Egy bejegyzés, és minden megváltozik a kriptopiacon. Tavaly év végén, amikor átmenetileg a 108 ezer dollár fölé ment a bitcoin árfolyama, egyes elemzők azt sem tartották elképzelhetetlennek, hogy belátható időn belül akár a 150 ezer dollárt is elérheti. Aztán a dolgok másként alakultak, és az árfolyam zuhanni kezdett. Február végén volt olyan rövid időszak, amikor 80 ezer dollár alatt kereskedtek az egész piacot erősen befolyásoló kriptovalutával.
Ám tegnaptól ismét nyerő szériába kerültek a kriptózók: Donald Trump elnök ugyanis bejelentette, hogy az USA stratégiai tartalékot fog képezni bitcoinból és néhány más kriptovalutából. Az elnök szerint ez is egy kritikus iparág, ami ellen a Biden-kormányzat évekig erkölcstelen támadásokat intézett.
A lépést a kriptovaluta-piac szereplői is szorgalmazták. Úgy vélik, ha az USA a kriptovalutákból is hasonló tartalékot képezne, mint az aranyból, az végre teljes mértékben legitimálná ezeket a befektetési eszközöket.
Amúgy Trump bejelentésében nincs semmi újdonság: hivatalba lépése után az első végrehajtási rendeleteinek egyike a digitális eszközök és a blockchain technológia támogatásáról szólt. De már a választási kampányban is beszélt arról, hogy nemzeti kriptovaluta-tartalékot fog képezni.
A republikánus törvényhozók sem egységesek
A javaslatok már bekerültek a törvényhozás folyamatába. Az egyik javaslat szerint, amit állítólag több republikánus szenátor támogat, az amerikai államkincstár 1 millió bitcoint vásárolna (jelenlegi árfolyamon ez kb. 90-95 milliárd dollár). De hogy pontosan mi lesz a folyamat vége, még bizonytalan. A Financial Times szerint ugyanis a republikánus törvényhozók nem egységesek a kérdésben. Egyesek szerint egy ilyen lépéssel a kormányzat az adófizetők pénzét veszélyezteti. De van olyan – szintén republikánus – vélemény, hogy a döntés összeférhetetlenségi aggályokat is felvet. Az elnök tanácsadói között vannak ugyanis olyanok, akiknek jelentős kriptopiaci befektetéseik vannak.
Itt van például mindjárt az elnök mesterséges intelligencia- és kriptopénz-cárja, David Sacks. A befektető és az által alapított Craft Ventures állítólag kriptovalutákban tartott befektetéseit Trump beiktatása után eladta, de a Craft Ventrues befektetőként továbbra is érdekelt több kriptoipari startupban.
Trump konkrét tokeneket is megnevezett posztjában: a tartalékképzésben a bitcoinnak, az ethernek (2350 dollár körül jegyzik), valamint a solanának (kb. 160 dollár), az XRP-nek (kb. 3 dollár) és a cardanónak (jelenleg 1 dollár alatt) lesz szerepe. Utóbbi volt egyébként a legnagyobb nyertese Trump megszólalásának: több mint 70 százalékkal ugrott meg az árfolyama.
A kriptocégek ellen a Biden-kormány alatt indított vizsgálatokat Trump beiktatása után villámgyorsan leállították. Az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet, a SEC például nem vizsgálja tovább a Coinbase-t. A céget 2023-ban vádolták meg engedély nélküli értékpapír-kereskedelemmel. Szintén megszüntették a vizsgálatot a Gemini és az OpenSea kriptotőzsdék ellen.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak