A Secfone megoldása, némi korlátozással ugyan, de valós védelmet nyújt.

Nehezen találnánk forróbb témát az információ biztonságnál, azon belül is a mobilon folytatott beszélgetések lehallgatásánál. A Snowden botrány, a napokban zajló SIM kártya ügy, vagy a lehallgatott állami vezetők sztorija mind arra mutat rá, hogy az okostelefonon, vagy azzal forgalmazott adatok folyamatosan veszélyben vannak.

A hardverben (és a TPM-ben) bíznak

A felfokozott, paranoid hangulatot nem egy biztonságtechnikai vállalkozás próbálja meglovagolni, közülük a legnagyobb nemzetközi visszhangot kapott cég a Blackphone volt az elmúlt időszakban. De rajtuk kívül is számos cég kínál biztonságos, privát kommunikációt, amelyek közös jellemzője, hogy kizárólag szoftveres alapon működnek. A magyar tulajdonú Secfone hazánkban egyedüliként (és a nemzetközi színtéren is a kevesek között) hozta létre azt a lehallgatásbiztos rendszert, amit megalkotása óta nem tudtak feltörni.

A kezdetben kizárólag katonai, állami, hatósági megrendelőknek szánt szolgáltatás abban különbözik a többiektől, hogy a titkosítás hardveres alapú, ami lehetetlenné teszi a kommunikációba való belehallgatást (még a Secfone számára is). Az ehhez szükséges kulcsot egy úgynevezett kriptokártya tartalmazza, amiből az információt nem lehet kiolvasni, és ha valaki mégis megpróbálná, az ott tárolt adatok azonnal megsemmisülnek.

A Secfone tárcsázó felülete hívás közben

A Secfone lényegében egy egyedi, zárt VoIP hálózat, amelyen belül kizárólag a fent említett kártyával ellátott, és a szolgáltatásra előfizető felhasználók kommunikálhatnak egymással. A telefonáláshoz internetes kapcsolatra van szükség, ami lehet a mobilszolgáltató hálózata, vagy egy WiFi hotspot. A hívás a Secfone saját tárcsázó szoftveréből indul, a titkosságot pedig az garantálja, hogy a hívott fél, illetve a hívás bonyolításában részt vevő (Svájcban tárolt) szerverek szintén hardveresen kódolják és dekódolják a kommunikációt.

Eddig senki sem tudta feltörni

A kizárólag szoftveres védelemmel szemben itt az teszi megoldhatatlanná a beszélgetés lehallgatását, hogy az ahhoz szükséges kódokat, kulcsokat nem a készülék szoftverében tárolják, azok soha nem hagyják el a kriptochipet. Azaz egyfajta fekete dobozként működnek: ahogy megkapja a titkosítandó információt, azaz titkosítja a saját kulcsával, majd visszaküldi a másik félnek. E folyamatok miatt a hívás felépítése a megszokottnál valamivel hosszabb időt vesz igénybe, illetve a hang egy-két másodperce késleltetéssel ér célba.

A Secfone szolgáltatása, jellegéből adódóan, csak olyan mobilokkal vehető igénybe, amelyek rendelkeznek SD kártya nyílással, vagyis az iPhone és bizonyos androidos készülékek kiesnek. Az Android mellett a támogatott rendszerek közé tartozik még a Blackberry is, hiszen mindkét platformra elérhetők a szükséges alkalmazások. Az előfizetők nyolc számjegyű hívószámokat kapnak, ami mellett a megszokott GSM számuk is megmarad, amit a szokásos módon, a szolgáltató hálózatán keresztül használhatnak.

A microSD kártya egy kriptochipet rejt

A pár hete saját bemutatóteremmel, mintabolttal is rendelkező cég három előfizetési konstrukciót kínál. A legolcsóbb csomag esetében a 300 eurós egyszeri díj után (2 éves hűségnyilatkozat mellett) 55 euróba kerül havonta szolgáltatás, aki pedig nem bajlódna a havi összeg fizetésével, az egy 1800 eurós egyszeri díjjal 2 éven át szabadon beszélhet a Secfone rendszerén. A titkosítás tehát csak abban az esetben működik, ha a hívó és a hívott fél is rendelkezik előfizetéssel és kriptochipppel, ezért pl. egy cég 3 fős menedzsmentje akkor beszélgethet egymással nyugodtan, ha minden készüléket ellátják a kártyákkal és rendelkeznek előfizetéssel.

Konzumer tech

Mibe kerül a dokumentumkezelés?

A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.