A kínai cég legfrissebb üzleti eredményein az látszik, hogy még a szankciók jelentette vasmacskával is képes impresszív növekedési számokra.

Amikor idén tavasszal magasabb fokozatba kapcsolt az amerikai gépezet a Kína ellen vívott kereskedelmi csatározásban, sokan azt emlegették, hogy a Huawei-t kifejezetten célzó intézkedések miatt a cég eddigi látványos növekedése teljesen földbe állhat. Még maga a Huawei is rendkívül pesszimista forgatókönyvekkel számolt, ám úgy tűnik - legalábbis egyelőre - a korlátozások csak fékezett habzásúnak bizonyultak.

Jut is, marad is

A kínai nagyvállalat frissen közétett, harmadik negyedévre vonatkozó üzleti jelentéséből továbbra is egy dinamikusan növekvő világcég képe rajzolódik ki. Az összbevétel közel 25 százalékkal haladta meg az előző évi hasonló időszak eredményét. Ez már csak azért is figyelemre méltó, mert a tiltó rendelkezésekkel éppen csak terhelt második negyedévben rögtön 13 százalékra zuhant a korábban igen erőteljes éves expanzió.

Ami a cég számára különösen fontos mobiltelefonos részleget illeti, ott sem lehet ok különösebb panaszra. A Huawei közlése szerint idén eddig 185 millió készüléket adtak el. Ez az adat 26 százalékkal múlja felül a tavalyi első kilenc hónap teljesítményét. Ugyanakkor érdemes azt is megemlíteni, hogy a most lezárt negyedévre bontott forgalmat nem közölt a cég, pedig most fordul majd igazán érdekessé az ügy, hiszen pár hete jelent meg az első, nem a Google saját androidos ökoszisztémáját használó modell, a Mate 30.

A Gmail, YouTube vagy éppen a Play Áruház elérhetetlensége persze a hazai piacon nem jelentős tényező, hiszen ilyesmivel a kínaiak eddig se nagyon élhettek. Más kérdés viszont, hogy miként alakulnak a nemzetközi eladások, ha a Huawei hosszabb távon, vagy akár örökre kénytelen lesz lemondani a Google-lel való együttműködésről.

Hatvankodnak az 5G-vel

A másik komoly pénztermelő üzletág a hálózatfejlesztési részleg. A cég itt is jelentős ellenszelet kapott azzal, hogy az USA nem csak saját területén tiltotta meg, hogy részt vegyenek az 5G-s fejlesztésekben, de minden erejével azon volt, hogy mindezt a szövetséges országokban is érvényre jutassa. Ez azonban csak mérsékelten sikerült, hiszen a héten például Németország jelezte, hogy nem diszkriminál egyetlen lehetséges beszállítót sem.

Hogy azért van élet az USA-n és közvetlen érdekszféráján kívül is, arról az eddig megkötött szerződések mennyisége is árulkodik. A negyedév zárása kapcsán a Huawei ugyanis 60 megkötött hálózatfejlesztési szerződésről beszélt, amelyeket különböző távközlési cégekkel kötötek az utóbbi időben szerte a világban.

A jobbára pozitív eredmények ellenére a Huawei menedzsmentje azért továbbra is csak óvatosan mer nyilatkozni. Bár a korábban vizionáltnál lényegesen jobban sikerült kezelni a válságot, a cég rövid távon még mindig növekedést gátló tényezőkkel számol. Ugyanakkor a képlet sokkal egyszerűbbé válhat abban az esetben, ha folyatatódik az a közeledési folyamat, ami a két ország vezetőinek legutóbbi, múlt héten tartott megbeszéléseit jellemezte.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.