A Google eredetileg 2019 augusztusát jelölte meg, amikor a hosszas vergődés után végre nyugdíjazza majd 2011-ben indított közösségi hálózatát. A döntést közvetlenül megelőzte The Wall Street Journal október eleji riportja, amelyben a lap egy félmillió felhasználót érintő szoftverhibáról számolt be: ez állítólag a külső alkalmazások fejlesztői számára olyan profiladatokhoz való hozzáférést tett lehetővé, amelyeket amúgy nem lett volna szabad elérniük.
Most, két hónappal később ismét egy hasonló hibára derült fény, amely már a Facebook szeptember végi, 50 millió fiókot érintő incidensét idézi: a Google+ esetében most egy hasonló probléma nyomán potenciálisan 52,5 millió felhasználó személyes adatai kerülhettek illetéktelen kezekbe. Nevekről, születési időpontokról, email-címekről, párkapcsolati helyzetekről vagy munkahelyi információkról van szó, a rendellenesség november elején hat napon át volt tapasztalható.
A küszködésből igazi szabadesés lett
A Google minderről egy tegnapi blogbejegyzésben adott tájékoztatást. A posztból egyrészt kiderül, hogy a következő 90 nap során fokozatosan letiltja majd az API hozzáféréseket a Google+ felhasználói információihoz, másrészt a szolgáltatás bezárásának tervezett időpontját is előrehozza. Eszerint a közösségi hálót nem augusztusban, hanem már áprilisban lelövik, a felhasználók biztonságára és bizalmának fenntartására hivatkozva a fejlesztők esetleges érdeksérelmével szemben.
A vállalat közleménye alapján a Google+ fejlesztése aránytalanul sok erőforrást emésztett fel ahhoz képest, hogy sem a fogyasztók, sem az alkalmazásfejlesztők körében nem bizonyult különösebben sikeresnek. Ezt a Google úgy fogalmazta meg, hogy a felhasználók korlátozott interakciót folytatnak az applikációkkal. A felhasználói munkamenetek 90 százaléka ráadásul 5 másodpercnél is rövidebb – más szóval, a regisztrációk túlnyomó többségének köze sincs a tényleges felhasználáshoz.
A Google bejegyzése igyekszik mindenkit megnyugtatni, hogy a hibák csak az adatokhoz való hozzáférés lehetőségét jelentették, de egyelőre nincs tudomásuk róla, hogy ezzel bárki is élt volna, vagy akár bármelyik alkalmazásfejlesztőnek tudomása lett volna róla. A Google+ teljes lekapcsolásáig folyamatos tájékoztatást ígérnek, például azzal kapcsolatban, hogy miként tudják majd biztonságosan letölteni vagy migrálni a közösségi hálózatban lévő adataikat.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak