Az IBM a kriptovalutáknál megismert blokklánc technológiával teszi hatékonyabbá a termékeredetiség-ellenőrzéseket.

Saját, Think 2018 konferenciáján jelentette be az IBM a világ legkisebb számítógépét. A parányi masina nagyjából akkora, mint egy sószemcse. 1x1 milliméteres kialakításával mégis akkora teljesítményre képes, mint az 1990-es évek átlagos CPU-ja.

A 10 centnél is alacsonyabb előállítási költséggel bíró lapka az edge computing területén hozhat jelentős változást. Felügyelhet, elemezhet, kommunikálhat adatokkal, sőt, még fel is dolgozhatja azokat.

Elosztott könyveléssel

Akár egymilliónyi tranzisztor is zsúfolódhat egy szemmel alig látható pici helyre. Hálózati kommunikációját LED-ek útján végzi, energiaszükségletét pedig kicsiny napcella biztosítja. Legnagyobb durranása azonban mégsem méreteiben keresendő, hanem tudásában. A Kék Óriás közlése szerint a chip már az alapoktól kezdve a blokklánc technológiával való együttműködésre lett felkészítve.

A mikroszkopikus méretű processzorok a jelenleginél hatékonyabb termékhamisítás elleni küzdelmet ígérnek. Eldobható formájuk miatt egész életciklusukat a védendő termékhez rögzítetten töltik, melynek szállítása során biztosítják annak eredetiségét.

Arvind Krishna szerint a következő öt évben a kriptográf jelek, mint amilyenek a tintapontok vagy a parányi számítógépek, meg fognak jelenni a mindennapi életben használt tárgyak és eszközök zömén. Az IBM kutatási részlegének igazgatója szerint a blokklánc technológiával együtt az adott tárgy eredetiségének igazolását biztosítják a teljes szállítási láncon át. Kezdve a gyártástól, egészen addig, amíg a fogyasztó meg nem vásárolja a boltban.

Leáldozóban a vonalkódoknak

Tulajdonképpen ezek a lapkák a csomagolásba integráltan teszik majd a dolgukat, és minden egyes változást regisztrálnak, megbízható nyomon követhetőséget kínálva a gyártóknak, a szállítóknak, a kereskedőknek és a végfelhasználóknak. Egy könnyen érthető példán keresztül: a blokklánc technológia és a parányi CPU-k garantálhatják a luxustermékek eredetiségét. Ahelyett, hogy számos ponton (varrás, anyagminőség, logók stb.) kellene meggyőződni egy táska vagy ruha eredetiségéről, elegendő lesz csupán a pici azonosítók kiolvasására támaszkodni.

Nem csak a ruhaipar vagy a luxustermékek számára hoz új lehetőségeket az eldobható processzorok intenzív használata. Élelmiszerbiztonsági szempontokból is nagyon hasznosak lehetnek, a génmódosított termékek vagy a hamisítványok beazonosításában is segíthetnek, sorolta még a lehetőségeket Krishna.

Vagyis nem csupán méretei, hanem tudása miatt is fontos szerepet tölthetnek be a következő évtizedtől. Leválthatják a széles körben használt vonalkódos azonosítást. Amellett, hogy az adott termék egyértelmű leírását kínálják, mindent elárulhatnak róla: hol és ki készítette, merre járt, mennyibe kerül és így tovább.

Az IBM közlése szerint az első minták a következő másfél év során válnak elérhetővé, kereskedelmi forgalomba pedig az előttünk álló fél évtized alatt jutnak majd el.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.