Rekord összegért, 2,4 millió dollár értékű kriptovalutáért vásároltak meg egy virtuális ingatlant a Decentraland online világában - derült ki a vevő, a Tokens.com kriptobefektető és a Decentraland közösen kiadott keddi közleményéből. Az újabban metaverzumnak is nevezett digitális környezetben a felhasználók avatárként találkozhatnak másokkal, sétálhatnak, épületeket kereshetnek fel, és ahogy most is kiderült, saját földterületeket szerezhetnek maguknak.
Az ilyen környezetek népszerűsége az utóbbi időben azzal párhuzamosan növekszik, ahogy a világjárvány miatti korlátozásokkal az emberek a korábbinál több időt töltenek a világhálón. A felhajtás a múlt hónapban tetőzőtt, amikor a Facebook anyacége is Meta Platformsra változtatta a nevét, hogy a márka átalakításával tükrözze új fókuszát a virtuális valóságot és az abban fejlesztett termékeket illetően.
Maga a Decentraland a metaverzum egy olyan aspektusa, amely a blokklánc-technológiára épül. Az itt létrehozott ingatlanokat és egyéb értéktárgyakat nem helyettesíthető tokeneken (NFT-ken) keresztül értékesítik, amelyek az eredetiség és az egyediség igazolására szolgálnak, és alkalmasak a digitális világban létrehozott dolgokat adásvételére, ezen keresztül pedig a pénzügyi eszközök közé emelésére is.
A kriptorajongók így spekulatív befektetésként vásárolnak virtuális földeket a Decentraland kriptovalutájával, a MANA-val. Éppen ezt tette a Tokens.com leányvállalata, a Metaverse Group is, amely hétfőn 618 ezer MANA-t költött az OpenSea NFT-piactéren keresztül a virtuális telekre, ami az akkori árfolyamon több mint 2.4 millió dollárt (több mint 780 millió forintot) ért, és ezzel a Decentraland eddigi legértékesebb tranzakciója volt.
Az biztos, hogy befektetők már vannak
Ahogy a bejelentésből kiderül, a terület a Decentraland térképének "Fashion Street" nevű szegmensében található, és a tervek szerint digitális divateseményeket rendeznek majd rajta, plusz virtuális ruhákat árulnak majd az avatároknak. A 6090 virtuális négyzetméteren elterülő ingatlan 116 kisebb, egyenként 52,5 négyzetméteres parcellából áll, ami hozzáadódik a Metaverse Group által már korábban meszerzett birtokhoz.
Júniusban egy másik virtuális földterület a Decentralandban 1.295.000 MANA-ért kelt el, ami akkoriban 913 228 dollárnak felelt meg, és a befektetők azon is digitális bevásárlóközpontot építettek a virtuális ruhák árusítására. A Reuters beszámolójából viszont kiderül, hogy a hírügynökség munkatársai azóta többször is felkeresték a helyet, de nem találkoztak rajta vásárlókkal. Nem meglepő, hogy a MANA árfolyama is rendkívül ingatag: a Coinbase szerint ebben a hónapban az ötszörösére erősödött, köszönhetően jórészt a Facebook névváltoztatásának.
Bár a mostani tranzakció a Decentraland szempontjából rekordot jelent, a hasonló volumenű üzletek már egyáltalán nem számítanak ritkaságnak a virtuális javakkal való kereskedelemben. A múlt héten példul 550 etherért (ugyancsak 2,4 millió dollárnyi kriptovalutáért) kelt el egy virtuális földterület az Axie Infinity NFT-játék térképének középső részén. A szolgáltató szerint az ilyen ingatlanoknak komoly szórakoztatóipari, társadalmi és gazdasági értéket adnak majd a jövőbeni forrásáramlások, ezért kerülhet sor ma már ilyen nagyságrendű eladásokra is a platformon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak