A BBC egyik munkatársának tűnt fel, hogy számára teljesen ismeretlen előadók bukkantak fel a lejátszólistájában.

Véletlenül bukott ki, hogy valami biztonsági rés lehet a Spotify rendszerében. Bár a cég ezt tagadta, szakértők szerint a jelenség minimum gyanús. A BBC egy munkatársa vette észre, hogy lejátszólistájában számára teljesen ismeretlen előadók is felbukkantak. Ráadásul ezeket az előadókat állítólag elég sokan meg is hallgatják, azaz valószínűleg jogdíjat is kapnak a streamingszolgáltatótól.

Az ismeretlen előadókhoz köthető számok közös jellemzője, hogy zenei szempontból lényegében értékelhetetlenek, rövid leíró jellegű címük van, rövidek, alig van szövegük, a borító pedig általában olyan általános, hogy abból végképp semmire sem lehet következtetni. BBC blogja szerint ilyen rejtőzködőművész például a Bergenulo Five, az Onxyia, a Cappisko, a Hundra Ao, a Doublin Night vagy a Funkena néven futó előadó is.

A Facebook lehet a ludas…

Kiderült az is, hogy nem egyedi a jelenség, a BBC munkatársa több olyan bejegyzésre bukkant a Redditen, a Twitteren és a Last FM-en, ami ugyanezt a problémát taglalta. A felhasználók ugyanis arra kezdtek gyanakodni, hogy valaki feltörte a Spotify-fiókjukat, és spamelik őket. Csakhogy a problémát sokaknál a jelszócsere sem oldotta meg.

A Black Duck biztonsági szoftvercég vezetője szerint azonban ez nagy valószínűséggel biztonsági hiba, amelyet kihasználva illetéktelenek manipulálják egyes Spotifí-felhasználók lejátszási listáit. A szakértő szerint a probléma összefügghet a Facebook-fiókokat ért adatlopási üggyel. Akkor a Facebook azt állította, hogy megszüntette a problémát, és a fiókok nincsenek veszélyben. Ettől függetlenül azokat a felhasználókat, akik a Facebook-profiljukat használták más oldalra, szolgáltatásra, például a Spotifyra történő bejelentkezéshez, megkérték, hogy szüntessék meg, majd hozzák létre újra az összekapcsolást.

Bár a közösségi oldal nem talált arra utaló jeleket, hogy a kompromittálódott fiókokat felhasználták volna más oldalakra történő illetéktelen hozzáféréshez, a rejtélyes zenekarok feltűnése a Spotify-használók listájában feltűnő egybeesést mutat a biztonsági incidenssel.

Persze nem kell mindent a Facebookra kenni. Itt is szerepet játszhatott a felhasználóknak az a rossz szokása, hogy több weboldalon és online szolgáltatásnál használják ugyanazt az emailcím-jelszó párost, ami kincsesbánya a kiberbűnözőknek. Ha például meg tudják szerezni valaki Facebook-accountját, annak birtokában – és a profilból kiolvasható egyéb információk segítségével – könnyen találhatnak olyan helyeket, ahol az információt hasznosíthatják. (A Have I Been Pwned? adatbázist alapító Troy Hunt például rengeteg Spotify-fiókot talált, ami emiatt támadható.)

Mi ebben a buli?

A történet szimplán arról szól, hogy jogdíjat nyúljanak le a Spotifytól. Eredetileg a streamingszolgáltató kiadóktól vette meg a zenei jogokat. Tavaly ősszel azonban lazítottak a szabályokon, és lehetővé tették, hogy független művészek közvetlenül feltölthessenek zeneszámokat a szolgáltatásba. A Spotify számukra is fizet jogdíjat a meghallgatás arányában. Az egyik ilyen gyanús előadó, a Bergenulo Five például öt-hatszáz dollárt kaphatott nagyjából 60 ezer stream után.

A BBC megkereste a Spotifyt. A cég szóvivője közölte, hogy minden olyan tartalmat eltávolított, amelynél gyanús streamingtevékenységet észlelt. Ugyanakkor megerősítette a Facebooknak azt az állítását, hogy a felhasználók Spotify-fiókjai nem voltak veszélyben akkor sem, ha a bejelentkezéshez a Facebook-profiljukat használták.

Arról azonban a szóvivő nem nyilatkozott, hogy kik állhatnak a rejtélyes előadók mögött.

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.