Előző cikkünkben általánosan áttekintettük, milyen lehetőségei vannak a szállodaipar szereplőinek az üzemeltetés hatékonyabbá tételére. A költségek csökkenésével és hatékonyabb kiszolgálással járó infokommunikációs megoldások ugyanis nem csak kényelmesebbé teszik a vendégek adott létesítményben eltöltött idejét, de a fejlett védelmi rendszerekkel biztonságérzetüket is fokozzák.
Lássunk néhány konkrét példát!
A vendégek igényei mindenek felett
Az IT áldásos hatását már a megérkezést megelőzően élvezheti mindkét fél. Az online foglalási és ügyfélkapcsolattartó rendszereknek köszönhetően kevesebb vendég kerül kellemetlen helyzetbe, ami jó hatással van a szálloda hírnevére és ezen keresztül bevételeire. Előnyei ellenére az online szállásfoglalási rendszer lehetőségeivel nem minden vendéglátó él, így annak használata versenyelőnyt jelenthet, elsősorban a kisebb létesítményekkel szemben.
Több lehetőség közül is választhat a vendéglátóhely a potenciális ügyfelek elérésére. Igénybe veheti a nagy online szolgáltatásokat, mint például a Trivago, Booking vagy Tripadvisor, ekkor szerződésben meghatározott százalékot kell a fentieken keresztül érkező foglalások után fizetnie. Élhet a saját webes foglalási rendszer lehetőségével is. Ezzel ugyan megspórolhatja a fenti költséget, a kapcsolódó IT feladatok (szoftver beszerzése, üzemeltetése, a hozzá kapcsolódó IT-infrastruktúra biztosítása) viszont teljes mértékben rá hárulnak. Emellett párhuzamosan, mindkét lehetőséget kihasználva hirdetheti magát a leendő vendégek elérése érdekében.
Számos iparág közül talán a szállodaipar szereplőinek a legfontosabb, hogy vásárlás/teljesítés után se engedjék el ügyfeleik kezét. CRM rendszerek segítségével alaposabban megismerhetik a náluk megszállók preferenciáit, melynek birtokában jobban kielégíthetik igényeiket és nagyobb eséllyel vonzzák vissza a szolgáltatással elégedetteket. A személyre szabott megkeresések modern CRM rendszerek nélkül elképzelhetetlenek lennének.
Érdekes jelenség, hogy egyre többen igénylik a közvetlen emberi kapcsolat nélküli kommunikáció lehetőségét. A kanadai The June Motel ezért létrehozta Text Message Concierge szolgáltatását, melynek keretében a vendégek szöveges üzenet formájában kaphatnak választ olyan kérdéseikre, mint hogy merre találják a bárt, hogyan vehetik igénybe a szobaszervizt és így tovább.
Ennek fejlettebb változata a csevegőrobot. A chatbot magasabb szintű kapcsolattartásra használható, például emlékeztetheti a létesítményben megszállókat okostelefonjaikon keresztül az étkezések idejére, a szobaszerviz ütemezésére vagy segítséget nyújthat például egy gyógykezelés időpontjának lefoglalásához.
Automatizáció minden szinten
Ahogy egyre drágábbá válik a munkaerő, úgy fordulnak a vendéglátás szereplői is az automatizálás felé. Ennek részeként a legfejlettebb szálláshelyeken már a mesterséges intelligencia is felütötte a fejét (a fent említett csevegőbotokon túl). Gondoskodhat például a vendégek ébresztéséről a függönyök elhúzásával, kedvenc rádióállomásuk bekapcsolásával.
Az Egyesül Arab Emírségekben található Al Ain Rotana Hotel 90, perszonalizációt nyújtó szobával várja a nála megszállni vágyókat. Minden egyes szobában egy kis, ágy melletti konzol áll a vendégek rendelkezésére, akik innen vezérelhetik a szoba világítását, a légkondicionálást, vagy a szoba hőmérsékletét. Mindezt a Guest Automation System segítségével nyújtja a szálloda.
A 2014 szobás Shangri-La Hotel Abu Dhabiban szintén ennek a rendszernek a segítségével vezette be az automatizációt. A szobafoglalási rendszerrel összekötve működik, így mihelyt egy szoba szabadról foglaltra vált, a központi vezérlő ideálisra állítja az adott helyiség hőmérsékletét. Mire a vendég megérkezik, már kellemes klíma várja a szobában. Ugyanígy a Guest Automation System révén szerez a szállodavezetés a hatékonyabb üzemeltetéshez felhasználható adatokat. Ilyenek például a vendégek hívására adott személyzeti válaszok, az energiatakarékossági információk, a szobafoglaltság állapota stb. – ezek birtokában érezhetően csökkenthető az emberi tényezőből származó hibák száma.
Egészen futurisztikus megoldásokat is alkalmaznak már a hotelek. Az amerikai Aloft Cupertino (közel az Apple központi székhelyéhez) például egy Botlr névre hallgató robotinassal juttatja el a vendégekhez az általuk kért apróságokat. A szinte a teljes létesítményt bejárni képes autonóm eszköz fogkefét, mobiltöltőt, rágcsálnivalót és egyebeket kézbesít a helyen megszállók számára.
Kevésbé látványos, de szintén hatásos az infravörös érzékelők használata. Az egyik leggyakoribb vendégpanasz a takarító személyzet nem várt megjelenésével kapcsolatos. A legmodernebb szálláshelyeken (például a Seattle-i Hotel 1000-ben) azonban már nem a "Kérem, ne zavarjanak" ajtókilincsre rakható táblával jelezhetik a vendégek, hogy nem kívánnak szobatakarítást. Beépített infravörös szenzorokkal automatikusan megvizsgálják, hogy tartózkodik-e valaki az adott helyiségben, és a takarítók csak akkor mennek be, ha nemleges választ kapnak a rendszertől.
Biztonság, mint komforttényező
Mindannyian viszünk magunkkal fontos értékeket egy nyaralásra, amiket viszont nem akarunk folyamatosan magunknál tartani. Egy fényképezőgépre vagy laptopra semmi szükség a tengerparton napozáshoz, de csak azért kényelmetlen magunkkal vinni, hogy biztonságban tudjuk. Ha viszont megbízunk a szállásadó védelmi megoldásaiban, akkor nyugodt szívvel hagyjuk szobánkban elektronikus eszközeinket, ékszereinket, személyes dokumentumainkat.
Az első szűrőt a recepció biztosítja, ahol észrevehetik a hotelben tartózkodó illetékteleneket. Ebben segítséget nyújthat a zártláncú kamerarendszer. Használatával az adott helyiségekben tartózkodni nem jogosultakat a privát területek kivételével bárhol beazonosíthatják, amivel nem csak a külső, besurranó tolvajok elfogása válik könnyebbé, de mérsékelhető a személyzet által elkövetett lopások volumene is.
A beléptetés terén is előremutató változásokat tapasztalhattak a legfejlettebb szállodák vendégei az elmúlt években. Például a Marriott szállodalánc 17 tagja már a Marriott MobileAppot használja szobakulcsnak, a megszokott mechanikus, mágneses – vagy a modernebb, ujjlenyomat-alapú - megoldások helyett. A mobilalkalmazással a vendégek akár ki is hagyhatják a recepciós bejelentkezést, és megérkezésüket követően rögtön szobáikhoz mehetnek.
A jelenség egyébként gyorsan túlnőhet a szállodákon; az Expedia már saját, foglalásokat biztosító appjában kísérletezik hasonló funkcióval.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak