Az amerikai kereskedelmi kamara adatai szerint már tavaly augusztusban is több mint 600 ezer betöltetlen állás volt az ottani gyártóiparban, a helyzet pedig máshol sem sokkal kedvezőbb. Az ebből fakadó keresletet használnák ki azok a vállalkozások, amelyek reményeik szerint az emberekre szabott munkakörnyezetekben is működőképes, humanoid robotokkal lépnének piacra az emberszerű képességeket igényelő, de veszélyesek vagy más okból népszerűtlenek ítélt feladatok elvégzéséhez. Ilyen vállalkozás a mindössze 2022 óta működő Figure AI is, ahol 2,6 milliárd dolláros értékelés mellett úgy szereztek 675 millió dollárnyi tőkefinanszírozást, hogy egyelőre nem sikerült előállniuk semmilyen kereskedelmi forgalomba hozható termékekkel.
A társaság befektetői között ott található a Microsoft, az Nvidia, az Amazon alapítójának személyes befektetéseit kezelő Bezos Expeditions, vagy mások mellett az OpenAI is, az utóbbival pedig a Figure együttműködési megállapodást írt alá a robotokhoz való, új generációs MI-modelleket fejlesztéséről. A vonatkozó közlemény alapján az OpenAI kutatásaira és nagy multimodális modelljeire építve alakítanák ki a gépek "nyelvi feldolgozási és érvelési képességét", és ezen keresztül felgyorsítaná a Figure kereskedelmi ütemtervének megvalósítását. A szóban forgó terveket a társaság vezérigazgatója úgy jellemezte, hogy ha a humanoidok sikeresen kiváltják majd a nemszeretem munkákat, akkor sok millió, esetleg milliárd darab eladására számítanak.
Tanulni, tanulni, tanulni
Az OpenAI termékekért és partnerkapcsolatokért felelős alelnöke ugyanebben a közleményben arról beszélt, hogy vállalata mindig is a robotikához való visszatérést tervezte (az előző évtized végén még több ilyen projektet is futtatott), a Figure-ral közösen pedig lehetőséget látnak annak felfedezésére, hogy mire lehetnek képesek a humanoid robotok az említett, nagy teljesítményű multimodális modellek segtségével. Az OpenAI ezek szerint meggyőzőnek tartja a Figure eddigi eredményeit, és olyan robotok fejlesztésére törekszik, amelyek a mindennapi életben is hasznosnak bizonyulhatnak. A cég első, Figure-01 nevű robotja is többcélú eszköz lenne, ami alkalmas gyártási, logisztikai, raktározási vagy kiskereskedelmi feladatok ellátására.
A Figure nemrég olyan videót tett közzé a robotról, amelyben az egy kávéfőzőt üzemeltet, és az ilyesmit állítólag az emberek tevékenységének megfigyelésével képes elsajátítani. Ezt mérföldkőnek nevezték a "végponttól végpontig működő MI-re", amennyiben a modell egyetlen lépésben tanulja meg az alkalmazások összes fázisát, és nem egyesével, egymás után. A Figure szerint ez minden használati esethez skálázható a megfelelő módon, és ahogy bővül majd a robotok flottája, úgy gyűjthetnek az eszközökből egyre több új adatot – az új adatokon pedig újra kiképezhetik őket, folyamatosan javítva a gépek teljesítményét. Mindebből persze még nem látszik sok minden, de ahogy a fenti ügylet is jelzi, a befektetők biztosak az óriási növekedésben.
(a kép forrása: Figure @ youtube.com)
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak