A fejlesztés a telephelyi beléptetésnél segítheti a fertőzés kockázatainak csökkentését.

Hőkamerára épülő megoldással bővítette a Vodafone Magyarország a vállalati IoT-kínálatát. A vállalat évek óta dolgozik olyan dolgok internetéhez kötődő fejlesztéseken, melyekkel a vállalatok optimalizálhatják működésüket. Többek között 2016-ban mutattak be a CIO Hungaryn egy olyan épületüzemeltetésben használható, M2M hálózaton kommunikáló IoT-s eszközkészletet, amellyel a vállalatok energiahatékonysága javítható.

A friss megoldás, amely a Konica Minolta hőkamerájára épül, elsősorban azoknak a cégeknek a működését segítheti, melyek nem tudtak átállni távmunkára, és/vagy telephelyeiken nagy az ügyfélmozgás. Mint a vállalat közleménye írja, a hőkamerával egyfajta elsődleges védelmi vonalat lehet felállítani, aminek köszönhetően a telephelyre belépők ellenőrzésénél csak a kamera riasztása esetén lesz szükség tényleges testhőmérséklet-mérésre.

A kamerában az ún. Thermal Radiometry technológiát használták, amely pixel pontosságú felületi hőmérsékletmérésére is alkalmas. Pontossága az előzetes szűréshez alkalmas, hiszen 1-5 méter távolságból akár 0,3 °C szórással is meg tudja határozni egy adott felület hőmérsékletét. Beállítható hozzá automatikus riasztás (hang, felugró ablak, email). A rendszer egyébként behatolásérzékelésre vagy preventív tűzvédelemre (bizonyos helyek felmelegedésének, túlhevülésének figyelése) is alkalmas.

Az adatkommunikáció vezetékes internettel, ipari routerrel vagy mobilkapcsolattal is működik. A hőkamerában a hőszenzor mellett van egy hagyományos 6 megapixeles kamera is van, ami segít a vakriasztások kiszűrésében.

Évek óta téma az IoT a mobilszolgáltatóknál

Mint azzal a korábban is foglalkoztunk, a mobil operátorok komoly lehetőséget látnak az IoT-ban, mind a lakossági, mind a vállalati szegmensben. Ha nem is általános, de a nagy szolgáltatók, köztük a Deutsche Telekom, a Verizon és a Vodafone is már évek óta stratégiájuk fontos elemévé tették a dolgok internetét.

Az irányváltás elsősorban annak köszönhető, hogy a piackutatók szerint a hagyományos mobilszolgáltatások a telített piac miatt is egyre kisebb bővülési lehetőséget adnak az operátoroknak. Ezzel szemben a mobilszolgáltatók által nyújtott IoT-megoldásokból 2024-25-ig akár az átlagos évi 20 százalékhoz közeli növekedés sem kizárt. A tempóban persze az alacsony bázisnak is elég nagy szerepe van.

A GSMA egy tavaly őszi tanulmánya egyébként nagyon nagy potenciált lát ebben a piacban, például az IoT-hez kötődő adatok kezelésében és feldolgozásában. A PwC-vel közösen jegyzett elemzés azt állítja, 2025-re csak a big datához közvetlenül köthető globális piaci potenciál (tehát nem valóban kiaknázott nagysága) mintegy 390 milliárd dollár lesz, míg a teljes IoT-piacé elérheti az 1100 milliárd dollárt. És ez a lehetőség főleg a mobiloperátorok előtt nyílik meg.

A hazai szolgáltatók is elindultak ebbe az irányba. A Vodafone tavaly augusztusban kétezer bázisállomással a hazai szolgáltatók közül harmadikként indította el a szenzorhálózatát. A hazai piacon az Antenna Hungária volt az úttörő 2017 elején, de a T-Systems is akkor kezdte kiépíteni a Deutsche Telekom európai NB-IoT-hálózatának magyarországi részét.

A hazai piacon a Vodafone kommunikálja legintenzívebben az IoT-s fejlesztéseit. A fentebb említett 2016-os energiahatékonysági megoldása mellett tavaly novemberben például egy az AImotive-val és a HERE-rel közösen fejlesztett automatikus parkolási rendszer alakítottak ki. Az a fejlesztés a jövőről szólt, míg a hőkamerás rendszer azt is megmutatja, hogy az IoT-val gyorsan lehet reagálni bizonyos helyzetekre.

Mobilitás

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.