A Brexit után sem akar lemaradni a globális technológiai versenyben az Egyesült Királyság. Sajid Javid belügyminiszter a londoni Tech Weeken jelentette be, hogy különleges vízumot biztosítanak a britek azoknak a személyeknek, akik az Egyesült Királyságban szeretnének vállalkozást indítani.
Sarokig tárt kapu szűrőkkel
A cél nagyon egyszerű: új és vonzó csatornát nyitni a tehetséges vállalkozók előtt azzal, hogy külföldiként is minél egyszerűbben és gyorsabban tudjanak vállalkozást indítani a szigetországban. Már létezik hasonló jellegű beutazási engedély, de az elképzelés szerint az új vízum azt is kiváltaná. Az életképes startupok ugyanis munkahelyet teremtenek, és ösztönzik a gazdasági növekedést.
A rendszerbe komoly szűrőket is beépítenek. Ugyanis a vízum megszerzésének feltétele a felsőfokú végzettség, vagy egy olyan támogató – vállalkozás esetében ez lehet akár egy akcelerátor is –, amely validálja az adott vállalkozás üzleti elképzeléseit.
A programot hozzáillesztik egyéb tehetségvonzó programokhoz, illetve az azokat támogató vízumrendszerhez. A belügyminiszter arról is beszélt, hogy a kivételes tehetségeknek biztosított éves vízumkeretet is a duplájára emelik, így hamarosan kétezren kaphatják meg ezt a lehetőséget. A programot 2019-től indítanák.
Eddig is támogatták a befektetéseket
Az Egyesült Királyság eddig biztosított különleges vízumot tehetségeknek. Az ún. Tier 1-es vízumokra vállalkozók (legalább 200 ezer font befektetés), különleges tehetségek (a tudományterületükön kiemelkedőt alkottak), magasan képzett szakemberek és művészek, valamint befektetők (2 millió font befektetés).
London fogadókészségét a magyar startupok is érezhették. Az Egyesült Királyság budapesti nagykövetsége is aktívan bekapcsolódott abba, hogy innovatív megoldásokat fejlesztő vállalkozások kerüljenek be az elsősorban londi startup-világ körforgásába.
Az akkori nagykövet, Jonathan Knott, aki 2015-ig töltötte be a posztot, azzal ecsetelte lapunknak az Egyesült Királyság vállalkozástámogató szemléletét, hogy a szigetországban a legegyszerűbb vállalkozni. A cégalapítás gyors, a költsége jelképes, és kockázati befektetőből sincs hiány.
A nagykövetség és a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara (BCCH) idén újabb kampányt indított, most már kifejezetten a Brexitre való felkészülés jegyében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak