Az /e/ Foundation fejlesztette, és az Android 10-et Google-talanította hozzá.

Bár az eddigi modellek sem voltak sikeresek, ismét van jelentkező a szuperbiztonságos telefonok piacára. Az /e/ Foundation által fejlesztett okostelefon lényege a "Google-talanított" Android 10, az /e/, valamint az a speciális appcsomag, amelyek együttesen adatszivárgást kiküszöbölő környezetet alkotnak. (Az /e/ operációs rendszer egy francia fejlesztő, Gaël Duval Android-változata. Duval komoly linuxos múltra tekint vissza, ő fejlesztette az egy időben meglehetősen népszerű Linux-disztribúciót, a Mandrake-et.)

A szuperbiztonságos mobilok iránti érdeklődés különösen a múlt évtized közepén, a Snowden-botrány kirobbanása után erősödött fel. 2014-ben kezdték el szállítani a Silent Circle és a Geeksphone kooperációjában készült Blackphone-t, aminek a gyártását a második kiadás után leállították. A következő évben jött egy magyar kísérlet, az azóta szintén nyomtatalanul felszívódott Secfone. aztán még abban az évben a Turing Robot Industries is piacra dobott egy extrabiztoságos mobilt. 2016-ban egy izraeli cég, a Sirin Lab is ráállt erre a réspiacra, és annyiban sikeresnek tekinthető, hogy mind a mai napig létezik, és árulja Finney nevű telefonját, melyet blockchain-telefonként hirdetnek, jelentsen az bármit is.

Az /e/ Foundation kezdetben csak egy biztonságos Android-változat fejlesztésével foglalkozott, amit a felhasználó egy útmutató alapján telepíthetett néhány támogatott telefonmodellre. Aztán a koncepció terebélyesedett: egyrészt kiderült, hogy az OS önmagában nem sokat ér, mert kellenek hozzá appok, sőt valamilyen felhős háttér is. Végül pedig egy telefonnal lett teljes a kép. Mostantól a Murena telefonokkal "appliance"-szé vált az /e/ Foundation mobilkoncepciója. A készülékek még csak előrendelhetők, a szállítást várhatóan június végén kezdik. (A telefonok egyébként Magyarországon is megrendelhetők, amihez magyar nyelvű felület is van.)

Tisztes hardver, szolid appkínálat

A 4G LTE-s Murena One egy tisztességesen összerakott phablet: 6,53 hüvelykes IPS LCD képernyő (2242×1080-as felbontás), 8 magos Mediatek Helio P60 processzor 2 GHz-es SoC-kal, 4 GB RAM-mal és 128 GB-os beépített tárhellyel. A készülék dual SIM-es, de az egyik helyre microSD kártya is tehető. A hátlapon három kamera: egy normál 48 megapixeles, egy széles látószögű, mélységérzékelős 5 megapixeles, valamint az előlapon egy 25 megapixeles szelfikamera. Fejhallgató-aljzat nincs, a 4500 mAh-s akkumulátor pedig USB-C-n lehet tölteni.

De itt ez másodlagos. Ezt a telefont ugyanis a Google-mentesített Androidért és a kiegészítő szolgáltatásokért érdemes venni. Mint a The Register tesztelője írta, ez a legkarcsúbb Android, amit valaha is látott. Mindössze 14 alkalmazásikon van a képernyőn, alul a dokkolóban pedig további négy. A telefon azonban az összes szokásos alapfunkciót lefedi – csak nem a szokásos alkalmazásokkal. A Maps térképalkalmazás az OpenStreetMapet használja, az e-mail kliens a K9 Mail forkja. A böngésző a Chromium egy elágazása beépített reklámblokkolással. A böngésző azt is elrejti a meglátogatott oldalak elől, hogy földrajzilag hol van a készülék.

A The Registernek egyetlen komolyabb kifogása volt a készülékkel szemben: a beépített alkalmazások szolgáltatásai időnként fapadosak, de jó esetben kiegészítőkkel okosíthatók. Ha valakinek további alkalmazásokra lenne szüksége, a Murena App Lounge alkalmazásboltban keresgélhet, ahonnan anonim módon is telepíthet appokat. A kínálatban ott van a Swiftkey, a Signal, a Telegram, a WhatsApp, a Twitter, a DuoLingo, a Skype és így tovább. Emellett third party alkalmazásboltok (FOSS F-Droid, Aptoide) bővítik a kínálatot.

A készülék mindenképpen kompromisszum: drágább (370 euró, kb 150 ezer forint), mint a hasonló kategóriájú-tudású mobilok. Ugyanakkor funkcionalitása korlátozott az egyéb androidos mobilokhoz képest. És még egy: a biztonság itt elsősorban azt jelenti, hogy a telefon nehezíti tulajdonosa nyomon követését. A Pegasust és az egyéb módú lehallgatásokat azonban nem védi ki.

Konzumer tech

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.