Aláírta a Magyar Telekom és a 4iG az előzetes megállapodást arról, hogy utóbbi megveszi a T-Systems Magyarország Zrt.-t. Az erről kiadott közlemény hangsúlyozza, hogy a tranzakció sikeres zárásával a Magyar Telekom és a 4iG partnerségre lép a nagyvállalati és közszféra telekommunikációs szolgáltatásainak értékesítésében.
A főbb pontokban megállapodtak
A felek egyelőre csak az adásvétel főbb pontjaiban, például a vételárban állapodtak meg, a részletes feltételrendszert a következő hónapokban dolgozzák ki. A T-Systems átvilágítása – ami alapján döntenek a vételárról –, valamint a hatósági jóváhagyások után a tranzakció még az idei évben lezárulhat. A teljes feltételrendszer a végleges adásvételi szerződés aláírásakor válik kötelező erejűvé.
A megállapodás része, hogy az adásvételi folyamat lezárását követően a 4iG és a Magyar Telekom partnerségre lépnek, így hosszú távon továbbra is a T-Systems értékesítheti a Telekom távközlési szolgáltatásait a nagyvállalati és közszféra szegmenseiben. Emellett a 4iG további három évig használhatja a T-Systems márkanevet.
Az először a BÉT honlapján közzétett bejelentés szerint a 4iG a tranzakció zárásakor megvásárolja a T-Systems Magyarország részvényeit, mellyel a társaság és leányvállalatai is tulajdonába kerülnek.
Nem minden megy a 4iG-hez
A közlemény szerint nem a teljes vállalatot vásárolja meg a 4iG. A tranzakció zárását megelőzően a T-Systems kis- és középvállalati értékesítési üzletágát ugyanis leválasztják, és átszervezik a Magyar Telekomba.
Azonban így is hatalmas falat a vállalat a 4iG számára. Mint Rékasi Tibort, a Telekom vezérigazgatója mondta a megállapodás kapcsán, a T-Systems jelenleg több mint 1600 munkavállalójával és több ezer fős partneri állományával az ország vezető infokommunikációs szolgáltatója. Bár a 4iG az utóbbi időszakban egymás után nyerte a milliárdos közbeszerzéseket, márciusban a növekedés ellenére is csak 400 főt foglalkoztatott.
Jászai Gellért, a 4iG vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy 2-3 éven belül a régióban is az informatikai szektor egyik meghatározó nagyvállalatává kívánnak válni, és ehhez a T-Systems megszerzése az egyik legfontosabb mérföldkő.
Már egy ideje erről pletykáltak
Jó ideje keringett a pletyka arról, hogy Mészáros Lőrinc cégbirodalma az informatikai iparban történő gyors terjeszkedéshez a legnagyobb hazai integrátor céget, a T-Systemst szeretné megszerezni. Voltak azonban olyan vélemények is, hogy ez túl nagy falat a 4iG-nek. Utóbbi tavaly lett a Mészáros-birodalom része, és hamarosan kiemelt szerepet is kapott, amit az jelzett, hogy idén márciusban Jászai Gellért vette át a cég vezetését, aki addig a Konzum Nyrt. elnök-vezérigazgatója és az Opus Global igazgatóságának tagja volt.
Bár a 4iG korábban veszteséges volt, az új tulajdonos alatt szárnyalt, sorra nyerte a tendereket, július elején például konzorciumban, nevesített alvállalkozóként kapott részt a BKV rendszereinek üzemeltetésére kiírt 19 milliárd forintos keretösszegű közbeszerzésben.
Június közepén átalakult a 4iG tulajdonosi szerkezete, Jászai Gellért közvetett módon mindösszesen 40 százalékot meghaladó részesedést szerzett a vállalatban. Ezt sokan már a T-Systems felvásárlása előkészítő aktusaként értelmezték, mivel így a T-Systemst közvetve (a magyar Telekomon keresztül) tulajdonló Deutsche Telekom számára sem kínos az adásvétel.
A mindig jól értesült Portfolio a közelmúltban arról írt elemzést, hogy mit nyer a Telekom azzal, ha eladja a T-Systems, ami után szinte mindenki biztosra vehette a felvásárlást.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak