A vállalat vezérigazgatója úgy látja, a koronavírus utáni világban úgy tud legjobban boldogulni a cég, ha szorosabbra fogja a gyeplőt.

Az informatikai iparágban a Covid-19 egyszerre hozott recesszióval fenyegető kilátásokat és kihasználandó lehetőségeket. A piackutatók szerint a szektor egésze biztosan nem ússza meg visszaesés nélkül a krízist, ám a távmunkával talpon maradni igyekvő ügyfeleknél bőven van lehetőség az üzletszerzésre, és persze az sem mindegy, hogy az előbb-utóbb bekövetkező visszapattanáskor ki milyen pozíciókat tud fogni a bővülő piacokon.

Nincs más hátra, mint előre

A HPE-t irányító Antonio Neri szerint is elsősorban a jövőben adódó lehetőségekre kell koncentrálni. Héten írt blogposztjában a járvány utáni állapotokra való felkészülésre helyezi a hangsúlyt. Ez praktikusan a nagyvállalat irányítási struktúrájának az átalakítását jelenti. Az új helyzetre szabott HPE-ben a jelek szerint egy kézbe sűrűsödik majd minden lényeges döntés.

Mostantól a vezérigazgatónak jelent majd közvetlenül mindegyik üzleti egység és minden jelentős terület irányítója. Neri úgy látja, ez a legjobb módja annak, hogy a vállalat elérje az áhított célt, azaz hogy edge-to-cloud platform-as-a-service cég legyen a HPE-ből. A cirkalmas angol kifejezés nagyjából annyit takar, hogy a vállalat minden megoldásának be kell illeszkednie egy előfizetéses rendszerbe, amely az ügyfelek minden felmerülő informatikai igényét ki tudja szolgálni.

Az átalakítás egyik katalizátora lehetett az is, hogy nyáron nyugdíjba vonul a vállalat veterán technológiai igazgatója. Mark Potter nem csak CTO-ként, de egyben a Hewlett Packard Labs vezetőjeként is dolgozott. Utóbbi a HPE kísérleti projektetekkel, innovációs kutatásokkal foglalkozó leányvállalata. Az új érában ez a két funkció két különböző kézbe kerül: Kumar Sreekanti a szoftverfejlesztés irányítása mellett CTO-ként is funkcionál majd, míg a HP Labs felügyelete Pete Ungaróra, a HPC és üzleti kritikus megoldások üzletág vezetőjére hárul.

A hét üzletágvezető közvetlen felügyelete mellett a vezérigazgatónak jelent majd továbbra is az öt általános terület vezetője, azaz a marketing, a pr, a pénzügy, a hr, a jogi és adminisztrációs osztály. De szintén a vezérigazgatónak kell riportolnia a globális operációkért, illetve az értékesítésért felelős igazgatóknak is.

Van min javítani

A fenti lépések meglehetősen drasztikus hatalomkoncentrációként értelmezhetők, de valóban ráfér a szervezetre egy komoly felrázás. A tavaly összel zárt 2019-es üzleti évben például csak bő 29 milliárdos forgalom jött össze, ami éves összevetésben 6 százalékos mínuszt jelent. A nettó profit pedig 44 százalékos zuhanással csak 1 milliárd 50 millió dollárra jött ki. Igaz, az egyszeri tételektől megtisztított nettó eredmény viszont javult: az egy részvényre jutó 1 dollár 77 centes nyereség 20 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

A befektetők mindenesetre azóta sem igazán látszanak optimistáknak. A HPE részvényei az elmúlt fél évben 17 dollárról 10 alá buktak. (Mindezt úgy, hogy a világjárvány okozta első, márciusi tőzsdei sokkot azóta már nagyjából sikerült visszadolgozni.) A papírokért most nagyjából ugyanannyit kell fizetni, mint amennyibe egy friss HPE-részvény került a nagy HP szűk öt évvel ezelőtti kettéválásakor.

Közösség & HR

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.