A Bank of England már 2021 tavaszán bejelentette, hogy Rishi Sunak pénzügyminiszter (jelenleg miniszterelnök) felkérésére megvizsgálja a központi bank által kibocsátott digitális fizetőeszköz (CBDC) bevezetésének lehetőségét, hogy az állami fiat pénz és a blokklánc alapú digitális eszközök megfelelő tulajdonságait ötvözve kezelni tudja új kriptopénzek kihívásait. A Twitteren egyből beindult a viccelődés "britcoin" elnevezéssel, bár a CDBC egy másik műfaj: nem egy decentralizált modell az alapja, és nem is próbál konkurenciát teremteni a hagyományos kereskedelmi bankoknak.
A brit jegybank és a pénzügyminisztérium tegnap nyilvános konzultációt indított a digitális font bevezetéséről, ahol már abból a tételből indultak ki, hogy az országnak előbb-utóbb tényleg szüksége lesz a font digitális változatára. Bár a vonatkozó dokumentum még mindig túl korainak nevezi az elköteleződést a szükséges infrastruktúra kiépítésére, indokoltnak tartja a további előkészítő munkát. Egy különálló anyagban felvázolják a felhasználói egyenlegek tárolására szolgáló központi főkönyv szükségességét is, megvizsgálva, hogy ezt miként lehetne a legjobban felépíteni.
Annyi biztos, hogy majd lesz valahogy
A technikai anyag megfogalmazása szerint az elosztott főkönyvi technológiák és a blokklánc-alapú megoldások nyilvánvaló előnyökkel járhatnak a konzisztencia és a rugalmasság biztosításában, de komoly kihívásokat támasztanak az adatvédelem, a skálázhatóság és biztonsági szempontok vonatkozásában. Ugyanakkor a központilag irányított, elosztott adatbázis-technológiákról azt állítja, hogy ilyen korlátozások nélkül is teljesíthetik a főkönyvi követelményeket, és megállapítja, hogy azokmegfelelőek lehetnek a központi főkönyv megtervezéséhez – olvasható a The Register tudósításában.
A dokumentumban arra is kitérnek, hogy szükség lesz-e majd offline fizetési funkciókra a megfelelő rugalmassághoz, a már létező fizetési funkciókkal való integrációhoz, illetve a programozhatósághoz, hogy a fizetési és interfész-szolgáltatók további funkcionalitást adhassanak a CBDC-hez. A pénzügyi kormányzat szerint egyébként a közvélemény meggyőzése is alapvető fontosságú dolog lesz arról, hogy a "britcoin" ugyanúgy biztosítja az autonómiát és a személyes adatok titokban tartását, mint a készpénz, és ennek technikai értelemben is meg kell teremteni az alapjait.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak