Közösségépítés segíthet vállalatoknak jó IT-szekembert, a szakembereknek pedig izgalmas projekteket találni. Vélemény. Kiss Attila, a Mndwrk alapító-vezetője.

A metaverzum küszöbén már a vállalatok mindennapjaira is negatívan hatnak az IT-munkaerő toborzásának nehézségei. A szakemberhiány globális szinten is megbénítja a digitális gazdaságot, és vállalatok, de akár egész piaci szegmensek fennmaradása múlhat azon, hogy sikerül-e versenytársaikat megelőzve reagálni a megváltozott fogyasztói/felhasználói szokásokra. Ehhez pedig – többek között – informatikus kell. Sok informatikus.

Az elmúlt két év globális digitalizációs folyamatai már azokat a munkavállalókat is felszippantották, akik alig konyítanak valamit az IT-hoz. A helyzetet nem könnyíti meg, hogy a globális IT-piac szemszögéből nézve Kelet-Európa lett az új India, és számos multinacionális techvállalat helyezi át fejlesztő központját, support centerét hazánkba. Annak ellenére, hogy egy magyar IT-szakember munkabére mintegy 30 százalékkal magasabb, mint a világ második legnépesebb országában dolgozóké, a megrendelők itt jóval többet is kapnak a pénzükért: és nem csak a földrajzi adottságok miatt, hanem kulturális értékeink, de még az oly sokszor ostorozott – regionálisan azonban még mindig kiemelkedően eredményes – oktatási rendszerünk miatt is. Magyarország néhány éven belül a régió kiemelkedő IT-hubjává válhat.

Most bánhatja, aki nem nintendózott eleget kiskorában! – gondolhatnánk. És bánjuk is, mivel csak a tavalyi évben mintegy 25-30 százalékos bérnövekedés történt az informatikai piacon. Felfokozott versenyhelyzet alakult ki a jól képzett IT szakemberekért, a legkeresettebbek a Java/Javascript, C#, C/C++, Python, Kotlin, Swift és PHP fejlesztők, de az átlagosnál is jobban keresnek a DevOps mérnökök, full-stack fejlesztők, a data scientist vagy machine learning mérnöki pozícióban dolgozók, illetve a különlegesebb programnyelvre (például a Go vagy a Ruby) specializálódott fejlesztők. A home office megteremtette a lehetőséget arra is, hogy az IT-területen dolgozók otthonuk kényelmébőlkülföldre dolgozhassanak külföldre, ami tovább nyomja felfelé nyomja a hazai béreket.
 

A több mint 10000 IT-szakértő tagot tömörítő regionális IT közösségünk, a Mndwrk Community számára a hazai és globális munkaerőpiacon kialakult helyzet két dolgot jelent: egyrészt kiemelkedő bérezéssel tudunk munkahelyet közvetíteni freelancer vagy projekt munkát vállaló IT-szakemberek számára itthon és külföldön egyaránt; másrészt, több mint 2 évtizednyi tapasztalattal rendelkezünk IT munkaerő toborzás területén, és pontosan tudjuk, hogy a kiemelkedő bérezés önmagában nem elég a munkavállalók elcsábításához, pláne nem a megtartásához.


Az új környezet a munkáltatók részéről is újfajta megközelítést igényel. A stratégiai tervezés elengedhetetlen, de a vállalatvezetőknek sokkal gyorsabban kell nagyobb fajsúlyú döntéseket meghozni, mint korábban. Ez nagyobb kockázatottal jár, ezért rugalmasabb, agilisebb megközelítésre van szükség az erőforrások – köztük a munkaerő – allokálását illetően. Ezt a rugalmasságot kétféleképpen érhetik  el  a cégek: vagy a munkavállalók megtartásába kell az eddigieknél nagyságrendekkel több energiát (és pénzt) fektetniük, például az employer branding eszközeivel, vagy fontolóra vehetik az adaptív IT-munkaerő alkalmazását.

Milyen lesz a jövő IT-munkahelye? Mi motiválja az IT szakembereket? A blockchain alapú technológiák, kriptovaluták elterjedésével, az NFT, és a minden idők legnagyobb – ráadásul készpénzben történő – cégfelvásárlását jegyző metaverzum-korszak kezdetén azzal kell szembesülnünk, hogy minden második fejlesztő nyitott arra, hogy munkahelyet váltson, amennyiben az új munkahely érdekesebb, a jövő kihívásainak megfelelőbb technológiát fejleszt.

Kiss Attila, az Mndwrk Zrt. alapító-vezetője

A remote work az IT-projektek többségében nemhogy hátrányt, hanem egyenesen előnyt jelent. Ami a kreatívan szárnyaló informatikai mérnököket továbbállásra készteti, azok a túlszabályozott céges policyk, vagy az, ha nincs ráhatásuk egy olyan technológiai döntésre, amely az ő munkájukat is évekre nemkívánatos keretek közé szorítja. Az iparágbankialakult keresleti munkaerőpiacon ezért a váltás egyik szempontja, hogy ezektől a kötöttségektől megszabaduljanak. Egyre több IT-szakember dönt úgy, hogy freelancerként vállal munkát, hogy ő dönthesse el, milyen projekteken dolgozik, kíváncsi az új csapatokkal való együttműködésre, ahol újabb technológiákat sajátíthat el, és bekapcsolódhat nemzetközi projektekbe. Amitől csak még értékesebb lesz a munkaerőpiacon. Hogy lesz-e rájuk kereslet a következő projektre? Lesz.

A technológiai fejlődés exponenciális gyorsulásával egyre inkább az a tudásmegosztás, a life-long-learning, és az egyén érdeklődésének megfelelő projektek maradnak az IT-szakemberek érdeklődésének középpontjában. A Mndwrk Community mindezt heti rendszerességgel megrendezett technológiai meetupokkal, hazai és nemzetközi szakértők bevonásával készülő IT lifestyle MndTalk interjúkkal, ismert és (még) ismeretlen startupok belső működését és ötleteit bemutató videókkal és a piaci trendeket boncolgató szakmai blogokkal biztosítja tagjai számára. Akár community tagként (a tagság ingyenes) vagy partnerként is lehet csatlakozni a Mndwrk Communityhez.

Kelet-Európa legnagyobb IT közösségét építjük, ahol halak és a folyók egymásra találnak…

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.