A cél a vendégek minél ritkább zavarása. A legmodernebb hotelekben ezért egészen forradalmi megoldásokat alkalmaznak már.

Előző cikkünkben általánosan áttekintettük, milyen lehetőségei vannak a szállodaipar szereplőinek az üzemeltetés hatékonyabbá tételére. A költségek csökkenésével és hatékonyabb kiszolgálással járó infokommunikációs megoldások ugyanis nem csak kényelmesebbé teszik a vendégek adott létesítményben eltöltött idejét, de a fejlett védelmi rendszerekkel biztonságérzetüket is fokozzák.

Lássunk néhány konkrét példát!

A vendégek igényei mindenek felett

Az IT áldásos hatását már a megérkezést megelőzően élvezheti mindkét fél. Az online foglalási és ügyfélkapcsolattartó rendszereknek köszönhetően kevesebb vendég kerül kellemetlen helyzetbe, ami jó hatással van a szálloda hírnevére és ezen keresztül bevételeire. Előnyei ellenére az online szállásfoglalási rendszer lehetőségeivel nem minden vendéglátó él, így annak használata versenyelőnyt jelenthet, elsősorban a kisebb létesítményekkel szemben.

Több lehetőség közül is választhat a vendéglátóhely a potenciális ügyfelek elérésére. Igénybe veheti a nagy online szolgáltatásokat, mint például a Trivago, Booking vagy Tripadvisor, ekkor szerződésben meghatározott százalékot kell a fentieken keresztül érkező foglalások után fizetnie. Élhet a saját webes foglalási rendszer lehetőségével is. Ezzel ugyan megspórolhatja a fenti költséget, a kapcsolódó IT feladatok (szoftver beszerzése, üzemeltetése, a hozzá kapcsolódó IT-infrastruktúra biztosítása) viszont teljes mértékben rá hárulnak. Emellett párhuzamosan, mindkét lehetőséget kihasználva hirdetheti magát a leendő vendégek elérése érdekében.

Számos iparág közül talán a szállodaipar szereplőinek a legfontosabb, hogy vásárlás/teljesítés után se engedjék el ügyfeleik kezét. CRM rendszerek segítségével alaposabban megismerhetik a náluk megszállók preferenciáit, melynek birtokában jobban kielégíthetik igényeiket és nagyobb eséllyel vonzzák vissza a szolgáltatással elégedetteket. A személyre szabott megkeresések modern CRM rendszerek nélkül elképzelhetetlenek lennének.

Érdekes jelenség, hogy egyre többen igénylik a közvetlen emberi kapcsolat nélküli kommunikáció lehetőségét. A kanadai The June Motel ezért létrehozta Text Message Concierge szolgáltatását, melynek keretében a vendégek szöveges üzenet formájában kaphatnak választ olyan kérdéseikre, mint hogy merre találják a bárt, hogyan vehetik igénybe a szobaszervizt és így tovább.

Ennek fejlettebb változata a csevegőrobot. A chatbot magasabb szintű kapcsolattartásra használható, például emlékeztetheti a létesítményben megszállókat okostelefonjaikon keresztül az étkezések idejére, a szobaszerviz ütemezésére vagy segítséget nyújthat például egy gyógykezelés időpontjának lefoglalásához.

Automatizáció minden szinten

Ahogy egyre drágábbá válik a munkaerő, úgy fordulnak a vendéglátás szereplői is az automatizálás felé. Ennek részeként a legfejlettebb szálláshelyeken már a mesterséges intelligencia is felütötte a fejét (a fent említett csevegőbotokon túl). Gondoskodhat például a vendégek ébresztéséről a függönyök elhúzásával, kedvenc rádióállomásuk bekapcsolásával.

Az Egyesül Arab Emírségekben található Al Ain Rotana Hotel 90, perszonalizációt nyújtó szobával várja a nála megszállni vágyókat. Minden egyes szobában egy kis, ágy melletti konzol áll a vendégek rendelkezésére, akik innen vezérelhetik a szoba világítását, a légkondicionálást, vagy a szoba hőmérsékletét. Mindezt a Guest Automation System segítségével nyújtja a szálloda.

A 2014 szobás Shangri-La Hotel Abu Dhabiban szintén ennek a rendszernek a segítségével vezette be az automatizációt. A szobafoglalási rendszerrel összekötve működik, így mihelyt egy szoba szabadról foglaltra vált, a központi vezérlő ideálisra állítja az adott helyiség hőmérsékletét. Mire a vendég megérkezik, már kellemes klíma várja a szobában. Ugyanígy a Guest Automation System révén szerez a szállodavezetés a hatékonyabb üzemeltetéshez felhasználható adatokat. Ilyenek például a vendégek hívására adott személyzeti válaszok, az energiatakarékossági információk, a szobafoglaltság állapota stb. – ezek birtokában érezhetően csökkenthető az emberi tényezőből származó hibák száma.

Egészen futurisztikus megoldásokat is alkalmaznak már a hotelek. Az amerikai Aloft Cupertino (közel az Apple központi székhelyéhez) például egy Botlr névre hallgató robotinassal juttatja el a vendégekhez az általuk kért apróságokat. A szinte a teljes létesítményt bejárni képes autonóm eszköz fogkefét, mobiltöltőt, rágcsálnivalót és egyebeket kézbesít a helyen megszállók számára.

Kevésbé látványos, de szintén hatásos az infravörös érzékelők használata. Az egyik leggyakoribb vendégpanasz a takarító személyzet nem várt megjelenésével kapcsolatos. A legmodernebb szálláshelyeken (például a Seattle-i Hotel 1000-ben) azonban már nem a "Kérem, ne zavarjanak" ajtókilincsre rakható táblával jelezhetik a vendégek, hogy nem kívánnak szobatakarítást. Beépített infravörös szenzorokkal automatikusan megvizsgálják, hogy tartózkodik-e valaki az adott helyiségben, és a takarítók csak akkor mennek be, ha nemleges választ kapnak a rendszertől.

Biztonság, mint komforttényező

Mindannyian viszünk magunkkal fontos értékeket egy nyaralásra, amiket viszont nem akarunk folyamatosan magunknál tartani. Egy fényképezőgépre vagy laptopra semmi szükség a tengerparton napozáshoz, de csak azért kényelmetlen magunkkal vinni, hogy biztonságban tudjuk. Ha viszont megbízunk a szállásadó védelmi megoldásaiban, akkor nyugodt szívvel hagyjuk szobánkban elektronikus eszközeinket, ékszereinket, személyes dokumentumainkat.

Az első szűrőt a recepció biztosítja, ahol észrevehetik a hotelben tartózkodó illetékteleneket. Ebben segítséget nyújthat a zártláncú kamerarendszer. Használatával az adott helyiségekben tartózkodni nem jogosultakat a privát területek kivételével bárhol beazonosíthatják, amivel nem csak a külső, besurranó tolvajok elfogása válik könnyebbé, de mérsékelhető a személyzet által elkövetett lopások volumene is.

A beléptetés terén is előremutató változásokat tapasztalhattak a legfejlettebb szállodák vendégei az elmúlt években. Például a Marriott szállodalánc 17 tagja már a Marriott MobileAppot használja szobakulcsnak, a megszokott mechanikus, mágneses – vagy a modernebb, ujjlenyomat-alapú - megoldások helyett. A mobilalkalmazással a vendégek akár ki is hagyhatják a recepciós bejelentkezést, és megérkezésüket követően rögtön szobáikhoz mehetnek.

A jelenség egyébként gyorsan túlnőhet a szállodákon; az Expedia már saját, foglalásokat biztosító appjában kísérletezik hasonló funkcióval.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.