A keresőóriás biztonsági szakértői szerint a Gemini AI-t többek között az észak-koreai, az iráni, a kínai és az orosz kormányhoz kötődő kiberbandák is előszeretettel használják.

Január végén részletes jelentést adott ki a Google kiberbiztonsági fenyegetésekkel foglalkozó részlege (Google Threat Intelligence Group – GTIG) arról, hogy milyen formában igyekeznek kihasználni a a különböző hekkercsoportok a generatív algoritmusokhoz és általában a mesterséges intelligenciához köthető megoldásokat.

A keresőóriás természetesen ezzel kapcsolatban leginkább saját eszköze, a Gemini szerepét boncolgatja. A multimodális generatív algoritmust a jelek szerint egy sor, a Nyugattal rivalizáló vagy nyíltan szemben álló országban igyekeznek hasznosítani a kibertérben folyó műveletekben.

A jelentés alapján a feltételezések szerint kormányzati támogatást élvező, fejlett, tartós fenyegetést (advanced persistent threat – APT) jelentő észak-koreai, iráni, kínai és orosz bandák leginkább a termelékenység serkentésére használják az MI-modellt, egyaránt hasznát veszik a potenciális célpontok felderítésénél és a kiszemelt hálózati infrastruktúra feltérképezésénél. Annak azonban egyelőre nem sok jele látszik, hogy a hekkerek valamilyen formabontóan új támadási formát fejlesztettek volna ki a Gemini bevetésével.

A Google szakértői szerint a hatékonyság növelését célzó kísérletek változó mértékben tudták támogatni a kétes műveleteket. A biztonsági jelentés több mint 20 országból származó APT-csoportnál látta igazoltnak a Gemini használatát, amelyek közül a legjelentősebbnek a Teheránhoz és Pekinghez kötött bandákat minősítették.

Az MI-modell legjellemzőbb felhasznállási területének számít a szoftverek és szkriptek kódolása, a nyilvánosan közzétett sebezhetőségek felkutatása, a különböző technológiákhoz köthető dokumentáció ellenőrzése és fordítása, a megcélzott szervezettel kapcsolatos információgyűjtés, a különböző behatolási módszerek feltárása, vagy éppen a megszerzett jogosultságok kiterjesztése.

A riport kitér olyan esetekre is, amikor a hekkerek a Geminibe épített biztonsági szabályozók megkerülésével próbáltak illegális kimenetekhez jutni, de a Google szerint ezek a kísérletek nem jártak sikerrel.

Miért pont erre ne használnák?

A ChatGPT népszerűségének növekedésével párhuzamosan a cégek és a felhasználók egyaránt megpróbálják mindenre IS bevetni a generatív algoritmusokat, ezért nem volt meglepő, amikor kiderült, a hekkervilágban szintén felkapott lett a technológia. Tavaly nyáron derült ki például, hogy a Microsoft Copilot AI elleni támadások kézenfekvő lehetőségeket kínálnak a mesterséges intelligencia válaszainak manipulálására és az érzékeny adatok kinyerésére.

A ChatGPT-t fejlesztő OpenAI pedig a Google mostani jelentéséhez hasonló megállapításokat tartalmazó riportot hozott nyilvánosságra pár hónappal ezelőtt, miszerint a különböző fenyegető szereplők nagymértékben és rendszeresen igyekeznek visszaélni a generatív MI-eszközökkel.

A helyzetet tovább bonyolítja az olyan megoldások megjelenése, mint az amerikai riválisok árfolyamát bedöntő DeepSeek. A kínai modellek ugyanis jellemzően inkább az állampárt megkövetelte politikai szűrűk érvényesítésében erősek, de nem rendelkeznek olyan átfogó biztonsági protokollokkal, amelyekkel például a hekkertevékenységgel kapcsolatos felhasználást lehetne visszaszorítani.

Biztonság

Tudományos asszisztenst villantott az OpenAI

A ChatGPT fejlesztője a kínai DeepSeek megjelenése okozta zavaró hullámokat egy új MI-ügynök bedobásával igyekszik elsimítani. A Deep research tudományos igényességű összefoglalókat ígér – egyelőre csak a Pro csomag előfizetőinek.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.