Tegnap este a német válogatott legyőzte az Egyesült Államokat a vébén, ám a továbbjutást érő vereséget valószínűleg könnyebb lesz kiheverni, mint a német kormány reakcióját, ami még mindig a tavalyi lehallgatási botrányhoz kötődik. Legalábbis az amerikai távközlési szolgáltatónak, a Verizonnak mindenképpen jobban fog fájni, mint a bekapott gól.
Kívül tágasabb
2015-től nem veszik igénybe a Verizon szolgáltatásait a német kormányzati szervek, jövőre már a kérdéses helyeken a Deutsche Telekom szolgáltatja a netet és köti össze az intézmények hálózatait. A bejelentés egyenes következménye az Edward Snowden által egy éve elindított lavinának. Az egykori titkosszolgálati munkatárs számos olyan ügyről lebbentette fel a fátylat, amelyekből kiderült, hogy az USA hatóságai rendszeresen és széles körben végeztek a jogszabályokon túlmutató adatgyűjtéseket. Az egyik legtöbbet emlegetett eset éppen a német kancelláré: kiderült, még Angela Merkel beszélgetéseibe is belehallgattak a szorgos ügynökök.
A botránysorozat igen rossz hatással volt az USA és a világ kapcsolatára, ami miatt leginkább az amerikai vállalatoknak fájhat a feje. A mostani bejelentés is egy ilyen negatív következmény, hiszen a német belügyminisztérium szóvivője egyértelműen fogalmazott. Tobias Plate szerint arra utaló jelek vannak, hogy a Verizont a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) bizonyos (adat)szolgáltatásra kötelezte, és ez az egyik oka annak, ami miatt a most meglévő partnerkapcsolatot kénytelenek megszűntetni.
Céges nyomás
Az amerikai vállalatok igyekeznek minden eszközt bevetni, hogy a számukra komoly üzleti hátrányt jelentő helyzetet enyhítsék. Tavaly év végén egy széles körű vállalati kezdeményezés keretében próbálták rávenni Barack Obama elnököt az átlátható működést biztosító reformokra egy nyílt levélben olyan nagy cégek, mint például a Facebook, a Microsoft, a Google, a Twitter és a LinkedIn. Sőt Mark Zuckerberg márciusban személyesen csörögte fel az elnököt, arra kérve, hogy a kormányzat hagyjon fel az internet szabadságát veszélyeztető kémkedési gyakorlatával. Legutóbb pedig a Cisco vezérigazgatója írt levelet, miután kiderült, hogy az NSA "belepiszkált" az exportra szánt routerekbe, szerverekbe és egyéb eszközökbe. Az NSA munkáját megkönnyítő "update"-et követően a csomagokat visszazárták, mintha egyenesen a gyártótól érkezett volna, és továbbították a megrendelőnek.
Obama egyébként - legalábbis a felszínen - megpróbál aktívnak mutatkozni az ügyben. Az év elején az ő kezdeményezésére készített reformtervezetet is bemutatták, ám a kritikusok szerint az abban vázolt intézkedések nem elegendőek a bizalom helyreállítására.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak