Az emberszerű robotokat fejlesztő Figure új megállapodást jelentett be a ChatGPT gyártójával, melyen keresztül felgyorsítaná a gépek tanulási folyamatait.

Az amerikai kereskedelmi kamara adatai szerint már tavaly augusztusban is több mint 600 ezer betöltetlen állás volt az ottani gyártóiparban, a helyzet pedig máshol sem sokkal kedvezőbb. Az ebből fakadó keresletet használnák ki azok a vállalkozások, amelyek reményeik szerint az emberekre szabott munkakörnyezetekben is működőképes, humanoid robotokkal lépnének piacra az emberszerű képességeket igényelő, de veszélyesek vagy más okból népszerűtlenek ítélt feladatok elvégzéséhez. Ilyen vállalkozás a mindössze 2022 óta működő Figure AI is, ahol 2,6 milliárd dolláros értékelés mellett úgy szereztek 675 millió dollárnyi tőkefinanszírozást, hogy egyelőre nem sikerült előállniuk semmilyen kereskedelmi forgalomba hozható termékekkel.

A társaság befektetői között ott található a Microsoft, az Nvidia, az Amazon alapítójának személyes befektetéseit kezelő Bezos Expeditions, vagy mások mellett az OpenAI is, az utóbbival pedig a Figure együttműködési megállapodást írt alá a robotokhoz való, új generációs MI-modelleket fejlesztéséről. A vonatkozó közlemény alapján az OpenAI kutatásaira és nagy multimodális modelljeire építve alakítanák ki a gépek "nyelvi feldolgozási és érvelési képességét", és ezen keresztül felgyorsítaná a Figure kereskedelmi ütemtervének megvalósítását. A szóban forgó terveket a társaság vezérigazgatója úgy jellemezte, hogy ha a humanoidok sikeresen kiváltják majd a nemszeretem munkákat, akkor sok millió, esetleg milliárd darab eladására számítanak.

Tanulni, tanulni, tanulni

Az OpenAI termékekért és partnerkapcsolatokért felelős alelnöke ugyanebben a közleményben arról beszélt, hogy vállalata mindig is a robotikához való visszatérést tervezte (az előző évtized végén még több ilyen projektet is futtatott), a Figure-ral közösen pedig lehetőséget látnak annak felfedezésére, hogy mire lehetnek képesek a humanoid robotok az említett, nagy teljesítményű multimodális modellek segtségével. Az OpenAI ezek szerint meggyőzőnek tartja a Figure eddigi eredményeit, és olyan robotok fejlesztésére törekszik, amelyek a mindennapi életben is hasznosnak bizonyulhatnak. A cég első, Figure-01 nevű robotja is többcélú eszköz lenne, ami alkalmas gyártási, logisztikai, raktározási vagy kiskereskedelmi feladatok ellátására.

A Figure nemrég olyan videót tett közzé a robotról, amelyben az egy kávéfőzőt üzemeltet, és az ilyesmit állítólag az emberek tevékenységének megfigyelésével képes elsajátítani. Ezt mérföldkőnek nevezték a "végponttól végpontig működő MI-re", amennyiben a modell egyetlen lépésben tanulja meg az alkalmazások összes fázisát, és nem egyesével, egymás után. A Figure szerint ez minden használati esethez skálázható a megfelelő módon, és ahogy bővül majd a robotok flottája, úgy gyűjthetnek az eszközökből egyre több új adatot – az új adatokon pedig újra kiképezhetik őket, folyamatosan javítva a gépek teljesítményét. Mindebből persze még nem látszik sok minden, de ahogy a fenti ügylet is jelzi, a befektetők biztosak az óriási növekedésben.

(a kép forrása: Figure @ youtube.com)

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.