Bár úgy tűnt, a gazdasági és geopolitikai problémákkal gazdagon megtűzdelt tavalyi év különleges mélypontot hozott a mobiltelefonoknál, a jelek szerint igaz a mondás, miszerint mindig van lejjebb. Az IDC ugyanis kiadta frissített előrejelzését a szektorral kapcsolatos idei és középtávú kilátásokról.
Az amerikai piackutató a világkereskedelmet sújtó nehézségek elhúzódása miatt kénytelen volt alaposan korrigálni korábbi jóslatát. Jelenleg már csak szűk 1,2 milliárd darabosra taksálják az idén leszállított okostelefonok mennyiségét, ami a tavalyi, kétszámjegyű zuhanást hozó teljesítménynél is gyengébb. Az 1,1 százalékos visszaesés még rosszabb adatnak tűnik annak fényben, hogy az IDC legutóbb 2,8 százalékos bővülést prognosztizált 2023-ra.
Az okostelefon-piac várható alakulása operációs rendszerek szerint (forrás: IDC)
Ugyanakkor jövőre végre elindulhat a fellendülés. Az IDC 2024-re 5,9 százalékos visszapattanást vár. A 2022-től 2027-ig tartó periódusra nézve pedig átlagosan 2,6 százalékos bővüléssel számolnak. Mindezt a fejlett piacokon a most gazdasági megfontolásokból elmaradó készülékfrissítések beindulása támogathatja, ezzel párhuzamosan pedig a feltörekvő régiókban folyamatosan nőhet az okostelefonokkal rendelkezők aránya, ami megágyaz a hosszú távú, stabil növekedésnek.
A piac bezuhanásának egyébként a vásárlók szempontjából egy komoly pozitív következménye is van. Miközben az értékesített készülékek átlagára (ASP) az elmúlt években fokozatosan emelkedett, ez a trend idén megfordulhat. Az IDC szerint a tavaly mért 415 dolláros szintről 2027 végére várhatóan 376 dollárra mérséklődik az ASP.
Máshol sem bizakodnak
A fentiek egyébként egybevágnak egy másik meghatározó piackutató januárban közölt előrejelzésével. A Gartner ugyanis a személyi infokommunikációs eszközök egészére vonatkozóan nehéz évet vár, ami a mobilos eladásakat illetően 4 százaléknyi mínuszban ölthet testet.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak