az emailcím-jelszó párost, ami kincsesbánya a kiberbűnözőknek. Ha például meg tudják szerezni valaki Facebook-accountját, annak birtokában – és a profilból kiolvasható egyéb információk segítségével – könnyen találhatnak olyan helyeket, ahol az információt hasznosíthatják. (A Have I Been Pwned? adatbázist alapító Troy Hunt például rengeteg Spotify-fiókot talált, ami emiatt támadható.)

Mi ebben a buli?

A történet szimplán arról szól, hogy jogdíjat nyúljanak le a Spotifytól. Eredetileg a streamingszolgáltató kiadóktól vette meg a zenei jogokat. Tavaly ősszel azonban lazítottak a szabályokon, és lehetővé tették, hogy független művészek közvetlenül feltölthessenek zeneszámokat a szolgáltatásba. A Spotify számukra is fizet jogdíjat a meghallgatás arányában. Az egyik ilyen gyanús előadó, a Bergenulo Five például öt-hatszáz dollárt kaphatott nagyjából 60 ezer stream után.

A BBC megkereste a Spotifyt. A cég szóvivője közölte, hogy minden olyan tartalmat eltávolított, amelynél gyanús streamingtevékenységet észlelt. Ugyanakkor megerősítette a Facebooknak azt az állítását, hogy a felhasználók Spotify-fiókjai nem voltak veszélyben akkor sem, ha a bejelentkezéshez a Facebook-profiljukat használták.

Arról azonban a szóvivő nem nyilatkozott, hogy kik állhatnak a rejtélyes előadók mögött.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.