Úgy tűnik, a techóriás felhős csoportja olyan szolgáltatásokon dolgozik titokban, amelyek lehetővé teszik ügyfelei számára a napjainkban igencsak felkapott tranzakció-feldolgozó technológia használatát.
Hivatalosan hírzárlat van, de sok minden kiszivárgott
Divatos marketingszöveggel élve a blokklánc diszruptív technológia, mely az életünk számos területén alapvető változásokat fog hozni. Amint azt később néhány konkrét példán is bemutatjuk, jó pár vállalat dolgozik blockchaines fejlesztéseken. A gyémántbiznisz nyomon követése, az ingatlanértékesítések megbízható rögzítése, digitális szavazási eljárások biztonságossá tétele – a technika már rég túlnőtte a kriptovalutákat. Az IDC szerint a technológiával kapcsolatos költések 2021-ig átlagosan több mint 80 százalékkal nőnek évente.
A Google saját felhős üzletágának támogatása érdekében vágott a blokkláncalapú technológia fejlesztésébe, illetve azért, hogy megőrizze versenyelőnyét a témát intenzíven kiaknázni igyekvő, az IT-behemótokhoz képest viszont sokkal rugalmasabban reagáló startupokkal szemben. A blokklánc kínálta digitális nyilvántartások (digital ledger) révén garantálható a tranzakciók és egyéb adatfeldolgozási feladatok biztonsága az interneten keresztül.
A Bloomberg értesülései szerint az Alphabet saját digitális nyilvántartást fejleszt, melyet harmadik fél is használhat tranzakciók kezdeményezésére és ellenőrzésére. Ugyan ezzel kapcsolatos termékbejelentés egyelőre nem hangzott el a cég részéről, a fejlesztéshez közeli források szerint a vállalat tervei között szerepel, hogy a technológiával megkülönböztesse magát versenytársaitól (vagyis az hamarosan nyilvánossá válhat). Emellett az is valószínű, hogy a módszer testre szabható lesz, azaz az Alphabet átmárkázva elérhetővé teszi saját szervereiket futtató egyéb vállalatok számára is.
A cégcsoport nem csak fejlesztéseken keresztül igyekszik kiaknázni a blokklánc előnyeit; a webes óriás számos befektetés és felvásárlás révén is bővíti arzenálját. Ezek zöme jelenleg még nem nyilvános, mégis, a CB Insights piackutató cég állítása szerint az Alphabet a tavalyi év legnagyobb befektetője volt ebben a tekintetben, megelőzve az olyan nagy vetélytársakat is, mint a Citigroup vagy a Goldman Sachs. Beválni látszanak tehát a technológia 2016 óta tartó kiterjedt tesztelésére fordított erőforrások.
Mindenki fel akar szállni a blokklánc-vonatra
Eddig igen sűrűn alakul a blokklánc tekintetében az idei év. Alig telt csupán el pár nap azóta, hogy az IBM bejelentette, forradalmasítani fogja az erre alapuló parányi számítógépével a termék-nyomonkövetést. A szállítmányozást, értékesítést és kereskedelmet egyaránt megváltoztató szilíciumlapka-dömpingnek köszönhetően a következő öt évben a kriptográf jelek, mint amilyenek a tintapontok vagy a parányi számítógépek, a mindennapi életben használt tárgyak és eszközök zömén megjelennek majd. Ez könnyen odáig vezethet, hogy a hagyományos vonalkódos rendszer kiszorul a hétköznapjainkból.
Deutsch Tamás két hónappal ezelőtt tett bejelentése szerint hazánk ezen a téren nincsen különösebb lemaradásban. A miniszterelnöki biztos januárban úgy nyilatkozott, hogy Magyarország fintech- és blokklánc-stratégiája is készülőben van. Az akkor elhangzottak szerint az idei év közepére hozzák tető alá hazánk fintech-stratégiáját, és konkrét határidő megjelölése nélkül, de piaci szakértők bevonásával készülne el a blokkláncra vonatkozó stratégia is.
A technológia budapesti szakértői központját a technológiai tanácsadóként ismert RowanHill Global, valamint az internetes jegyértékesítés meghatározó cégének számító InterTicket hozta létre. Utóbbi saját jegyértékesítő rendszerének blokkláncosítása már folyamatban van.
A Fujitsu pedig bejelentette nemzetközi blockchain-innovációs központjának brüsszeli megnyitását. Külső partnerek közreműködésével zajlik majd a kutatás, akik konkrét projekteken dolgozva vizsgálják a technológiában rejlő lehetőségeket. Egyik fejlesztési célterülete a blockchain használata az intelligens városok szolgáltatásainak megtervezése és megvalósítása terén. A fejlesztések a technológián túl a jövő városi működésének egyéb fontos szempontjait is figyelembe veszik, köztük a szociológiai és demográfiai tényezőket, a társadalom szerkezetét, a gazdaság működését és a környezeti kihívásokat.
Vége a filmkalózkodásnak?
És egy érdekesség cikkünk végére, hogy bemutassuk, nem csak az IT és üzleti piac új játékszere a blokklánc. Júniusban jelenik meg az a dramedy (dráma és vígjáték egyben), melynek középpontjában egy hacker és rengeteg eltűnt bitcoin áll. A film érdekessége azonban elsősorban nem történetében, hanem terjesztési módszerében rejlik.
A nagy filmstúdióktól független No Postage Necessary című alkotás készítői a peer to peer hálózati videószolgáltatást nyújtó Vevue-vel összeállva használják ki a Qtum blokklánc-platform lehetőségeit. Az egyelőre csak iOS-en keresztül elérhető Vevue várhatóan a közeljövőben rukkol elő androidos és webes verziókkal, így a film bárkihez eljuthat, aki nem akarja azt moziban megnézni.
A blokklánc-alapú terjesztés előnyei közé tartozik a szerzői jogok tiszteletben tartatásának magas szintje, az átlátható jogdíjfizetések biztosítása, és, mivel az összes, blokklánc által biztosított adat védett a másolás ellen, a kalózkodástól sem kell tartanunk, nyilatkozta a film forgatókönyvének írója és rendezője, Jeremey Culver.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak