Kiderült, hogy képzeli megszűrni a Facebook a magukból hülyeségeket öntő, álhírekkel operáló oldalakat. A végtelenül egyszerű kérdőív ötlete ezer sebből vérzik.

A teljesen légből kapott, de első blikkre sokkolónak, izgalmasnak, érdekesnek tűnő szalagcímek terjesztésével egyes nagyon sokat kerestek, míg mások különböző politikai érdekek erősítésére használták a módszert. Az álhírek gyártása olcsó, gyors és egyszerű folyamat, miközben fellépni ellene meglehetősen nehéz. Legalábbis mindezidáig nem született üdvözítő megoldás. Az egyik leginkább érintett szereplő, a Facebook sem valószínű, hogy frissen kiszivárgott új módszerével fog megszabadulni ezektől a nem kívánt élősködőktől.

Vajúdtak a hegyek...

A közösségi hálózaton sem ma kezdődött a sztori, ám igazából a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban vált világossá, mennyire durván képesek az álhírek tematizálni a személyes hírfolyamokat, és ezen keresztül formálni, torzítani a közgondolkodást. A cég némi tagadási fázist követően aztán nekilátott a munkának, ám a tavalyi próbálkozások nem bizonyultak elégségesnek. A Facebook alapítója, Mark Zuckerberg év elején elő is állt a nagy fogadalommal, miszerint idén már tényleg rendbe rakják az oldalt. Ezt követően aztán gyorsan konkrét intézkedéseket is bejelentettek. Az első nagy változást a felhasználói hírfolyam átalakítása adja, ahol a lájkvadász posztok helyett inkább a hozzászólásokra és egyéb, mélyebb interakciókra ösztönző bejegyzések lesznek favorizálva.

Ebbe a változásba illeszkedne bele az álhírek kiszűrése is, ám ehhez meglehetősen sajátos megoldást választott a cég. A még nem élesített "szuperfegyver" részleteiről elsőként a BuzzFeed számolt be, de később az abban foglaltak valóságtartalmát más amerikai lapoknak is megerősítette a Facebook. Eszerint a cég egy mindössze két kérdésből álló kérdőívet fog bizonyos felhasználók orra alá tolni, és az ezekből nyert információk alapján határozza meg, mit tekint megbízható hírforrásnak. De lássuk a kérdéssort a maga teljes, megrendítő valóságában!


Felismeri a következő weboldalakat?
Igen / Nem

Mennyire bízik meg ezekben az oldalakban?
Teljesen / Nagyon / Némileg / Alig / Egyáltalán nem


És ennyi. A problémamegoldási kísérlet spártai egyszerűsége még akár dícséretes is volna, ám a rendszer szinte biztos, hogy ettől nem válik majd hirtelen álhírektől mentes tényparadicsommá.

Kecskére káposztát

A Facebooktól származó információk szerint ezeket a kérdéseket nem mindenki, csak véletlenszerűen kiválasztott egyének kapják majd meg. Az ő válaszaikból pedig elvileg kirajzolódik, hogy az egyes oldalaknál hogy alakul az ismertség és a megbízhatóság aránya. Ahol ez magas, azok bekerülhetnek a hírfolyamba. Ahol nem, azok a cikkek pedig eltűnnek a süllyesztőben.

A témával kapcsolatban meglehetősen egyöntetű, negatív vélemények láttak napvilágot az elmúlt órákban a tengerentúli sajtóban. Való igaz, nehéz nem észrevenni, hogy a cég pontosan azoknak a véleményére építve remél tisztulást, akik simán megosztják, hogy gyíkemberűrhajót találtak az Antarktisz jegében, meggyőződéssel hirdetik, hogy a Föld lapos, vagy éppen lelkesen osztogatnak egymásnak számsorokat krónikus megbetegedések kezelésére.

Tehát a Facebooknál mondjuk Magyarország esetében borítékolhatóan az fog kijönni, hogy ugyan nem ismeri mindenki a mindentudasfaja.info oldalt (kitalált név), de aki igen, az szinte kivétel nélkül rendkívül megbízhatónak tartja. Ezzel párhuzamosan pedig a HVG online változatáról minden bizonnyal sokan azt állítják majd, hogy ismerik, ám a politikai hovatartozásnak megfelelően szélsőségesen pozitív, illetve negatív értékeléseket kap megbízhatóság szempontjából. Azaz utóbbi jó eséllyel rosszabb pozícióba kerül, mint a víz DNS-ének mibenlétét cikksorozatban boncolgató "riválisa". Egészségünkre!

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.