A Boston Dynamics nemrég tett közzé egy videót, amelyben a világ legfejlettebb humanoid robotjának mondott Atlas egy viszonylag nehéz autóalkatrészt (konkrétan egy lengéscsillapító rugóstag elemét) pakolja különböző módokon különböző helyekre. Az Atlast a korábbi felvételeken már láttuk súlyosabb tárgyakat, például szerszámosládát vagy deszkát cipelni, amelyek emelgetése, szállítása és lerakása könnyen felboríthatná a robot egyensúlyát, ezen keresztül pedig magát a robotot is. A mostani mutatvány azonban ezekhez képest is előrelépést jelent, amennyiben az Atlas az eddigieknél finomabban használható kezekkel dolgozik.
Az Ars Technika riportja alapján a korábbi megoldás egyetlen forgást biztosított a tenyérnél, ami ráadásul maximális erővel szorított meg bármit, amit a robot felkapott: az említett deszka esetében például tönkre is tette a fát. Az új kezeket azonban három ujjal és ujjanként két ízülettel tervezték egy közös forgásponttal a kéz fején, az ujjak pedig mindkét irányban hajlíthatók, így az Atlas képes tényleg kézbe venni a tárgyakat ahelyett, hogy összeroppantaná őket. A lengéscsillapító persze nem éppen törékeny, de bonyolult a felülete, így majdnem 15 kilogrammos tömegével együtt annak sem egyszerű feladat a precíz mozgatása.
Kis lépésekkel, de folyamatosan fejlődik
A beszámolóból kiderül, hogy a mostani felvétel is a Boston Dynamics laborjában készült, de a berendezett környezet ezúttal is jól szimulálja a repetitav gyártási vagy szállítási munkákat, azokra hajazó manipulációs kihívások elé állítva a robotot. A felvételen szereplő alkatrészt is számtalan módon tudná helytelenül megfogni, ügyelnie kell rá, hogy rakodáskor ne csapja oda a polchoz, és tekintettel kell lennie mindenféle külső akadályokra. Azt azért a cikkben is kiemelik, hogy a videó előre kiszámított műveleteket mutat be, vagyis az Atlasnak bizonyára nehezebb dolga lenne a korábban nem látott és fel nem dolgozott tárgyakkal.
A bemutató ettől függetlenül látványos, és ahogy az Ars Technika írja, kifejezetten elismerésre méltó, hogy az Atlas új verziójának mozgása inkább egy részeg emberre hasonlít, mint egy robotra. A gép problémamegoldó képességét egyébként a Boston Dynamics rendszeresen szemlélteti hasonló filmeken. Legutóbb tavaly januárban számoltunk be róla, hogy az Atlas fejlesztésében elkezdtek a konkrét emberi munkakörnyezetekre koncentrálni, és a robot akkor már nem csak akadálypályákon vitézkedett, hanem egy építési helyszínen navigált, sőt egy szerszámos táskát is ügyesen felhajított egy emberi munkásnak az állvány tetejére.
a kép forrása: Boston Dynamics @ youtube.com
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak