A brit pénzügyminiszter elsütötte a "britcoin" poént, és a központi bankkal együtt vizsgálja a digitális font bevezetésének lehetőségeit.

A Bank of England Rishi Sunak pénzügyminiszter felkérésére megvizsgálja a brit központi bank által kibocsátott digitális fizetőeszköz (CBDC) bevezetésének lehetőségét, amelynek egyik célja az új kriptopénzek által teremtett kihívások kezelése lenne, egyesítve az állami fiat pénzek és a blokklánc alapú digitális pénzek megfelelő tulajdonságait. Az egyesült Királyság ezzel csatlakozik azon országok sorához, amelyek tesztelni kezdik a jegybanki digitális valuta megvalósítását, még tovább csökkentve vele az amúgy is csökkenő arányú készpénzhasználatot.

Sunak a Twitteren a "britcoin" elnevezéssel viccelődött, bár a CDBC nem egészen ugyanaz a műfaj, mint a hivatkozott bitcoin: legelsősorban nem egy decentralizált modellre épül, és nem is próbálja meg kiszorítani a kereskedelmi bankokat. Az angol font digitális változata lehetővé tenné azonban a magánszemélyek és a cégek számára is, hogy közvetlenül a jegybanknál vezessenek számlát. Ez nyilvánvalóan megváltoztatnná a hagyományos pénzintézetek szerepét is, amelyek a számlavezetéstől méginkább a hitelezés felé fordulnának.

Mivel pedig a fizetőeszközt az állam bocsátja ki, annak használata során teljes anonimitásról sem lehet szó – szemben a készpénzzel, és összehasonlítva mondjuk a kártyás fizetésekkel. A jegybanki forrásokhoz viszont pillanatnyilag csak a kereskedelmi bankok férnek hozzá, amit az új megoldás lényegesen kiszélesítene, felpörgetve a hazai és nemzetközi fizetéseket, és a várakozások szerint mérsékelve a pénzügyi stablitásra vonatkozó kockázatokat is. A Bank of England közlése szerint persze még arról sem született döntés, hogy egyáltalán be kell-e vezetni ilyesmit az Egyesült Királyságban, mindenesetre vizsgálják a dolog szabályozási feltételeit.

Van, ahol már tényleg alig használnak készpénzt

A britek mellett egyre többen vágnak bele ténylegesen a jegybanki digitális valuta megvalósításába. Kína egyértelműen élen jár ezekben a törekvésekben, miután már 2014 óta zajlik náluk az e-jüan fejlesztése. Ahogy néhány nappal ezelőtt írtuk, a kínai központi bank az eddigi négy nagyváros után nemsokára újabb településekre is kiterjeszti a kriptopénz tesztjét, amit a kibocsátási és disztribúciós mechanizmusok alapján kompatibilisnak lát a meglévő pénzügyi rendszerrel, és minimális hatásokat vár tőle a bankszektor megszokott működésére.

A svéd Riksbank 2017 óta dolgozik az e-korona projekten, tavaly év elején pedig az amerikai központi bank szerepét betöltő FED kormányzótanácsának egyik tagja beszélt arról, hogy komolyan vizsgálják egy digitális valuta kibocsátásának lehetőségét. A FED ennek alapján komoly aggodalommal figyeli a digitális fizetési rendszerek és eszközök terén elharapódzó magánkezdeményezéseket, amelyek jelentős része a pénzügyi rendszer szabályozási keretein kívül működik. A bevezetések egyébként szorosan összefüggnek a készpénzforgalom alakulásával: ebben a tekintetben Kína is jól áll, de a svédeknél például már tavaly is 2 százalék körül volt a készpénzes tranzakciók aránya, míg az USA-ban még bőven 30 százalék fölött állt.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.