Mint tudjuk, háborús időket élünk. A rendkívüli idők pedig rendkívüli megoldásokat hozhatnak.

Iránban jóváhagyták az első olyan importtranzakciót, amelyet kirptovalutával fizetnek ki. A volumen egyelőre nem túl nagy: 10 millió dollár. A történelmi eseményről a Coindesk számolt be egy rövid hírben a Coindesk az iráni Tasnim hírügynökségre hivatkozva.

Akárcsak Magyarország, Irán is híján van devizának, bár utóbbi elsősorban a külső körülmények miatt. A közel-keleti országot az atomalku körüli huzavona miatt sújtja szankciókkal az USA és az Európai Unió. Az iráni kormány ezért jó ideje keresi a lehetőséget, hogyan tudná újraindítani bizonyos termékek kereskedelmét, és hogyan tudna enyhíteni az importhoz nélkülözhetetlen dollár hiányán.

2019-ben ezért is engedélyezték a kriptovaluta-bányászatot az országban, de csak szigorúan ellenőrzött körülmények között (tavaly év elején bezártak több mint 1600 illegális bányászfarmot. 2020 őszén pedig lehetővé tették, hogy a központi bank kriptovalutával finanszírozza az ország importját.

Technikailag egy ilyen ügylet akkor is a központi bank rendszerén keresztül valósul meg, ha az magántársaságok között jön létre. A központi bank fizetési platformját összekapcsolták egy olyan kereskedelmi rendszerrel, amelyen keresztül a vállalkozások kriptovalutákkal is tudnak fizetni külföldi partnereinek, a banknak pedig az engedélyezett bányászok tevékenységéből bőven van kriptokészlete.

Irán az új kriptovbaluta-birodalom?

Ami a jövőt illeti, arról Alireza Peyman-Pak, az ipari, bányászati és kereskedelmi minisztérium egyik vezető tisztviselője azt írta a Twitteren, hogy széles körben akarják alkalmazni a külkereskedelemben a kriptovalutákat és az okos szerződéseket. Legkésőbb szeptember végére ez általános gyakorlattá válhat, sőt a technológia olyannyira elfogadott, hogy a kormány a blockchain alapú riál közeli bevezetését tervezi.

Sokak szerint Irán stratégiája jó, a kriptovaluták alkalmazásával valóban képes lesz kijátszani a gazdasági szankciók egy részét. Erre egyébként korábban is volt példa: a Reuters a múlt hónapban számolt be arról, hogy iráni ügyfelek a Binance kriptotőzsdén keresztül finanszíroztak bizonyos olajügyleteket.

Irán ugyan még nem jutott el El Salvador szintjére, ahol 2021-ben hivatalos fizetőeszközként ismerték el a bitcoint, de nem tudni, mit hoz a jövő. Az Elliptic egy tavaly májusi jelentésében azt írja, hogy a világ bitcoinbányászatának 4,5 százaléka összpontosul Iránban. Ennek az elemzés szerint csak az egyik oka az olcsó áram, a másik inkább az, hogy a kriptovaluták segítik a szankciókkal sújtott ország export-import tevékenységét.

Piaci hírek

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.