A KPMG év elején végzett vezérigazgatói felmérése a körülményeknek megfelelően nem festi élénk rózsaszínre az előttünk lévő horizontot. A túlélés hónapjait követően azért a CEO-k többsége már az újraindulásra készül.

A KPMG korábban évente készítette el vezérigazgatókat célzó felmérését, ám a koronavírus ezen a gyakorlaton is változtatott. A tanácsadó tavaly nyáron például egy kifejezetten a pandémia első hullámának hatásaira fókuszáló kutatást végzett, amit idén év elején egy újabb követett. Ez utóbbi eredményeit hozták most nyilvánosságra.

Február és március folyamán félezer vállalatvezetőt interjuvoltak meg 11 kulcspiacon (többek között USA, Kína, Ausztrália, India és a nagyobb nyugat-európai országok). A bevont cégek szintén 11 kiemelt fontosságú iparágban érdekeltek, így a KPMG szerint a kutatási anyag jó barométerként szolgál globális trendek felvázolására. A vezérigazgatók mindegyike komoly szervezetet irányít, hiszen a "belépő szintet" 500 millió dolláros éves forgalomnál húzták meg, a megkérdezettek több mint harmada pedig legalább évi 10 milliárd dollárnyi bevétellel büszkélkedhet. 

Sose lesz már ugyanolyan

A cirkalmas nevű KPMG 2021 CEO Outlook Pulse Survey egyik legfontosabb megállapítása, hogy a topvezetők döntő többsége már lemondott arról, hogy idén az élet visszatérjen a korábban megszokott kerékvágásba. A megkérdezettek közel fele (45%) szerint erre 2022-ig kell várni, miközben a válaszadók majdnem negyede (24%) úgy látja, cége (és a világ) már sosem fog úgy működni, mint 2019-ben. A maradék 31 százalék azonban optimistább: ők úgy látják év végéig visszarázódhatnak a dolgok.

Az újraindulás körüli bizonytalanság egyik legsarkallatosabb pontja a lakosság (és ezen belül a munkatársak) oltottsági szintje. A CEO-k elsöprő többsége (90%) gondolkodik azon, hogy megkéri a kollégákat arra, hogy személyesen jelentsék, amennyiben sikerült beoltatni magukat. A válaszadók harmada szerint azonban gondot jelent a koronavírussal kapcsolatban terjedő dezinformáció, illetve az egyes vakcinákkal kapcsolatban felmerült problémák, mivel ezek hátráltatják a megfelelő oltottsági arány elérését.

Gyorsan változó viszonyok

Érdekes módon bizonyos területeken nagyot fordult a vezérigazgatók véleménye a már említett tavaly nyári megkérdezés óta. Augusztusban még több mint kétharmaduk (69%) nyilatkozott úgy, hogy biztosan vissza fognak venni a cég fizikai jelenlétéből, azaz például az irodaterületből. Ehhez képest az idei válaszok között már csak 17 százalékot tesz ki ez a vélekedés. Ezzel összhangban az a sokszor hangoztatott vélekedés sem igazolódik vissza egyértelműen az eredményekből, hogy a távmunka hosszabb távon hatalmas lendületet kap. A friss felmérésben ugyanis a CEO-k mindössze 30 százaléka tervezi azt, hogy munkatársainak többsége egy héten legalább 2-3 napot otthonról dolgozzon.

A digitalizáció azonban egyértelműen jelen van minden cégvezér prioritási listáján. A válaszok alapján a kollaborációs és kommunikációs eszköz tár erősítése mellett komoly hangsúly van azon, hogy az ügyfelekkel való interakciókat is a lehető legnagyobb mértékben tereljék a virtuális térbe.

Fő a biztonság

Talán a legérdekesebb része a tanulmánynak az a rész, amelyik a CEO-k növekedéssel kapcsolatos félelmeit, problémaköreit taglalja. Itt a két megkérdezés között eltelt néhány hónap óriási kilengéseket hozott a legfontosabb témák szempontjából. 

 

Növekedést fenyegető területek, témák a CEO-k szerint (forrás: KPMG)

 

Ahogy a fenti grafikonból kitűnik, tavaly augusztusban még a megfelelően képzett és tehetséges munkaerő miatt aggódtak leginkább a vezérigazgatók, ám ugyanez a téma idén már szinte említést sem kapott. Ettől teljesen ellentétes pályát futott be viszont az informatikai biztonság. Bár az adatvédelem és egyéb témák mint a vállalat boldogulását veszélyeztető elemek tavaly is felbukkantak néhány válaszadónál, ám mára ez a téma toronymagasan a legégetőbb problémává vált.

Utóbbin persze nem lehet csodálkozni, hiszen a távmunkára, otthoni oktatásra kényszerített tömegek csak felerősítették az internetes bűnözők kedvét. És ha mindez nem lenne elég, az elmúlt hónapokban súlyosabbnál súlyosabb, állami hátterű hekkelésekről érkeznek hírek: elég csak a múlt év végén robbant SolarWinds-botrányt, vagy éppen a Microsoft Exchange sérülékenysége miatt idén megfertőződött szervezetek tízezreit említeni.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.